YILDIZKAYA “ŞEHRİN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNE KATKI SUNUYORSUNUZ”

0
158

10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle yerel basın mensupları ile belediye evinde bir araya gelen Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA Polatlı basınının bu önemli gününü kutlayarak çalışan gazeteciler için sabah kahvaltısı tertipledi. Gazetecilerle günün her saatinde bir araya geldiklerini bugün ise çalışan gazetecileri hatırlayarak onları dinlemek ve istişare etmek için bir arada bulunduklarına dikkat çeken Başkan YILDIKAYA 2018 yılı belediye projelerinden bahsetti. YILDIZKAYA Polatlı Gazeteciler Derneğine yer tahsisi hususunda da söz verdi.

“ZORLUKLARA RAĞMEN BUGÜNLERE ULAŞAN SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM”

10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle yerel basın mensupları ile belediye evinde bir araya gelen Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA Polatlı basınının bu önemli gününü kutlayarak çalışan gazeteciler için sabah kahvaltısı tertipledi. Gazetecilerle günün her saatinde bir araya geldiklerini bugün ise çalışan gazetecileri hatırlayarak onları dinlemek ve istişare etmek için bir arada bulunduklarına dikkat çeken Başkan YILDIKAYA 2018 yılı belediye projelerinden bahsetti. YILDIZKAYA Polatlı Gazeteciler Derneğine yer tahsisi hususunda da söz verdi.

Başkan YILDIZKAYA konu ile ilgili daha sonra sözlerini şu şekilde sürdürdü. “Değerli Basın mensuplarımız, Kıymetli Belediye Meclis Üyelerim, Değerli İlçe Başkanım, Çok değerli çalışma arkadaşlarım hepinize selamlar diliyorum teşekkür ediyorum bizi kırmadınız davetimize icabet ettiniz soframızı paylaştınız hepinize afiyet olsun. Tabi ben önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum. Aslında programı dün yapmayı planlamıştım ama işte aynı saatlerde Kaymakam Bey’in programından dolayı bugüne sarkmış oldu onun için hepinizden özür diliyorum.

Tabii önce şunu belirtmem gerekir ki Polatlı’da gazetecilik bütün zorluklara rağmen belki de şehrin en iyi işleyen organlarından bir tanesi şu anda yayın yapan bütün gazetelerimiz uzun yıllardan beri bu şehre hizmet katmaya değer göstermeye gayret ediyorlar tabii ki haber alma özgürlüğüne katkı sunuyorsunuz gerek resmi kurumların siyasi partilerin sivil toplumun halkın gündemini belirliyor. Buna göre de yayın politikası izliyorsunuz. Bütün zorluklara rağmen bugünlere ulaşan sizleri tebrik etmek istiyorum. Tabii biz zaman zaman sizlerle bir araya geliyoruz. Aslında bu toplantıların çoğunda biz konuşuyoruz ama az sonra eğer uygun görürseniz bugün siz konuşun biz not alalım. Ben özellikle gazete çalışan arkadaşlarımı tebrik etmek istiyorum. Gazete patronlarından ziyade tabii onları da tebrik ediyorum ama özellikle genç hanımefendiler genç kızlarımızı onlar hakikatten çok büyük emek sarf ediyorlar günün her anı her saati gayret gösteriyorlar. Tabii bu işin okulu alaylı olmak bir şekilde tecrübe ile bu işi öğreniyorlar.

“POLATLI MEDYASI AYNI ZAMANDA BİR OKUL GİBİ”

“Az önce Emre Bey’in ifade etti burada yetişip başka gazetelere giden illere giden arkadaşlarımız da var bugün Türkiye Basının da ulusal basında bizim temsilcilerimiz var Polatlı’dan çıkan arkadaşlarımız var yani Polatlı’daki gazetelerin radyo televizyonların rahile tedrisinden geçmiş başarılı olmuş arkadaşlarımız da var aslında gönlümüz de onlarla bir araya gelmek istiyor ama işte çalışma şartlarından dolayı maalesef birlikte olamıyoruz. İnşallah onlarla da birlikte onların katılımı ile birlikte önümüzdeki bahar gibi çok farklı bir program planlamaya çalışıyoruz.

Tabii bu uğurda çalışırken hakkı rahmetine kavuşan şehit edilen bütün gazetecileri rahmetle anıyorum. Şehrimizde gazetecilik mesleğine yıllarca emek vermiş köşe yazısı yazmış, gazete çıkarmış olan büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’nin gündeminin ötesinde Polatlı gündemi de çok yoğun geçiyor bugünlerde özellikle oda seçimlerimiz şehre bir heyecan getirmiş durumda yılbaşı itibari ile başlayan 1 Ocak itibari ile oda seçimleri tüm hızıyla devam ediyor. Her gün bir yenisi yapılıyor ben orada da birkaç defa ifade ettim kongrelerde bütün adaylara başarılar diledim.

“ODA SEÇİMLERİ DEMORASİNİN GEREĞİ GÜZEL BİR ORTAMDA SÜRÜYOR”

YILDIZKAYA “Şehrimizde sivil toplum kuruluşlarına olan ilginin Polatlı adına bir zenginlik olduğunu düşünüyorum, Polatlı’mızın demokrasisine sivil toplum kültürüne katkısı olduğunu düşünüyorum. Birçok yerde bu tür odalara derneklere aday bulmak zorlanılırken burada hemşerilerimizin hem de gepegenç kardeşlerimizin ben de taşın altına elimi koyacağım diyerek şehre meslektaşlarına hizmet etme arzularını takdirle karşılıyorum ve çok kıymetli buluyorum. Onlara da başarılar diliyorum inşallah önümüzdeki haftalarda bunu da sağ salimen bitirmiş olacağız. Şu ana kadar bütün seçimler büyük bir olgunluk içerisinde cereyan ediyor geçiyor inşallah bundan sonra öyle olacaktır diye düşünüyorum.

“BİZ VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTTUK, ŞİMDİ RAKİPLER DÜŞÜNSÜN”

YILDIZKAYA “Değerli arkadaşlarım şahsen 3,5- 4 yıla yakın dönemdir Belediye Başkanlığı görevini icra ediyorum. Belediye Meclis üyesi arkadaşlarım ile birlikte çalışanlarımız ile birlikte Polatlı’mıza şehrimize hizmet etmeye insanların hayat kalitesini artırmaya değer katmaya elimizden gayreti gösteriyoruz. Her şeyi yaptığımızı her sorunu çözdüğümüzü iddia etmiyoruz ama şunun bilinmesini istiyoruz ki Polatlı için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Daha önceki toplantılarımızda yeri ve zamanı geldiğinde bahsetmiştim vatandaşlarımıza 2014 seçimlerinden önce vermiş olduğumuz sözlerin hemen hemen tamamını yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bunun gururunu da yaşıyoruz. Allah ömür verirse yaklaşık 15 aylık bir süre var seçimlere zamanında yapılırsa bu süre zarfında da inşallah vaad ettiklerimizin de ötesinde işler yaparak üzerine artılarda koyarak hizmet anlayışımızı hizmet serüvenimizi devam ettirmeyi planlıyoruz. Biz verdiğimiz sözleri tuttuk şimdi rakipler düşünsün. Vatandaşımıza sözümü verdik yerine getirdik onların düşünmesi lazım. Önümüzdeki yazdan sonra özellikle yerel seçim sathı mahalline girilecek bütün siyasi partililer tabii ki bu şehre hizmet etmek için adaylar çıkartacaklar bu çok doğru sağlıklı bir yöntem ben oraya çıkan bütün arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum. Ülke gündemi farklı mecralarda yürüyor şu anda biliyorsunuz ben prensip gereği belki fark ettiniz geçen 3,5-4 yıldır genel siyasi konulara yorum getirmek yerine daha Polatlı’yı ilgilendiren, şehrimizi, hemşerilerimizi ilgilendiren konularda görüşler bildirmeye açılamalar yapmaya gayret gösterdim. Tabii ki bu tür ülke gündemine ait açıklamalar daha çok ilçe başkanlarımızın görevidir onlarda bunu zaten zaman zaman yapabiliyorlar.

Bizim bir siyasi kültürümüz siyasi anlayışımız ideolojik yapımız ve bir partimiz var tabii ki MHP’sinin görüşleri kanaatleri bizim için çok önemli ama bu konularla ilgili açıklamaları daha çok İlçe başkanlarının yapmasının daha çok sağlıklı olduğu kanaatini taşıyor ama tabii ki yeri ve zamanı geldiğinde de sorularınız olursa da kendi ölçeğimizde bunları cevaplandırmak isterim. Bizimle birlikte Polatlı Belediyesi Polatlı halkı pek çok yeni hizmetle tanıştı. Birçok ilke ilk adımı atmak nasip oldu bize hem Polatlı’mızın tanıtımına hem şehirdeki işsizliğe hem sosyal aktivitelere kültürel çalışmalara hem de sosyal tesisler anlamındaki ihtiyaçlara ben bugüne kadar çok iyi cevap verebildiğimizi düşünüyorum. Malumunuz 2014 seçimlerinden sonra 6360 sayılı yasa ile karşı karşıya kaldık Büyükşehir yasası ile bu yasanın elimizden bir takım imkânlarımızı almış olmasına rağmen bu yasa bunu mazeret değil bir fırsat gibi değerlendirip daha çok performans göstererek enerji harcayarak daha çok çalışarak ulaşmaya gayret gösterdik. Polatlı yüzölçümü bakımdan Türkiye’nin 3. Büyük ilçesi 3600 km yüzölçümü var.

Bu pek çok ilden büyük olduğumuz gibi toprak bütünlüğü bakımından Türkiye’nin en büyük ilçelerinden bir tanesi Ankara’nın %14 yüzölçümü Polatlı’da dolayısıyla bu kadar büyük yüzölçümüne bu kadar dağınık yerleşim merkezlerine hizmet götürmek tabii ki çok da kolay değil ama arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde her köyümüze her mahallemize ulaşmaya hizmetlerimizi burada götürmeye elimizden gelen gayreti gösterdik.

“2019 YEREL SEÇİMLERİNDE HALKIN TERAZİSİNE ÇIKMAYI PLANLIYORUZ”

YILDIZKAYA “Tabi ki bunu yaparken az önce ifade ettim yapamadıklarımızda var inşallah yapacaklarımız da var bütün bunların planlamasını yapmış bir şekilde 2019 seçimlerinde halkın terazisine çıkmayı planlıyoruz. Yaptırmış olduğumuz kamuoyu araştırmalarında tabii bunu biz kendimizi ölçmek adına yaptırmıştık. Belediyemizle alakalı en küçük bir sorun olmadığını hatta vatandaşlarımızın teveccühünü 2014 alınan rakamların çok çok üstünde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü biz burada MHP’si ilçe teşkilatı olarak yıllardır hep ekmiştik hem vatandaşlarımızla beraber onların yanında olarak siyaset yapmıştık şimdi aynı politikayı görevimiz esnasında da yaparak aynı teveccühü kazanmayı hedefliyoruz. İnşallah önümüzdeki aylar önümüzdeki yıl işin finali olacaktır.  Tabi ki vatandaşımızın vereceği karar koyacağı irade herkesin her şeyin üzerine olacaktır. Projeler anlamında neler yaptığımız ben size defalarca anlattım.

“2018 YILINDA BELEDİYE HİZMET BİNASI PROJEMİZ HAYAT BULACAK”

YILDIZKAYA “ Bunları zaten size ezberlettim gibi ama 2018 yılı için önemli bir proje olarak gördüğüm önemli bir adım olarak gördüğüm Polatlı Belediye Binası projemiz var her şeyi bitti bugün yarın ihale aşamasındayız ihale tarihi alacağız inşallah malum eski terminalimizin olduğu binayı yıktık orada çok görkemli şehre yakışan ihtiyaçlarımızı karşılayacak şehrin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şehrin en önemli sorunu trafik sorunu bunu biliyorum buna da çözümüne katkı sağlayacak bir Belediye Binası inşaatımıza inşallah 2018 yılı nisan ayı gibi başlamayı planlıyoruz. Bunun yanında az önce ifade ettim ciddi bir otopark sorunu var şehirde trafik sorunumuz var bu sorunun da çözümü için 2 ayrı otopark inşa ediyoruz. Bir tanesi TEDAŞ’ın arkasında bulunan 2200 metrekarelik arsaya çok katlı asansörlü bir otopark inşaatı ihalesini yaptık hatta sanıyorum bugünde hafriyatı başladı bir diğeri de öğretmenevimizin karşısında Polis karakolunun üstünde köşede çok önceden otopark olarak yapılmış ama kullanılmamış bir müddet sonrada yurt olarak düşünülmüş ama yine kullanılamamış atıl binamızın yerine yine asansörlü bir otopark planlıyoruz.

“POLATLI’DA “P” PLAKA 60 BİNİN ÜZERİNDE ARAÇ VAR”

YILDIZKAYA “Değerli arkadaşlarım bu sorunların çözümüne otoparklar yeterli değil yani trafik sorunu bir gerçek otopark yapmamız gerekir ki yapıyoruz 2 tane ama arkadaşlar bu yeterli değil. Çünkü şehrimizin araç sayısı oldukça fazla Polatlı’mız emsal il ve ilçelere göre vasıl bir şehirdir dolayısıyla şuanda Polatlı’da P plakalı araç sayımız 60 binin üzerindedir.

Bu kadar büyük bir rakamın şehir trafiğine çıkmış olması doğal olarak trafiğe bir sorun teşkil ediyor artı şehir merkezimizin çok eski planlanmış olması 30-40 bine nüfusa göre planlanmış olması biraz daha genişleyememesinin de bu işin bir başka sebebi inşallah bununla ilgili çalışmalarımız var gerek yeni mahalle planı tekrar gündemimizde meclis gündemimize aldık. O bölgede hem konut hem ticari merkez oluşturmayı planlıyoruz hem de yeni şehitlik planında ticari merkezlerin imar planında olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla şehrin ticari alanını da biraz şehrin başka yönlerine doğru yönlendirebilsek bu soruna çözüm bulabileceğimizi düşünüyorum.

“15 METRE DOĞRU BİR KARAR DEĞİL”

YILDIZKAYA “Bunun yanında şehrimizde bir diğer sorun yolların sorunu ben bunların farkındayım bir Belediye Başkanı olarak fakat maalesef bu yasadan kaynaklı bir yetki karmaşası yaşadık uzunca bir dönem yani şu metreye kadar yollar Büyükşehir’in şuraya kadar İlçe Belediyesinin kavramlarından dolayı buna çözüm üretilemedi ben çok net söylüyorum arkadaşlar Polatlı Belediyesi kendi sorumluluk alanındaki yolların tamamını yaptığı gibi yeri zamanı geldiğinde bu yol benim yetkimdir değil demeden Büyükşehir’e ait yollarından asfaltlanmasını veya asfaltın tamir edilmesini de yaptıracağız ama geçen ay Büyükşehir Belediye Meclisinde seçime çeyrek kala belediye meclisinin almış olduğu kararla 12 metreye kadar olan yollar eskiden ilçe belediyesinindi 15 metre kadar olan ilçe belediyeden aldı. Ben şahsen bu karar oy birliği ile geçmiş olsa da bu kararı doğru bulmuyorum. Madem öyleydi bunu en başta yapsaydınız madem öyleydi devir tasfiye komisyonunda asfalt planı dâhil bunların tamamını bize bıraksaydınız. Seçime çeyrek kala 12 değil 15’e kadar deyip işin içinden çıkmak biraz kolaycılık olsa gerek ama mazeret değil olan olmuş inşallah önümüzdeki yaz büyük bir asfaltlamaya başlayacağız.

“ASFALT SEZONUNDA BOZUK YOL KALMAYACAK”

YILDIZKAYA “Kendi personelimiz kendi araç-gereçlerimizle bu soruna kısa vadede çözüm bulmamız zor gözüküyor onun için gerektiğinde profesyonel birkaç firmaya eş zamanlı ihalelerle bunu planlamayı önümüzdeki sonbahara Polatlı’da asfalt sorunu büyük ölçüde çözmeyi planlıyoruz. Burada şunu da yapacağız yapılamaz denen şeyleri de yapıldığını halkımıza açık bir şekilde göstereceğiz. Hattı zatında biz göreve talip olduğumuzda ve yeni yasanın şartları belli olduğunda bizim maaş ödeyemeyeceğimiz iddia ediliyordu. Bırakın hizmet etmeyi bunlar maaş ödeyemezler diyorlardı şimdi onların hepsinin başı önlerinde hepsi mahcuplar iktidar partili belediyeler maaş ödeyememekte ki bunu sağa sola bakarak görebiliriz maaş ödemekte zorunlularken biz Allah’ın izni ile bu sorunu yaşamadık hatta sözleşmelerinde ötesinde çalışanlarımıza imkânlar sağladık. Dolayısıyla istenilen zaman başarılabileceğini bütün çalışma arkadaşlarımız belediye meclis grubumuz teşkilatımızla birlikte Polatlı’ya göstermiş olduk. Ben kısaca bunlardan bahsetmek istedim arkadaşlar tabii şehrin üniversite konusundaki iddiaları turizm şehri konusundaki şeyleri sizlerle paylaşmıştım.” Dedi. Haber: Tevfik Emre EFE

CEVAPLA