POLATLI’DAN, AGRİTECHNİCA TARIM FUARINA ÇIKARMA

0
108

Dünyanın en büyük ve geniş kapsamlı fuarları arasında yer alan Agritechnica 2017 Hannover Tarım Sanayi ve Teknolojileri Fuarına, Polatlı Ticaret Odası üyeleri bu yıl adeta çıkarma yaptı. 2 yılda bir düzenlenen Uluslararası fuara 35 kişilik bir heyetle katılan Ticaret Odası’na Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’da eşlik etti. Başkan Ulvi Sakarya, fuara ilişkin yaptığı açıklamada, “Agritechnica Tarım fuarına 2015 yılında yine bir program düzenlemiştik. Yine üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda yeniden bir iş gezisi organize ettik. Bu yılki iş gezimize rekor sayıda bir katılım ile 35 kişi katıldık.” Diye konuştu.

AGRİTECHNİCA TARIM FUARINA POLATLI’DAN BÜYÜK KATILIM

Bu yıl 12-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenen fuarda; Tahıl ve Tohum İşleme Makineleri, Elektronik, Gübre, Gübre Teknolojisi, Orman Mühendisliği, Yakıt, Dişli ve Teknolojisi, Hasat Makineleri, Bilgi Teknolojileri, Sulama Tesisleri, Peyzaj Korunması, Yağlar, Belediye Mühendisliği, Bitki Koruma, Yenileyici Hammadde, Yedek Parça, İkinci El Makine Değişimi, Tohumlar, Yazılım, Toprak İşleme Makinaları, Traktörler, Ulaşım Teknolojisi gibi birçok sektörde dünyanın birçok ülkesinden gelen makinalar ve ekipmanlar boy gösterdi.

PTO ÜYELERİ, MEMNUN KALDI

Tamamı Polatlı Ticaret Odası üyelerinden oluşan iş gezisinde, katılımcılar fuar ve geziden oldukça memnun kaldılar.388.000 m2 alan ile Dünyanın en büyük kapalı fuar alanlarından birine sahip olan Hannover Agritechnica Tarım Fuarında yaklaşık 3000 firma stant açtı. Bunlar arasında bu yıl Türk firmaların da oldukça fazla olması dikkat çekti.

SAKARYA, “FUAR, POLATLI’YA UFUK OLACAK”

Fuar ve gezi ile ilgili bir açıklama yapan PTO Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya , “Her iki yılda bir düzenlenen Agritechnica Tarım fuarına 2015 yılında yine bir program düzenlemiştik. Yine üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda yeniden bir iş gezisi organize ettik. Bu yılki iş gezimize rekor sayıda bir katılım ile 35 kişi katıldık. Programımıza katılım sağlayan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca yoğun programına rağmen bizi kırmadan eşlik eden Belediye Başkanımız Sayın Mürsel Yıldızkaya’ya da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

İlçemizin bir tarım şehri olduğunu ve Ülkemizde tarıma yön verdiğimizi düşünürsek bu tür Uluslararası fuarlara katılmamız önem kazanmaktadır. Dünyanın 100’e yakın ülkesinden binlerce firma boy göstermektedir. Bu fuarda üyelerimiz katılımcı firmalarla istişare etme şansı buldu. Türk firmalarla sohbet etme şansı yakaladık. Son 5 yılda, tarım ürünleri ihracatının 4 milyar dolardan 10 milyar dolara yükselmesi, yaş sebze ve meyve üretiminin 30 milyon tondan, 40 milyon tona çıkması ve tarım sektör büyüklüğünün 50 milyar dolara yükselmesi, ülkemizde tarım makinelerine ve malzemelerine olan ihtiyacı giderek arttırmaktadır. Özellikle modern tarım teknikleri uygulanması açısından sektöre ait tüm yeniliklerin yakından takip edildiği “Agritechnica 2017 Hannover Uluslararası Tarım Makineleri Fuarı” ülkemizdeki makine, parça ve tarım aletleri üreticilerinin de yoğun ilgisini çekti.

İnşallah önümüzdeki yıl 3. POL-AGRİ Tarım fuarını ilçemizde gerçekleştireceğiz. Sonraki dönemde de ilçemize kapalı bir fuar alanı kazandırmamızın ve Uluslararası bir fuar olmamızın şart olduğunu düşünmekteyim. İnşallah ilkleri gerçekleştirdiğimiz bu süreçte bu düşüncemizi de Polatlı’ya kazandıracağız.” Diyerek açıklamasına son verdi.

Haber: Ali Rıza OVACIK

CEVAPLA