TARİH BİLİNCİ OKULLARDAN FİLİZLENECEK

0
236

Polatlı Belediyesi ile Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol neticesinde; Polatlı’da görev yapan Tarih, Sosyal Bilgiler ve Coğrafya öğretmenlerine ve öğrencilere, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) tarafından Polatlı’nın tarihi alanları tanıtılacak. Proje neticesinde Polatlı’da tarih bilincinin oluşturulması ve tarihi alanların okullardan başlayarak tüm şehre tanıtılması planlanıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen protokol imza törenine İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veli Keskin ve Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç katıldı.

KILIÇ; “ÖĞRENCİLERİMİZDE TARİH BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASINI AMAÇLIYORUZ”

Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç “İlçemizdeki tarihi alanların tanıtımına yönelik olarak bir protokol hazırladık. Bu protokoldeki amacımız öncelikle ilçemizde görev yapan eğitim çalışanlarımız başta olmak üzere, öncelikle öğretmenlerimiz. Burada ana branşlarımız; tarih, sosyal bilgiler ve coğrafya branşındaki öğretmenlerimize ilçemizdeki tarihi alanların tanıtımını amaçlıyoruz. Bu tarihi alanların tanıtımlarının gerçekleştirilmesinden sonra da inşallah ilçemizde eğitim öğretim gören öğrencilerimizin bu alanların tanıtılmasını sağlamak istiyoruz.

Gayemiz Kurtuluş Savaşı’nın en önemli kısmının cereyan etmiş olduğu Polatlı ilçemizin, tanıtılması, tarih bilincinin, kültürünün öğrencimizde oluşması ve geçmişimizle gelecek arasındaki bağın oluşturulmasını amaç ediniyoruz. Bu anlamda da Belediye Başkanlığımız bizlerle bir çalışma yapma talebini ilettiler, POTA bu anlamda bu işi üstlenmiş bir kuruluş. Beraberce bizde bunu protokole dökelim, resmiyete büründürelim ve inşallah gelecek eğitim öğretim yılından itibaren Polatlı İlçesinde bunun alt yapısını oluşturalım, sağlam temelleri atalım istiyoruz.

Bu anlamda projenin tarafları olarak katkı sağlayan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya, Kültür İşlerinden sorumlu Müdürümüze, POTA’nın değerli yöneticisine çok teşekkür ediyorum. Kültür Müdürümüz Veli Keskin Bey’le biz bu protokolü taraflar adına imzalamış olacağız. Polatlı keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Amacımız bu protokolle önce kendi ilçemizdeki çocuklarımıza burayı tanıtmak, sonrasında da ilerleyen aşamalarında Polatlı’ya diğer ilçelerimizin ve öğrencilerimiz çekilmesini sağlamak.”

KESKİN; “BU ÇALIŞMALARIMIZIN ANKARA’YA YANSIMASININ VE SES GETİRMESİNİN ÇABASI İÇERİSİNDEYDİK”

Polatlı Belediyesi Kültür Müdürü Veli Keskin “Yaklaşık iki ay önce Ankara  valiliğimize bir yazı yazdık. Polatlı tarihi alanlar tanıtım merkezi başkanımız kadim beyle birlikte güzel bir proje geliştirdik. Geçtiğimiz yıllar da bu anlamda çok ciddi çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımızın Ankara’ya yansımasının ve ses getirmesinin çabası içerisindeydik. Sayın Valimiz bu konuya sıcak baktı. Hızlı bir kararla tüm ilçe millieğitim müdürlüklerimize göndermiş olduğumuz projeyi kendileri hemen havale ettiler. İl Milli eğitim müdürlüklerimize, ilçe milli eğitim müdürlüklerimize bu yazıları hemen ulaştırdılar.

Şu anda yoğun bir şekilde Polatlı Tarihi Alanlar tanıtım merkezimiz ve Ulubey bilim merkezimiz gerçekten yoğun ziyaretçi akınına uğradı. Biz bu anlamda da Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle bu tarihi alanların tanıtımının hızlı bir şekilde yapılması için burada da bir protokol yapalım, halkımıza, öğrencilerimize duyuralım şeklinde bir protokol hazırladık. Bu tanıtımda Tarihi alanlar tanıtım merkezi sorumlumuz kadim beyin çok büyük katkıları var. Sakarya savaşının geçtiği alanlarda kendisinin çok büyük çabaları var kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu iki büyük değerimizi; Gordion ve Sakarya değerimizi ilk önce kendi milletimize kendi halkımıza kendi çocuklarımıza tanıtmamız lazım. Biz bunu başarırsak yeni yetişen nesil sırasıyla bunu devam ettirirse tanıtımda büyük bir atağı gerçekleştirmiş olacağız. Başkentimiz bu değerin farkında değil. Geçtiğimiz hafta bir tiyatro festivali yaptık. Bu festivalin yansımasını basından ve yurt dışından çok büyük olduğunu gördük. Burası  Cumhuriyetin temellerinin atıldığı topraklar. Bu protokolün hazırlanmasında katkısı olan, tarihi alanlar tanıtım merkezimize ve ilçe Milli eğitim müdürlüğümüz teşekkür ediyorum inşallah hayırlara vesile olur.” Denildi. Haber Merkezi

CEVAPLA