POLATLI’DAKİ HAYMANALILAR DERNEĞİ KURULDU

0
195

Polatlı’daki Haymanalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği resmen kuruldu. İlçemizde Haymanalıları temsil eden ikinci dernek olma özelliğini taşıyan sivil toplum kuruluşu, Cumartesi, basına bir kahvaltı düzenleyerek, yönetim kurulunu tanıttı. Alişir Atalay’ın başkanlığında kurulan dernek, aynı zamanda Haymana Dernekler Federasyonu bünyesine dahil oldu. Düzenlenen tanıtım toplantısında, Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Suat Dinç ve federasyon yöneticileri de yer aldı.

ATALAY “AMACIMIZ BİRLİKTELİĞİ SAĞLAMAK”

Polatlı’daki Haymanalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tanıtım toplantısında,  hayata geçen sivil toplum kuruluşlarının, amacına yönelik bir konuşma yapan Başkan Alişir Atalay, “Biz Haymanalılar olarak, Polatlı’da ciddi bir nüfusa sahip bir ilçenin vatandaşlarıyız. Dernek yönetimimizi ve kurullarımızı oluştururken, genelde köyler konusunda aynı köyden bir ikinci kişiyi değil de, her köyden bir kişiyi yazmaya özen gösterdik. Burada Polatlı’daki Haymanalıları bağdaştırıcı, kaynaştırıcı, etkinliklerde bulunmak, Haymanalının bir sıkıntısı olduğunda, elimizden geldiği kadar yardımcı olabilmek için, bütün gücümüzü göstermek için, bir birliktelik oluşturmak için, böyle bir dernek kurduk. İnşallah sizlerle beraber başarılı oluruz. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımın hepsi başkan sıfatındadır. Hepsi benim için ve Haymanalılar için çok değerlidir. Biz birlikte çıktık bu yola birlikte de devam edeceğiz. Hep istişareyle hareket edeceğiz, buna özen göstereceğiz. Hiçbir zaman birbirimizden ayrı bir şey yapmamaya özen göstereceğiz. Etkinliklerle birlikte hareket etmeye özen göstereceğiz ve federasyonumuza bağlı hareket etmek için elimizden geleni yapacağız. Tabi bu süreç yeni başladığı için bazı sıkıntılı süreçlerimiz olacak, herkese yetişemeyebiliriz ama elimizden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya gayret göstereceğiz. Yönetimdeki arkadaşlarımın geneli esnaf ve genç insanlar, Polatlı’nın öde gelen insanları. Tabi daha fazla insanın da olmasını isterdik zamanla İnşallah onu da yaparız. Çünkü Polatlı gerçekten güzel bir ilçe. Polatlı’daki Haymanalı nüfusun yoğun olması bizim işimizi de ister istemez zorlaştıracak. Güzellikleri de var, çünkü insanların taleplerine yapabileceğimiz kadar yetişmeye, özen göstereceğiz. Onun haricinde, yakında dernek binası yapıp, inşallah açılış yaparsak, sizleri de zaten davet edeceğiz. Burada federasyon başkanımızla koordineli çalışmaya özen göstereceğiz. Ben hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah derneğimiz Polatlı için Polatlı’daki Haymanalılar için hayırlı uğurlu olur. Hepinize teşekkür ediyorum, hayırlı günler diliyorum.” Diye konuştu.

DİNÇ, “FEDERASYONUMUZ HAYMANALILARIN EMRİNDE”

Polatlı’daki Haymanalılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği basına tanıtım toplantısına katılan Haymana Dernekler Federasyonu Başkanı Suat Dinç’de bir konuşma yaptı. Dinç “ Bizim federasyonumuzun Ankara’nın bütün ilçelerinde mevcut derneklerimiz var. İlçelerde de başkanlarımız var. Bizim federasyonumuzun üç tane amacı vardır; sosyal, eğitim ve kültürel. Bu federasyonlar, bütün Ankara’daki Haymanalı hemşerilerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmak. Burada hemşerilerimizin sıkıntıları daha çok iş konusunda yardımcı oluyoruz veya hastanedir, diğer sosyal konularda yardımcı oluyoruz. Önümüzde süreç yaklaşıyor. Siyasi partiler var, seçimler var. Biz federasyon olarak hiçbir siyasi partiye bağlı değiliz ama federasyonun yönetiminde ve derneklerde her siyasi partiden arkadaşlarımız vardır. Biz zaten bütün siyasi partilere de açığız, hiçbir ayrım gözetmiyoruz. Çünkü haymana çok amaçlı bir kültürden doğmuştur. Haymana’da Tatar var, Kürt var, Laz var ama öyle bir güzellik var ki, Türkiye’nin hiçbir ilçesinde olmayan güzellik bizde var. Çünkü şimdiye kadar Haymana’da hiçbir ayrımcılık yapılmamıştır. Kavga, dövüş herhangi bir sıkıntı olmamıştır. Zaten Haymanalıların gücü birliği beraberliği de Ankara’da söz sahibi olmasının sebebi de budur. Hiçbir köy ayrımı, şehir ayrımı yapılmaksızın herkes birbirine sahip çıkıyor.

“DİĞER DERNEĞİ DE AYIRT ETMİYORUZ”

Burada da Polatlı’da bizim bir derneğimiz vardı ama bu dernek federasyona bağlı değildi. Hemşerimizdi arkadaşımızda ama o derneği de ayrı etmiyoruz. Burada arkadaşlarımız ikinci bir dernek kurma amacını görmüşler. Bizi de çağırdılar, biz geldik. Federasyonla beraber çalışalım dediler biz de kabul ettik, biz hiçbir yere kapalı değiliz. Burada şimdi yeni bir oluşum yapıldı, yeni bir dernek kuruldu. Tabi yeni bir dernek daha var. Burada yapılması gereken iki başlılığı engellemek. O da nasıl olur? Size bağlı bir şey. Buradaki yönetim çok iyi. Genç arkadaşlar, nüfusu her köyden almışsınız. Tabi ilerde Polatlı’daki durum nedir?, sıkıntı nedir?, Biz uzak kaldığımız için bilemiyoruz. Buradaki arkadaşların amacı ne? Buradaki Haymanalı hemşerilerimizi hem maddi hem manevi hem siyasi olarak bir söz sahibi etmek. Çünkü burada nüfusumuz çok. Belki ileriki süreçte bir belediye başkanı bile çıkarabiliriz buradan. Şu anda meclis üyesi arkadaşlarımız var, bu arkadaşlarla da biz istişare ediyoruz. Dernekler bir sivil toplum kuruluşudur. Yeni kurulan derneğimize başarılar diliyorum.” Diye konuştu. Toplantının ardından günün anlam ve önemine yönelik, Başkan Alişir Atalay, Federasyon Başkanı Suat Dinç’e üzerinde dua yazan bir tablo hediye etti. Atalay ayrıca basın mensuplarına da hediye takdim etti.

Haber: Ali Rıza OVACIK

CEVAPLA