PTO’DAN ÇAĞRI “TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE SENDE 1 İSTİHDAM SAĞLA”

0
525

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) arasında, 17 Ocak tarihinde imzalanan oda ve borsalarda İŞKUR Hizmet Noktası protokolü kapsamında “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı” na ilişkin çağırıda bulunan Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, ilçemizde bulunan işverenleri istihdama davet etti.

SAKARYA “İŞSİZLİĞİ ELBİRLİĞİ İLE BİTİRECEĞİZ”

Konuya ilişkin Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“TÜİK’in son açıklamalarına göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1.3 puanlık artışla yüzde 11.8 seviyesinde gerçekleşti. 900 bin kişiye istihdam sağlanacağı düşünülen programda işverenlere büyük iş düşüyor.

Programın, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan  kayıt dışı istihdamı büyük ölçüde bitireceği düşünülüyor. Şu anda yüzde 34’lerde olan kayıt dışı istihdam, bir puan daha indiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumuna 2 milyar liraya yakın bir kaynak gelmiş olacak. Gelen bu kaynak ise emekliye verilecek ve daha kaliteli sağlık hizmetleri sunulacaktır.

Program kapsamında işbaşı eğitimine katılan vatandaşlarımızın, 1 yıla kadar net asgari ücret tutarındaki maaşı ile iş kazası, meslek hastalıkları ve genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Bu sürenin sonunda işbaşı eğitim programına katılanların istihdam edilmeleri durumunda 42 aya kadar varan sürelerle asgari ücret üzerinden SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Polatlı Ticaret Odası ;Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) arasında 17 Ocak tarihinde imzalanan oda ve borsalarda İŞKUR Hizmet Noktası protokolü kapsamında “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı” na bütün işverenleri davet ediyor.”

SAKARYA “İŞVERENLERİMİZ İŞSİZLİK SORUNUNA DUR DİYECEK”

Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya ‘’TÜİK’in son açıklamalarına göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi olduğu, İşsizlik oranı ise 1.3 puanlık artışla yüzde 11.8 seviyesinde gerçekleştiği düşünüldüğü zaman proje Tüm Türkiye ile birlikte ilçemizde de şimdiden büyük talep görmekte. Toplam 900 bin kişiye istihdam sağlanacağı düşünülen programda işverenlere Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Şurasında  da söylediği gibi büyük iş düşüyor. İmkanı olan tüm işverenlerin en az 1 kişi istihdam ederek ülkemizde ve ilçemizde yaşanan işsizlik sorununa dur diyecektir’’.

“PROGRAM KAYIT DIŞI İSTİHDAMI BİTİRECEKTİR.”

Programın hayata geçmesiyle birlikte kayıt dışı istihdamın da önüne geçileceğini bildiren Sakarya

‘’Programın, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan  kayıt dışı istihdamı büyük ölçüde bitireceği düşünülüyor. Şu anda yüzde 34’lerde olan kayıt dışı istihdam, bir puan daha indiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumuna 2 milyar liraya yakın bir kaynak gelmiş olacak. Gelen bu kaynak ise emekliye verilecek ve daha kaliteli sağlık hizmetleri sunulacaktır.

Program kapsamında işbaşı eğitimine katılan vatandaşlarımızın, 1 yıla kadar net asgari ücret tutarındaki maaşı ile iş kazası, meslek hastalıkları ve genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Bu sürenin sonunda işbaşı eğitim programına katılanların istihdam edilmeleri durumunda 42 aya kadar varan sürelerle asgari ücret üzerinden SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Program ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen üyelerimizi ve vatandaşlarımızı odamıza çayımızı içmeye davet ediyorum’’ diyerek sözlerini sonlandırdı. Haber Merkezi

CEVAPLA