Toplantı’da Polatlı’yı SULUYER temsil etti

0
1032

Beyazay Derneğince “Türkiye Makedonya Engelliler Dostluk Günü “etkinlikleri gerçekleştirildi.

Türkiye Beyazay Derneği bu yıl  Makedonya’da gerçekleştirdiği program i 19-22 Kasım 2015 tarihleri arasında Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleşti. Üsküp’teki toplantıya genel başkan Lokman AYVA,74 Şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıya Polatlı’yı temsilen Polatlı Şube başkanı Ziya SULUYER katıldı.

Toplantı’da Polatlı’yı SULUYER temsil etti

Türkiye Beyazay Derneği  Kurullar Toplantısı’nın da gerçekleştirileceği programda aynı zamanda Yurt Dışı Türkler Başkanlığı’na sunduğumuz ‘Birlikte Daha İyiye’ Projesi de hayata geçirildi.20 Kasım 2015 tarihinde Türkiye Makedonya engelliler dostluk günü etkinlikleri yapıldı. Programa çok büyük bir katılım oldu.Türkiye Makedonya arasındaki dostluk ve işbirliği çalışmaları engellilere yönelik olarak geliştirilecek.Programa genel başkan lokman AYVA  İstanbul millet vekili Tülay KAYNARCA, Eski milli eğitim Bakanı Nimet BAŞ,Makedonya devlet bakanı Furkan ÇAKO,Makedonya Millet vekili Kenan HASİP  ve çok sayıda davetli katıldı.Şubelerin yörelerini tanıttıkları ürünlerden oluşan stantları gezen misafirler daha sonra toplantıya geçti. Türkiye Makedonya Engelliler Dostluk Günü toplantısı genel başkan Lokman Ayva’nın konuşmasıyla başladı. Lokman Ayva yaptığı konuşmada Türkiye Beyazay Derneği’nin sadece Türkiye’de değil bir çok ülkede  yaptığı çalışmalarla engellilerin hayatına ışık tuttuğunu söyledi. Daha çok ışık daha aydınlık bir gelecek için engelliler için yapılan her çalışma bizleri mutlu etmektedir.Engelli haklarını vermek bir lütuf değil herkesin boynunun borcudur” dedi.

Lokman AYVA:bu projelere destek olan herkese teşekkür ederiz. Makedonya’daki bu etkinliklere katkıları için Makedonya Cumhurbaşkanına ve Cumhur Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Bu tür iyilik hareketi Martin Luther KİNG’in bur rüyam var sözüyle ifade ediyorum.Her insanın bir hikayesi vardır. Biz engelli kardeşlerimizin zor olan hayat hikâyelerinin iyi taraflarını yazıyoruz. Beyazay bu iyilik ışığını her yıl farklı bir ülkeye götürmektedir.Makedonya’daki toplantıya tüm Beyazay ailesi organize bir şekilde katıldı. Su anda buraya 140 kişi geldik.Makedonya Devlet Bakanı Furkan Ceko ve TIKA yetkilileri bizleri çok iyi bir şekilde ağırladı. Cumhurbaşkanı ziyareti ,STK ziyaretleri çok verimli geçti.Gostivar ve Kalkandelen’de engelli okulları ziyaret edildi.Yapılan zyaret ve görüşmeler neticesinde Türkiye ve Makedonya arasında engelliler alanında yapılabilecek çalışmalarla ilgili işbirliği anlaşmaları yapıldı.

Makedonya Milletvekili Kenan HASİP yaptığı konuşmada:” Türkiye ve Makedonya dostluğu için burada olmanız bizleri çok mutlu etmiştir.İyilik için bir araya gelen insanlar dünya barışına katkı sağlamaktadır. Makedonya’da 20 bin engelli vardır. Buradaki engellilere Türkiye’nin yardım eli uzaması bizim için çok önemlidir. Tüm engelliler adına teşekkür ederim.”dedi.

İstanbul milletvekili Tülay Kaynarca yaptığı konuşmada” Beyazay’ın iyilik hareketi hepimizi son derece memnun etmektedir. İyiler güçlü olursa insanlık kazanır.Engellilere eğitim hakkı, katılım hakkı  hizmete erişim hakkı vermek hepimizin boynunun  borcudur.” Dedi.

Shipresa Derneği başkanı Sefer HASENİ” Türkiye ve Makedonya arasında engellilerle ilgili yapılan bu güzel çalışma hepimizi mutlu etti. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.Engelli olmak insan hakları dahilinde olan bir sorundur.Asıl sorun engelli olan birey değil onun önüne engel koyan toplumdur. Engelliler kendilerine .merhamet değil kendilerine verilmesi gereken haklarını istiyor. Engellilerle ilgili gelişim programları geliştirilmelidir. Her insana eşit değer verilmeli.” Dedi.

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako yaptığı konuşmada STK’lara önem veren bir bakan olarak sizleri burada ağırlamaktan son derece memnun olduk.engellilerle ilgili her türlü çalışmada insani değerlerimiz ön plana çıkmalıdır. Yüzde onu engelli olan insanlık alemi için hepimiz  daha fazla kafa yormalıyız.Bugün ülkemize gelerek engelliler adına yaptığınız bu iyilik hareketiyle hem Makedonyalı hem de Türkiye’deki engelliler arasında dostluk ve işbirliği köprüsünü oluşturduğunuz  için hepinize ülkem adına çok teşekkür ederim.

Polatlı  Başkanı Ziya SULUYER ‘ Makedonya’da çok dolu ve yoğun bir program gerçekleştirdik. Yetkililerle  engellilere yönelik projelerimizi paylaştık. Bunun için Engelliler Dostluk Günleri kapsamında ‘Birlikte Daha İyiye’ başlığı içinde diğer ülkelerin engelli kuruluşları bir araya geldik. Üst düzey görüşmeler yaptık. 4 gün süren programın  olumlu sonuçlar getireceğine inanıyorum’ dedi. Ziya SULUYER gezi sırasında Türkiye Kültürler Buluşması adı altında Polatlı standı açıldığını da sözlerine ekledi. Kültürler buluşması standında Polatlı’da Halk eğitim merkezince açılan kurstan faydalanan engelli öğrencilerin el işi ürünler yer aldı. Heyet gezi sırasında Türkçe eğitim verilen Tefeyyüz okuluyla birlikte engellilerle ilgili çalışan STK’larla Türk derneklerini , Üsküp ve Kalkandelen’de bulunan Osmanlı eserlerini de ziyaret etti. Haber Merkezi

CEVAPLA