TİGEM HASAT BAYRAMI GERÇEKLEŞTİ

0
986

TİGEM HASAT BAYRAMI GERÇEKLEŞTİ

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından bu yıl 66.’sı düzenlenen “Hasat Bayramı” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla gerçekleştirildi.“Hasat Bayramı” programına Bakan Çelik’in yanı sıra Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan da katıldı. “Hasat Bayramı” programı öncesinde Polatlı Ticaret Borsa’sını ziyaret eden Çelik, laboratuvarı gezerek incelmelerde bulundu. Ardından hasat alanına geçen Çelik, kullandığı biçerdöver makine ile hasadı başlattı.

BAKAN ÇELİK POLATLI’YI ZİYARET ETTİ

TİGEM de gerçekleştirilen hasat bayramı programı öncesinde ilçemize gelen Bakan ÇELİK Ticaret Borsasını ziyaret ederek burada buğday alımı yaptı. Hasat alanında basın mensuplarının sorulularını cevaplayan Bakan Çelik, Et ve Süt Kurumu’nun 22 Türk Lirası et fiyatına ilişkin kararının ne zaman uygulamaya konulacağına ilişkin, “Et ve Balık Kurumu’nun önümüzdeki günlerde başladı. İstanbul’da karkas eti 22 Türk lirasına vermeye başladık. Yurt dışından da et ithalatlarımız devam ediyor. 10 bin ton karkas et girişimi başladı. Yaklaşık bin ton et İstanbul’da kullanılan. Türkiye piyasası açısından et kurumu 22 Türk lirasına vermeye başladı” şeklinde konuştu. Hasat alanından ayrılarak Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ndeki programa katılan Bakan Çelik, şunları söyledi:

“21. yüzyılın tarım yüzyılı olacağına inanıyoruz. Çiftçinin kıymeti artacak. Dünyanın gidişatı bize bunu net bir şekilde ifade ediyor. Tarımın önemini kavramayan toplumlar bu yüzyılda ciddi problemlerle karşı karşıya kalacaklar. 34 ülkede gıdaya ekmeğe ulaşmakta zorluk çekiliyor. 80 ülke suya ulaşımda ciddi zorluklarla karşı karşıya. Tarımın kıymetini bilmeme anlayışı dünyada devam ederse dünyayı gıda savaşları bekliyor.” Dedi.

TBMM’ye tarım ile ilgili bir yasa gönderdiklerini belirten Çelik, “Toprağın tapusu sende olur bende olur. 780 bin kilometrekarenin tapusu 78 milyonun. Dolayısıyla ’Ben toprağı ekmiyorum benim buna ihtiyacım yok’ dedirtmeyeceğiz. Atıl durumdaki bütün topraklar ekilecek. Sen ekmiyorsun, devlet ektirecek bankaya da kiranı yatıracak. Ama mutlak bütün topraklarımızın ekilmesi, üretime katılması konusunda çok canla başla bir çalışmayı hem yasal düzenleme olarak hem bakış açısı olarak gerçekleştireceğimizi belirtmek istiyorum.” Dedi.

Doğal afetler dolayısı ile 64 ilde don ve benzeri iklim şartlarından kaynaklanan sorunlar yaşandığının altını çizen Çelik, “Tam 461 bin çiftçimizin bu yaşanan doğal afetlerden dolayı bir mağduriyeti oluşmuş durumda. Bunu Bakanlar Kuruluna arz ettik. Buradaki mağduriyetlerin kısmen de olsa önüne geçme konusunda bakanlık olarak üzerimize düşen gayreti göstereceğimizi bilmenizi istiyorum” açıklamasında bulundu.

BAKAN ÇELİK BORSADA ALIM YAPTI

Polatlı Ticaret Borsası ziyaretinde açıklamada bulunan Borsa Başkanı Yahya TOPLU Borsada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. TOPLU konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi. “Hububatta arz ve talebin buluştuğu güven merkezine hoşgeldiniz.

Sayın bakanım, yoğun programınıza rağmen vakit ayırıp borsamızı da ziyaret etiğiniz için üyelerimiz, şahsım ve kurumumum adına şükranlarımı sunuyorum. sayın bakanım, programınızın çok yoğun olduğunu biliyorum. izninizle polatlı ticaret borsası hakkında size kısaca bilgi vermek istiyorum.

Polatlı ticaret borsası, 16 nisan 1984 tarihinde kurulmuş olup, 01 temmuz 1984 tarihinde ise, fiilen faaliyet geçmiştir.Polatlı ticaret borsasının faaliyete geçmesiyle birlikte,  üreticiler, ürünlerini, satış salonunda, açık arttırma suretiyle satmaya başlamışlar,  arz ve talebin uygun şartlarda karşılaşması neticesinde de, ürünlerini gerçek fiyatlardan değerlendirme imkanına kavuşmuşlardır. Borsamız, 2000 yılında yaptığı yatırımlar neticesinde, ülkemizde ilk defa hububatların laboratuar ortamında kalite ve sınıflandırılması yapılarak, video-vol ve bilgisayar destekli sistemle, alım – satım işlemi gerçekleştirilmeye başlanılmıştır. Borsamıza 2015 yılı içerisinde, ülke genelindeki 34 il ve 101 ilçeden ürün gelmiştir. satış salonunda işlem gören ürünlerin % 40’ı ankara il sınırları içerisinden, % 60’ı ise, ankara ili dışından gelmiştir. dolayısıyla, üretici ve tacirler ürünlerini hububatta arz ve talebin buluştuğu güven merkezinde değerlendirmeyi tercih etmektedirler. Polatlı ticaret borsası, aynı zaman gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımıza da ar-ge çalışması yapmaktadır. borsaya gelen ürünlerin kalite ve sınıflandırma işlemlerine ait bilgiler veri tabanında saklanmakta, koruma kontrol genel müdürlüğü ve diğer kurumların talepleri doğrultusunda ürünlere ait analiz sonuçları ile ilgili bilgi paylaşımı yapılmaktadır.

Polatlı ticaret borsası, bulunduğu coğrafya olarak, tarımda önemli potansiyeli olan 3 büyük ilin yani, ankara, konya ve eskişehir illerinin ortasında faaliyet göstermesine rağmen, ülkemizde öne çıkmış ve ülke genelinde referans alınan borsa konuma gelmiştir.  dolayısıyla, borsamızın yaptığı yatırım ve hizmetler, ülke genelindeki borsalar tarafından takip edilmekte ve yaptığımız hizmetleri yerinde görmek için borsamızı ziyaret etmektedirler. Polatlı ticaret borsası bugün geldiği nokta itibariyle, sadece ülke genelinde referans alınan borsa konumundan çıkmış, türki cumhuriyetleri, mısır ticaret ve sanayi odaları konfederasyonu ve en son mozambik emtia borsası başkanı ve beraberindeki heyet borsamızı ziyaret etmişlerdir. Abd tarım ateşesi, göreve atanmasına müteakip, ilk ziyaret ettiği kurumlardan birisi de polatlı ticaret borsasıdır.

Mozambik emtia borsası, amerika ve avrupa borsalarında yaptıkları incelemelerden sonra, kendileri için en uygun  sistemin, polatlı ticaret borsasında uygulanan sistem olduğunu belirtmişler ve eğitim talebinde bulunmuşlardır. mozambik emtia borsası yetkililerine iki aşamalı olmak üzere, borsamızca eğitim verilmiştir. mozambik emtia borsasını ziyaret ederek, sistemin uygulanması için her türlü destek vereceğiz. Polatlı ticaret borsası, bugüne kadar yaptığı yatırımlar ve hizmetler ile ülkemizde ilkleri gerçekleştiren bir borsa olmuştur.

  • tse kalite yönetim sistemi
  • türkak laboratuar akreditasyon sistemi
  • o.b.b.borsa akreditasyon sistemi
  • yetkili sınıflandırıcı laboratuar lisansı
  • elüs alım – satım yetkisi
  • ptb depoculuk a.ş. tarafından 40.000 ton kapasiteli hububat siloları yapımı
  • elektronik ürün senetlerinin alım – satımı

anadolu aracılık hizmetleri a.ş.

  • akıllı cep telefonu uygulaması
  • merkezi kayıt kuruluşu ve takasbank (protokol)
  • elektronik ürün senetlerinin alım – satımı

borsapolatlı platformu

Ayrıca, 2004 yılında t.o.b.b.nin destek ve katkılarıyla ülkemizde beş pilot bölgede yapılan süne mücadelesinde polatlı ticaret borsası olarak yürüttüğümüz projede başarılı sonuçlar aldık.  İstişareye önem veren bir kişiliğiniz olduğunu biliyorum. bakanlık görevine gelir gelmez ülke genelinde bölgesel  toplantılar yaptığınızı biliyor ve takip ediyoruz. tarımın başkenti, tarım ticaretinin nabzının attığı polatlı’da da en yakın zamanda inşaallah bir toplantı düzenler, tarım, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsası konularında, tüccar, sanayici ve çiftçinin görüş ve önerilerini size iletme imkanını bizlere verirsiniz.

Sizi böyle önemli bir günde polatlı’da ve borsamızda misafir etmekten büyük onur duyduğumuzu belirtmek isterim. Bugün gerçekleştirilecek olan hasat bayramının ilçemize ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni eder, saygılar sunarım.” Dedi. Haber: Tevfik Emre EFE

CEVAPLA