PTO, FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ İÇİN SMS ATTI

0
491

KOSGEB tarafından KOBİ’lere yönelik faizsiz kredi desteği uygulaması için başvurular, ilçemizde de başladı. Bilindiği gibi bir süre önce Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya tarafından şifahen duyurulan faizsiz kredi desteğine ilişkin uygulamanın açılışı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ’nün katılımıyla, 10 Şubat tarihinde KOSGEB binasında, yapılmıştı. Önceki gün üyelerine SMS yolu ile bilgi veren Polatlı Ticaret Odası, yararlanmak isteyen işletmekerin, KOSGEB Polatlı temsilciliği ile irtibata geçmesi gerektiğini bildirdi.

12 AY ÖDEMESİZ KREDİ
Hükümet tarafından 2016 yılında ilki gerçekleştirilen ve büyük talep gören KOBİ faizsiz destek kredisi, 2017 yılında da devam ediyor. 2,5 milyar lira bütçeyle yeniden uygulamaya geçilen çalışmayla,  mikro işletmelere öncelik verilmesi planlanıyor. Böylelikle, KOBİ’lere üst sınırı 50 bin lira olacak şekilde faizsiz kredi sağlanarak, kredinin faizini işletmeler yerine, KOSGEB karşılayacak. Toplam 36 ay vadeli olab kredinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek. Bir önceki programa başvuran ve destekten yararlanamayan 230 bin KOBİ’den gerekli şartları taşıyanlar destekten faydalanabilecek. Bunun dışında başvuru  yapamayan mikro işletmelerin de, yeni başvuru yapmalarına da imkan sağlanacak. Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanlar, çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlanarak sıralanacak. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacak.
KİMLER YARARLANAMAYACAK?
14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu programdan yararlanamayacakları da bildirildi.
BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Kredi uygulaması başvurular, 20 Şubat’a kadar “sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr” internet adresinden yapılacak.

Haber Merkezi

CEVAPLA