POLATLI GAZETECİLER DERNEĞİ 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

0
72

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. EFE Çalışan gazetecilerin sadece bir günde değil her zaman hatırlanması gerektiğini ifade etti. Yerelde bulunan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutlayan Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE daha sonra şunlara değindi.

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle yaptığı açıklamasında yerelde gazetecilik yapmanın güçlüklerine değinerek bu günlerde gazetecilerin değeri ve öneminin daha fazla hatırlanması gerektiğini söyledi.

Yerelde ve özellikle Polatlı’da gazetecilik yapmanın ulusal gazetelerde görev yapan gazetecilere göre kat, kat daha zor ve meşakkatli olduğunu ifade eden EFE daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü.

“Polatlı basın camiası her zaman söylediğimiz gibi övgüyü hak eden isimlerden oluşmaktadır. Polatlı medyası hayatımızın her anında ilçedeki son dakika gelişmeleri günü gününe sizlere ulaştıran ve kamuoyunda otokontrol sisteminin en iyi şekilde uygulanmasında öncü konumundadır. Tabi günümüzde medyanın önemli bir yerde olduğu göz önüne alındığında geçmişten gelen gayret ve azmin bir parçası olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız. Polatlı basını köklü ve işinin ehli uzman ellerde günlük yayın yapan gazeteleri ve radyoları ile gündemi elinde tutmaktadır.

Gazeteciler gününün tarihçesine baktığımızda ise basın camiasında çalışanlarla işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyerek bazı sosyal hakları güvence altına alan ‘5953 Sayılı Kanun’un Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine ve Bu Kanuna Bazı Maddeler Eklenmesine Dair 212 Sayılı Kanun’ Milli Birlik Komitesi’nce 4 Ocak 1961 tarihinde kabul edildi; 10 Ocak 1961 günü de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Günümüzde 212 Sayılı Yasa olarak bilinen düzenleme iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor. 212 Sayılı Yasa’nın çıkarılışı o dönemde yaşanan Babıâli’de ‘Dokuz Patron Olayı’ ile de Türk Basın Tarihi’ne geçti. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise sendika’nın öncülüğünde, ”BASIN” adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı.O günlerden günümüze çalışan gazetecilerin hak ve özgürlükleri daha fazla korunarak beklentileri karşılamasa da olumlu sonuçları ortaya koydu.

İlçemiz açısından konuya baktığımızda ise şuan birçok İl’de olmayan bir basın camiasının bulunduğunu görmek bizleri son derce mutlu etmektedir. İşte bu vesileyle ilçede bulunan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutluyor, Polatlı Gazeteciler Derneği olarak birlik ve beraberliğin her zaman ön planda tutulmasına önem veriyoruz.

Gazeteciler bir yönden de amme hizmeti yani toplum hizmeti yapmaktadırlar. Gazetecilik mesleği dışarıdan bakıldığında kar amaçlı gibi gözükse de genelde amme hizmeti yaparlar. Toplumu aydınlatmak ve topluma bir şeyler kazandırmak adına gecesini gündüzüne katan, her türlü hava şartlarına ve tehdide rağmen görevlerini layıkıyla yapan gazetecilerimizi her zaman kutlamak ve yanlarında bulunmamız gerekiyor.

10 Ocak gazeteciler gününde bir başka taraftan bakmak gerekirse bizler gibi yerelde gazetecilik yapan kurumların ekonomik anlamda ne tür zorluklara göğüs gerdiği ortadadır. Polatlı basını birçok il’den daha kapsamlı ve büyük yayın alanına sahiptir. Yerelde gazetecilik yapmak manevi sorumlulukların yanı sıra, maddi sorumlulukları da çok fazladır. Mesela küçük şehirlerdeki gazete, radyo ve televizyonlara destek çok azdır.

Bu sebepten dolayı maddi krizler ortaya çıkıyor, bunun sebebi tamamen gazetelerin kendi ayakları üzerinde durabilme çabasıdır. Ayrıca artık gazete sahibi olmakta ağır bir yük ve sorumluluk gerektiren bir hal almıştır. Eskiden olduğu gibi kolay ilerlemeyen bir prosedüre uymak zorunda kalan gazetecilerimiz bu yönde de büyük sorunlar yaşamakta ve maddi olarak yıpranmaktadırlar.

Çünkü basın bir şehirde ne kadar güçlü olursa, o şehrin büyümesi ve gelişmesi çok daha hızlı olur. Yapılan tüm olumlu ve olumsuz gelişmeleri kamuoyuna tarafsızca sunan ve bilgilendiren basın sayesinde toplumun ufku daha da genişler. Tekrar söylüyorum içinde bayram adı geçen ama tek kutlayamayan meslek grubu  basındır. Ben gazete vasıtası ile tüm kurum ve kuruluşlara, siyasi partilere ve esnaflarımıza şunu söylemek istiyorum; Polatlı’daki basın ne kadar güçlü olursa sesimizi duyurmakta o kadar güçlü olur. Bu vesileyle tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutluyor, inşallah gelecek günlerin Polatlı için, basınımız için çok daha iyi olmasını temenni ediyorum.” dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA