YILIN İLK HASADINDA RUTUBET ÇIKTI

0
1313

YILIN İLK HASADINDA RUTUBET ÇIKTI

Polatlı Ticaret Borasına yılın ilk ürünü arpa getirildi ancak rutubet oranı yüksek olduğu için ilk ürün olarak değerlendirilmedi. 2017 yılı hasat mevsimi başladı. Yılın ilk ürünü olan arpa Şabanözü mahallesinden geldi. Üretici Hakan Er tarafından Cuma günü Polatlı Ticaret Borsası’na getirilen arpa’ da %14,5 oranında rutubet saptandı.

POLATLI’YA İLK ÜRÜN ŞABANÖZÜ’NDEN GELDİ

Yapılan analizlerde üründeki rutubet oranın yüksek olması nedeni ile ürün hasat başlangıcı olarak kabul görürken yılın ilk ürünü olarak geçmedi. Polatlı Ticaret Borası Yönetim kurulu başkanı Yahya Toplu “ Hasat bayramımız hayırlı olsun. Polatlı üreticilerimize tüccarlarımıza bol kazançlı ve bereketli bir hasat dönemi diliyorum” dedi. Yılın ilk hasadı arpa ile yapıldı. 2017 yılı ilk hasatı olarak Polatlı Ticaret Borsasına getirilen arpa, Şabanözü Mahallesi üreticilerinden Hakan Er tarafından yapıldı. Cuma günü Polatlı Ticaret Borsasına getiren ve analizleri yapılan ilk arpa’da rutubet belirlendi. Polatlı Ticaret Borsası başkanı Yahya Toplu “ İlk ürün satış görevini yapacaktık. Fakat yapılan analizlere göre arpanın rutubet oranın yüksek oluşu ve standart dışı olması nedeni ile borsamıza gelen ilk ürünü yılın ilk ürünü olarak değerlendiremiyoruz” dedi.

Ramazan ayına ilişkin birlik ve beraberlik mesajı vererek , terör olaylarını eleştiren Başkan Toplu “şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı diliyorum” dedi Birlik beraberlik ve kardeşliğin hat safhaya çıktığı mübarek ramazan ayında ülkemizde yaşanan terör olayları ve coğrafyamızda yaşanan olumsuzlukların biran evvel son bularak gerek ülkemizde gerekse bölgemizin huzur ve sükûnete kavuşmasını diliyorum. Altını çizerek belirtmek istediğim birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır hadisi şeridi bu yaşadığımız süreçte daha fazla önem kazanmaktadır. Tüm ülkemizin başı sağ olsun” dedi.

Polatlı Ticaret Borsası çalışmalarına ilişkin bilgi vererek borsa sitesi etrafı yapım çalışmalarını anlatan Başkan Toplu “2014 yılında bir el felaketi ile karşı karşıya kaldık. 2015 yılında borsa sitemizin içindeki malım çalışmalar içinde borsa çalışanlarımız içinde bir sıkıntı yaratmıştır. Bu sıkıntıların büyük bir bölümünü aştık en az bir sel felaketi korkusu yaşamıyoruz. Girişteki yolumuz yapıldı ortadaki refüjler yapıldı, borsamızın önündeki asfaltlama çalışmalarımız tamamlandı bu demek değildir ki sıkıntılarımız tamamen bitti çalışan yer olduğu için hayli ile sıkıntılar olacaktır. Arka taraftan gelen yolumuza ilişkin depo sahiplerimizin büyük bir sıkıntısı var. Büyükşehir belediyesi ekipleri söz verdiler eksik kalan asfaltımızı tamamlayacaklar. Asfalt ekibin burada olmayışı bu işi biraz uzatacak. Sabah saatlerinde görüştüm ilk ürün geldi burayı yapacaksanız hasattan önce yapın ki üreticilerimiz tüccarlarımız sıkıntı yaşamasın. Bir hafta içinde asfaltlama işini bitireceklerini söylediler.

TÜCCARLARDAN ONAY İSTENDİ

Borsa giriş yolu, borsa sitesi içi ışıklandırma eksikliği ve elektrik hatlarının yer altına alınmasına ilişkin çalışma yapıldı. Geçen yıl kaynak çıkarttık ancak çözemedik. Bedaş ‘a ışıklandırma sistemi tüccarlarımız gece tamir taliye işlerinde yararlı olsun dedik ama bir türlü çözemediler. Bedaş direğin geldiği yere muafakatname yerine şerh istiyor .

Bunu çözeceğimizi söyledim, siz yerleri işaretleyin itiraz eden tüccarımız olmayacak kanaatindeyim. Herkes keşke benim ambarımın önüne gelse aydınlatılsa diye düşünür dedim. İki ambarın geldiği noktaya bir direk konulacak ve tapuya bir şerh koyulacak. Buna itiraz eden tüccarımız olmayacaktır. Bedaş ve belediye ait olan yerlere koyarlarsa tüccarımız için büyük sıkıntı çıkar. Depolarınız önünde 10-15metre hububat boşaltma alanınız var , önüne direk koyulduğunda ışıklandırma yapmayacağı gibi araçlar sağa sola vuracak sıkıntı olacaktır.

Bu noktada sizlerden görüş istiyorum. Muvafakat name vermeyecek ark varsa şimdiden işaretleyelim ki aksi taktirde burada ne elektrik kabloları yer altına alınacak nede aydınlatma ve güvenlik açısından hoş görüntü olmayacaktır. Tel örgülerimizi yeniliyoruz. Karşı taraftaki üyelerimiz inde duvar olmadan tel örgü çekerek malların çalınmasını önleyeceğiz. Buranın site içine çevrilmesine ilişkin ihale büyükşehirde. Kömür ocakları için alternatif olması lazım. Arka taraftan gelen yolu kömür ocakları ve diğerleri kullanabilir. Bugüne kadar yapılan yol çalışmalar tamamen bizlerin gayretleri ve istişarelerimizle oldu.

ARZUMUZ BORSAMIZIN BİR İMAJI OLSUN

Borsa 175 depo üzerinde kurulu duvarları çekili bir alan ama borsa büyüyor, depolar yeterli olmadığı için dışarıya taşıyor sağlıklı büyümüyor ve güvenlik sorunu yaşıyoruz. Batıdaki siloların yapılması sel felaketinin en büyük sebebi oldu. Bugün bu duruma geldik ve inşallah Polatlı tüccarı üreticileri her şeyin daha iyisine layıktır. Günün şartlarına uygun, güvenli ve sağlıklı bir şekilde site içerisinde ticaretinizi yaparsınız. Arzu ediyoruz ki girişten itibaren Borsanın bir imajı olsun istiyoruz bunun çoğunu çözdük, çözülmeyecek bir şey yok. Gelen ürün rutubetten dolayı satılmasa da hasat bayramı olarak düşünüyoruz. Keşke üretici kardeşimiz Cuma günü değil de biraz sabredip bugün getirseydi ürün rutubeti 14 düşerdi ve ilk ürün olarak değerlendirildi. . Hasat bayramımız kutlu olsun.” Dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA