ÜNAL VE EKİBİ GÜVEN TAZELEDİ

0
689

Polatlı Sanayici ve İşadamları Derneği (POLSİAD) olağan genel kurulu, Cumartesi günü, Polatlı OSB Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Tek liste halinde gidilen, kongreye üyelerin büyük ilgi gösterdiği görüldü. Düzenlenen genel kurulda, dernek başkanı Erol Ünal ve ekibi, katılımcıların oyuyla, güven tazeleyerek, yoluna devam etti.

8 Nisan’da yapılan toplantı sonucu, POLSİAD Yönetim kurulu üyeliklerine; Erol Ünal, Hasan Benli, Olcay Kırtız, Ali Rıza Ovacık, Bülent Tosun, Timuçin Işık, Aykut Kaya, Metin Çağan, Ömer Güray Sarıca, Denetim Kuruluna ise, Şinasi Genç, İhsan Yalabık, Mesut Aktan seçildi.

ÜYELER, ÜNAL VE EKİBİNE “DEVAM” DEDİ

Polatlı Sanayici ve İşadamları Derneği Genel olağan genel kurulu, 8 Nisan Cumaretesi günü, Polatlı OSB merkez binası toplantı salonunda düzenlendi. Tek liste halinde gidilen genel kurulda Erol Ünal ve yönetimi güven tazeleyerek yoluna davam etti.

Kongre divan teşekkülü ile başladı. Divan başkanlığına Salih Yılmaz, divan başkan yardımcılığına Mithat Atak, katipliğe Tevfik Emre Efe, üyeliklere ise, Selçuk Çevikoğlu ve Sertan Balgıç seçildi. Divan oluşumunun ardından açılış saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından genel kurula geçildi. Kongrede üyelere yönelik bir konuşma yapan Başkan Erol Ünal, POLSİAD’ın Polatlı’nın yarınları için dün olduğu gibi, bugün de elini taşın altına koyacağını belirterek şu ifadelere yer verdi.

HİZMETİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ               

Polatlı’mızın sosyal ve ekonomik hayatının vazgeçilmez unsuru iş insanlarımızın ve sanayicilerimizin bir araya gelerek gerek iş dünyasının gerekse Polatlı’mızın sorunlarının çözümü için ortak akıl oluşturmak, bilgi ve becerileri paylaşmak, birlikte olmanın haz ve mutluluğunu yaşamak amacıyla derneğimizi kurduk.

Kurulduğumuz 1993 yılından günümüze amaçlarımız doğrultusunda aralıksız faaliyet gösterilmiştir. Bu itibarla ilk günden bu güne gerek yönetici gerekse üye olarak bütün emek verenlere saygı ve şükranlarımızı arz ederim.

Yıllardır Derneğimiz birinci görev olarak Organize Sanayi Bölgesi kuruluşunu belirlemiştir.  Bugün Rahmet ve saygıyla andığımız İrfan Efe başkanımızın Müteşebbis Heyet İkinci başkanı olarak başlattığı Polatlı OSB projesi;  dillerde gezen bir hayal, kâğıtlarda tozlanan bir proje olmamış dünyanın önde gelen kuruluşlarını içinde barındıran bir vücuda erişmiştir.

Bu vesile ile Organize sanayi Projesine gece gündüz emek veren ve aramızdan ebedi aleme intikal eden değerli büyüklerimiz İrfan EFE ve İlhan KÖSE’yi rahmetle anıyoruz.

OSB, KURUMSAL BİR YAPIYA BÜRÜNDÜ

Yeri gelmişken yönetiminde görev aldığımız Polatlı Organize Sanayi Bölgemiz hakkında da  kısaca bilgi vermek isteriz.

İlk kuruluş yıllarında yüz hektar olan bölge büyüklüğümüz bu gün 370 hektarlık imarlı alana ulaşmıştır.  İmar planı tamamlanan alanda 142 sanayi parseli yer almaktadır.

Bölgemizde bugün itibarıyla 64 sanayi parseli tahsis edilmiş olup 30 işletme faaliyet halindedir.  Kısa bir süre içinde bu sayının 40 işletmeye ulaşması beklenmektedir Polatlı kamuoyunu uzun bir süre meşgul eden hatta kimi zaman kurulmayacağı dedikoduları yayılan ŞİŞECAM kuruluşlarından Trakya Polatlı Cam Sanayi AŞ düz cam imalatına başlamıştır.  Bölgemiz her geçen gün yükselen sanayi tesisleri ile Polatlımız ve ülkemiz ekonomisine güç katmaya devam edecektir.

Bugün için doğal gaz da dahil olmak üzere bütün teknik altyapılar tamamlanmış, elektrik dağıtım hatları kısım kısım yeraltına alınmaya başlanmıştır. Bölgemizin bütün yolları karayolları standartlarında sıcak asfalt kaplama ile kaplanmıştır.

Bölgemizin var olan su dağıtım şebekesine birinci kalite su içinde dağıtım şebekesi tesis edilmiştir. Bölgemize yaklaşık 8 km mesafede açılan yaklaşık 200 metre derinliğinde kuyulardan  su getiriyoruz. Bu amaçla 1500 metreküplük depo ve 11,8 km toplama ve isale hattı inşa edilmiştir.

Bölgemiz işletmeleri Mart 2017 tarihi itibarıyla aylık 11.176.444,78 kw/h elektrik tüketmektedir. Tüketimin her geçen gün artacağı öngörülmektedir. Çünkü bölgemizce verilen enerji müsaadeleri toplamı bölgemizin yakın gelecekte 72,5 MVA kurulu güce sahip olacağını göstermektedir.

Yine bölgemizin Doğalgaz tüketimi ise 52 milyon metreküptür , (Polatlı tüketimi ise 30 milyon metreküptür.)  su tüketimi ise 41.308 m3 olarak ölçülmüştür

Bölgemizin her gün yaptığı rutin işleri burada saymaya dahi gerek görmüyorum.

Bölgemizin sağladığı bu gelişmeler sevindirici ve mutluluk vericidir. Bölgemizin Müteşebbis Heyeti; Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ve ilgili mevzuata göre, İşletmeye açılan sanayi tesisi sayısı artınca görevini tamamlayarak Yönetimi Bölge katılımcılarından oluşan genel kurula ve onun seçeceği yönetim kuruluna devredecektir. İşte o an itibarıyla POLSİAD amaçlarından biri daha tamamlanmış olacaktır.

HER ADIMDA POLASİAD VAR    

Bilindiği gibi  bugün Polatlı’mızın sahip olduğu Bölünmüş Yol, Teknokent, Organize Sanayi Bölgeleri, KOBİ-Sanayi-Üniversite işbirliğinden söz ediliyorsa ilk adımların atılmasında, oluşma ve gelişmelerinde katkımız olduğunu düşünüyoruz.

ŞEHRİN YARINLARI TOPLANTISINI DÜZENLEDİK

2016 yılında üyelerimiz, Polatlı Belediye Başkanımız, Ticaret Odamızın başkan ve yöneticileri bir araya gelerek “Şehrin Yarınları” konulu bir arayış buluşması gerçekleştirdik. Bütün katılımcılarımızın EXPO ANTALYA-2016’yı yerinde incelemelerine de fırsat sağlanmış olduk. Biliyoruz ki Derneğimizin tamamladığı veya tamamlamaya çalıştığı işler dışında yeni hedef ve görevleri olacaktır.

Derneğimiz kurulduğundan itibaren iş dünyasının derdini, sorunlarını, beklenti ve düşüncelerini her fırsatta ve her düzeyde dile getirmeye devam etti. Bunu yaparken de Kamu hizmetlerinin değerli üretici ve yöneticilerinin  beklentilerini de iş dünyasına taşımaya gayret ettik.

ÜNİVERSİTEYE KATKI SAĞLADIK

Polatlı Üniversitesinin kurulabilmesi amacıyla Dönemin TBMM başkanı sayın Cemil ÇİÇEK beye Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, ve birçok oda başkanıyla birlikte ziyaret gerçekleştirerek bir rapor sunduk.

BAKANLARIMIZI ZİYARET ETTİK

Gerek Denetim kurulu Üyesi bulunduğumuz Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ile gerekse Polatlı OSB başkanı sıfatımızla Organize Sanayi Bölgeleri Hakkında Bilim Sanayi Ve Teknoloji bakanlarımızı ziyaret ederek sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi sunduk.

Bölgemizin ucuz ve uzun soluklu Doğalgaz temin edebilmesi için Dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile bire bir görüşme sağlayarak Doğalgazımızı BOTAŞ dan almayı sağladık. Yüzlerce ülke ataşesinin biraya geldiği ATEŞELER Buluşmasına katıldık, bölgemizi tanıtarak bölgemize yatırım çekmeye çalıştık. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, ve yedi bakanımızın katıldığı Ekonomi zirvesine katıldık. Ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı, Demiryolları Genel Müdürümüz, Sanayi Bölgeleri  Genel Müdürümüz başta olmak üzere bölgemizin sorun ve çözüm önerileriyle ilgi kamu yöneticilerine ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Ankara valimiz ve vali yardımcılarımız başkanlığında gerçekleştirilen Kamu, Üniversite ve Sanayi İşbirliği başta olmak üzere  yapılan bir çok  il koordinasyon toplantısına katıldık.

ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK

Çankaya Üniversitesi ile Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Geliştirilmesi ve Polatlı OSB ile İşbirliği projesini yaparak bölgemiz katılımcılarını üniversite ile buluşturduk.

EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLEDİK             

Yine sanayicilerimize yönelik bilgilendirme toplantıları yaptık. Bunlardan bazıları şunlardır.

ISO 9001:2015 Geçiş Eğitimi ,

Toprak Kirliliğinin Kontrolü Ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik   Gereksinimlerini, Aşamalarını, Alınması Gerekli Aksiyonları, İlgili Firmaların Yükümlülüklerini, Sorumlulukları, eğitimi

-Avrupa Birliği Hibeleri Konulu toplantı  (ITC Europa şirketi)

– Türkiye’nin tek resmi destekli ihracat kredi kuruluşu olan Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank)  ile birlikte İhracata yönelik kredi, garanti ve sigorta programlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla toplantı düzenledik.

Yine iş gücü ve sanayici buluşmalarına esas olmak üzere Polatlı Belediyesi- Polatlı OSB Eğitim İstihdam İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

İşverenlerimizi bilgilendirmek kadar önem verdiğimiz bir diğer husus eğitilmiş iş gücü oluşturmaktır. Bu nedenle Mesleki Eğitim Merkezi başta olmak üzere ilgili kuruluşlar ile Forklift operatörü, kaynakçı, ilk yardım, vinç operatörlüğü gibi kurslar düzenledik.

GÜCÜMÜZÜ ÜYELERİMİZDEN ALIYORUZ

Başta Polatlı’mız olmak üzere ülkemizin genel kazanımları için üretmeye emek sarf etmeye devam edeceğimize inanıyor ve söz veriyoruz. Tabii ki bu sözü verirken gücümüzü öncelikle siz değerli üyelerimizden ve cefakar, özverili, duyarlı Polatlı İş dünyasından alıyoruz.

POLSİAD kuruluştaki ruh ve heyecanını bir an bile azaltmadan kuruluş amaçlarında yer alan hedeflere kararlılıkla yürümeye devam edecektir. Gücünüz gücümüzdür.” Diyerek sözlerine son verdi. Başkanın konuşmasının ardından faaliyet raporu, gelir gider tablolarının ibrası, yönetim ve denetim kurullarının ibrası, 2017 yılı tahmini bütçesi, tüzük değişikliği ve seçim oluşturdu.

Tek liste halinde gidilen genel kurulda Erol Ünal ve yönetimi güven tazeleyerek yoluna davam etti. Kongrede, POLSİAD Yönetim kurulu üyeliklerine; Erol Ünal, Hasan Benli, Olcay Kırtız, Ali Rıza Ovacık, Bülent Tosun, Timuçin Işık, Aykut Kaya, Metin Çağan, Ömer Güray Sarıca, Denetim Kuruluna ise, Şinasi Genç, İhsan Yalabık, Mesut Aktan seçildi.

Haber: Tevfik Emre EFE

CEVAPLA