TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI POLATLI’DA YAPILDI

0
972

TARSİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI POLATLI’DA YAPILDI

Tarım sigortası kapsamına alınan kuraklık ile ilgili yapılan bilgilendirme toplantısında sigortanın nasıl yapılacağı, sistemin nasıl işleyeceği, bu sigortada çiftçinin ne kadar alacağı, hasar ödemesinin nasıl yapılacağı konusunda çiftçilere bilgi verildi. İlçe Tarım Müdürlüğü, Polatlı Ziraat Odası ve TARSİM tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantının adresi Ankara ilçeleri arasında Polatlı oldu. Hem Başkent, hem Polatlı tarımını değerlendirmek üzere tarımın kalbi Polatlı’da toplantı organize edildi.

Tarım sigortaları Lansman toplantısı Polatlı’da gerçekleşti

Ülke genelinde yaşanılan kuraklık sorunu yapılan yeni düzenleme de tarım sigortaları kapsamına dahil edildi. Tarım sigortaları lansman toplantısına 25 ilçenin gıda tarım ve hayvancılık müdürleri 9 şube müdürü katıldı. Ankara ilçeleri arasında yapılacak bilgilendirme toplantısının adresi 25 ilçe arasından Polatlı olarak belirlendi. 13 Eylül Kültür Merkezi’nde düzenlene tanıtım toplantısına Ankara Vali Yardımcısı Emin Çolak, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, ilçe tarım müdürleri il tarım müdürlüğü şube müdürleri, çiftçiler, sigortacılar katıldı. Kuraklık başta olmak üzere zamansız ve aşırı yağış, sam yeli ve doğa olayının da sigortaya alındığı yeni bir sistemin detaylarını aktarmak üzere düzenlenen ilk toplantının Polatlı olarak belirlenmesinin Polatlı için oldukça verimli olacağı yapılan konuşmalar esnasında altı çizilen önemli bir detay oldu.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu : “ Tarım ülkemiz için insanlık için çok önemli bir sektör olsa da çok sıkıntılı bir sektördür doğa koşullarının etkisi haşaratın ve hastalıkların çoğalması arzın ve talebin dengede tutulamaması gibi birçok sorunla çiftçilerimiz uğraşmak zorunda kalıyorlar. Çiftçilerimiz her yıl yukarıda bahsettiğim afetlerden zarar görüyor hiç kar etmediği kazanmadığı yıllar oluyor. Polatlılı çiftçimiz 2012 yılından bu güne kadar fırtınalardan, doludan, yangınlardan, selden, hastalıklardan, bu günkü konumuz olan kuraklıktan zarar gördü, ben kuraklığında sigorta kapsamına alınmasının önemli bir gelişme olduğuna inanıyorum. Çiftçimiz zarar ettirilmemeli. Kalitecilerin bir sözü var Durmak düşmektir derler tarım kesimi içinde çok uygundur bu söz.” şeklinde konuştu.

Köseoğlu konuşmasının devamında sürekli zarar gören bir sektörde çiftçilerin hayvanını satıp başka gelir kapıları aradığını ifade ederek; “ Ülkemizde 2003 yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 2milyon 765 bin çiftçi varken 2012 yılında bu sayı 2milyon 200binlere düşüyor yaklaşık 550 bin kişi tarımı terk ediyor. 2003 yılında Polatlı’mızda 12.038 kişi çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iken 2015 yılında 8 bin 200 kişiye düşüyor 2003-2015 arası tarımdan kopan çiftçimiz 3 bin 800 dür. Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yüzde 25 ini istihdam eden ülkemizde yaşayan 79 milyon insanı doyuran ülkemize gelen 40 milyon turisti doyuran yurt dışına tarımsal ürün ihraç eden böylesine önemli olan bir sektörden neden kopmalar oluyor bunu irdelememiz gerekir. Üretim ve gelir garantisi olmayan tarımdan, çiftçilerimizin kopmaması için sürekli desteklenmeli ve zarar ettirilmemelidir. Enerjide gübrede dışa bağımlıyız bizim girdilerimiz aşırı derecede yükseliyor, ürettiklerimiz düşüyor 2014 yılında temmuz ayında Polatlı ticaret borsasında satılan buğdayın ortalama fiyatı 90 kuruş iken 2015 yılında 80 kuruşa düşüyor 2016 yılı temmuz ayında ise 89 kuruş oluyor. 2015 yılı kasım ayında yıllık bazda yüzde 11.09 olan tarımda üretici fiyatı artışı bu yıl eksi yüzde 0.82 ye indi rakamlarda da gördüğünüz gibi ne üretimimizin nede gelirimizin garantisi var.” dedi.

İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz: “ 79 milyon insanımızın gıda güvenliğinin sağlanmasında çok büyük emeği olan üreticilerimizdir. Polatlı ilçemiz yaklaşık 2.2 milyon dekar tarım alanı ile hem başkentimizin hem de Ankara tarımının kalbi durumunda olan ilçelerimizden bir tanesidir. Genel anlamda Polatlı tamına baktığımızda buğday üretiminde Ankara İlinde birinci sırada. 326 bin ton civarında bir buğday üretimi var. Bunun dışında Polatlı ilçemizde karpuz, kuru soğan, yonca, mercimek, büyükbaş hayvan varlığı, küçükbaş hayvan varlığı bakımından Ankara İlinde birinci sıradadır. 25 ilçe içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Yağlık ayçiçeği üretiminde kavun üretiminde çavdar üretiminde ikinci sırada, arpa ve kimyon üretiminde ise 25 ilçe arasında 3. Sıradadır. İlçede yaklaşık 10 bin 229 aile gıda tarım ve hayvancılıkla doğrudan istihdam edilmektedir ortalama 4 ile çarptığımızda bu yaklaşık 40 binin üzerinde bir nüfusa yaklaşıyor. İlçenin nüfus oranının 3 te biri tarım sektörünün içinde. Polatlı ekonomisinin kalbi tarım ve hayvancılığa dayalı denilebilir.” diye konuştu.

Tarım için bu kadar önemli bir yerde tarım ne kadar destekleniyor sorusuna İl Tarım Müdürü Korkmaz: “ Geçtiğimiz yıl bitkisel üretim desteklemeleri konusunda 29 milyon 418 bin 864 lira nakdi destek Polatlı çiftçimize sağlandı. Hayvancılık desteklemesi kapsamında 6 milyon 180 bin TL ve kırsal kalkınma desteklemeleri kapsamında 3 milyon 847 bin 394 lira çiftçimize hibe nakdi destek sağlanmıştır. Toplama baktığımızda çiftçimiz ortalama verilen destek miktarı 40 milyon TL civarında.” dedi.

Son dönemde yapılan yeni düzenleme ile alakalı Korkmaz: “milli tarım projesi çerçevesinde ülkemizde ilçe bazında tarım havzaları oluşturuldu. Polatlı ilçemizin tarım havzasını oluştururken de çok sıkı çalışmalar yaptık. Başbakanımızın dile getirdiği gibi ; ‘ Bundan sonra çiftçimiz kafasına göre değil havzasına göre ürün yetiştirecek’ demişti geçekten de öyle örneğin su kısıtlı olan bir yerde su ihtiyacı olan bir ürün yetiştirebilir mi? Toprak yapısına uygun ürünler yetiştiren çiftçimize ilave desteklemeler verilecek. Polatlı ilçemizde milli tarım projesi kapsamında özellikle arpa, aspir, nohut, ayçiçeği, yem bitkileri bunlar çok önemli gördüğümüz ürün grupları.

Düzenlenen toplantının çiftçinin alın terinin emeğinin heba olmaması için yapıldığını ifade eden Korkmaz: “ Tarım açıkta yapılan bir fabrika gibidir. Çiftçimiz her türlü riskle karşı karşıyadır. Çiftçimizin bir yıllık alın terinin zayi olmaması için mutlaka çiftçi kayıt sistemine kaydını yaptırıp tarım sigortalarına dahil olması gerekiyor. Tarım sigortalarına baktığımız zaman yaklaşık 12 bin 547 civarında bir katılımcı sayısı görülüyor. Rakamlar umut verici olsa da bu rakamı daha da ileri taşımamız gerekiyor. Yaklaşık 50 binini üzerinde 51 bin civarında tarım sigortası ile ilgili poliçe yapılmış inşallah bu toplantılar ile tarım sigortacılığını daha ileriye taşıyarak çiftçimizin emeğinin karşılığını almasını sağlayacağız.” dedi.

Vali Yardımcısı Emin Çolak : “ Ülkemiz gıda anlamında kendi kendine yeten bir ülke. Polatlı Ankara’nın en önemli tarım ve hayvancılık ambarı, çiftçilerimiz tarım alnında yılda yaklaşık 8 ay emek sarf ediliyor. Bu çok büyük bir zaman. Ürettiklerini her hangi bir afete maruz kalmadan satabilirse çiftçimizin eline önemli bir miktarda gelir geçiyor. Tarım doğal afetlere açık bir faaliyet alanı, olası bir afet durumunda çiftçimizin 7 aylık emeği boşa gidiyor. Bu konun telafi edilebilmesi için devletimiz tarım sigortasını uygulamaya geçidi. Yaptıracağımız sigorta herhangi bir olumsuzluk durumunda gelirini karşılıyor ve bir yıllık emeği heba olmamış olacak.

TARSİM Bölge Müdürü Murat Kaya: “ Sadece kuraklık değil zamansız ve aşırı yağış, sam yeli ve doğa olayının da sigortaya alındığı yeni bir sistemi kuruduk. Üreticinin yapmış olduğu üretimde karşılaşacağı bütün risklerin içine alındığı bir sigorta sistemi. Kuraklığın bu riskler içinde öne çıkarılmasının nedeni özellikle İç Anadolu bölgesi için kuraklık önemli bir yer kaplıyor. Bu sistem bütün ülkede uygulanmaya çalışılıyor. Tarım sigortaları sistemi devlet tarafından kurulmuş kar amacı gütmeyen bir yapı ama yardım kuruluşu değil. Sigorta kapsamında ortalama verim 238 kilogramın altına düştüğünde sigortalı çiftçiye ödeme yapılacak. “dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA