POLATLI ÇİFTÇİSİ BAKAN FAKIBABA’YA İÇİNİ DÖKTÜ

0
198

Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanı Eşref Fakıbaba Polatlı çiftçisi ile bir araya geldi. Geçtiğimiz haftalarda ilçede mevsimlik işçileri ziyaret eden bakan Fakıbaba  bu  kez Sarıoba, Şabanözü ve Karacaahmet köyünde çiftçilerin sorunları dinleyerek taleplerini  tek tek not aldı.    Tarım girdilerinden, buğday fiyatına, kotadan, sulamaya oldukça dertli olan çiftçiler  BakanFakıbaba’ya veryansın ederek “ paçamızı kurutabilirsek o bile yetecek “ dediler.

TARIM BAKANI POLATLI ÇİFTÇİSİNE BİR SORDU BİN AH İŞİTTİ

Hafta sonu Polatlı’ya gelerek Sarıoba, Şabanözü , Karacaahmet, Yeni Köseler’de çiftçiler ile buluşan Gıda Tarım  ve Hayvancılık  Bakanı Eşref Fakıbaba, Polatlı çiftçinin tüm sorunları not alarak, gerekli çalışmaların başlatılması için talimat verdi.  Sabah saatlerinde ilk olarak Sarıoba mahallesini ziyaret eden Gıda Tarım  ve Hayvancılık  Bakanı Eşref Fakıbaba’ya  Ankara Valisi Ercan Topaca,  Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Bakanı Mürsel Yıldızkaya,  Ak Parti İlçe Bakanı Aysel Demir, Ankara ve Polatlı  kamu kurumları daire amirleri  eşlik etti. Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ise Karacahmetmahallesinde  BakanFakıbaba’nın ziyaretine katıldı.

BAKAN FAKIBABA’YA ELEKTRİK FATURASINI GÖSTERDİLER

Sarıoba , Şabaözü ve Karacahmet mahallelerinde üreticilerin sorunlarını dinleyen Gıda Tarım  ve Hayvancılık  Bakanı Eşref Fakıbaba üreticilerden sabırlı olmalarını isteyerek her şeyin yavaş yavaş yoluna  gireceğinin söyledi.  Bakan Fakıbabaya  elektrik faturasını gösteren bir çiftçi ise “ biz yıldık” dedi.   Buğdayda kotanın kaldırılmasını isteyen Sarıoba üreticileri   “Biz köylü değil köleyiz. Ekiyoruz biçiyoruz kaldırıyoruz gömüldük girdilerimiz çok pahalı gübre mazot buğday. Buğdayımız üç senedir  800-700 kuruş buna Allah’ta  kulda razı olmaz. Köyünün kazandığı asgari ücreti kadar yok.  Bizim çocuklarımız şehre gidiyor altına arabasını alıyor kravatını takıyor biz gece yatmayız gündü yatmayız bir şey yok. Köylü ölmüş, ayağa kaldırısanız siz kaldıracaksınız   “dedi.

Bakan Fakıbaba ve Vali Topaca  elektrik faturasını  incelemek üzere aldılar.   Çiftçinin borç sarmalına ilişkin konuşan Bakan Fakıbaba “ Borç erteleme ile olmuyor.  Sayın başbakanıma tarım bakanı olarak arz edeceğim. Erteleme değil de yeniden bir yapılandırma teklifi  sunacağım.  Sizlerin haklı olduğunuz çok yönler var. Buna katılıyorum. Bir aileyi düşünün baba istemez mi tüm çocuklarına istediğin versin.  Biz istemez miyiz  asgari ücret 1400 değil de 2500 olsun. Vallahi isteriz. Ama bütçeyi ayarlamakta kolay bir olay değil” dedi.

 ÜRETEN KİŞİNİN ELİNİ ÖPERİM

Üreticlerle sohbet eden Bakan Eşref Fakıbaba “sizlerden razıyız her zaman emrinizdeyiz. Sizlerin bizlerden istediğiniz bize söyleyecekleriniz besici ne yapıyor, gıda nasıl? İlk öğreneceğimiz kişiler sizlersiniz. Durumunuz nasıl sıkıntılarınız nelerdir bunlar bizim için önemli.

Cumhurbaşkanımızın başbakanımızı  bizi görevlendiriyor hafta sonu durmak yok halkın içinde özellikle üreten insanların içinde olacaksınız .  Bu bağlamda  hepinize teşekkür ediyorum. Sıkıntılarınızı not alıyorum  samimi bir şekilde  söylüyorum  yava yavaş düzelecektir”ifadelerine yer verdi.  Çiftçilerin feryadına  “çiftçi başımızın tacıdır üreten kişinin elini öperim”diyen Bakan Fakıbaba  “Çiftçimiz asgari ücretten az kazanıyorsa demek ki biz size gerekli şeyi veremiyoruz. Bunu kabul ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın başbakanımızın bizi buralara gönderme nedeni bu. Biz elli cephede çarpışıyoruz bize dua edin biraz sabredin düzelecek. Mazot desteği 11 liradan 17 liraya çıkmış bu önemli bir artış Gönül isterdi ki 5 kuruş daha yüksek olsun ben mesajınızı aldım “dedi.

AYDA BİR KEZ İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ MÜHENSİLERİ KÖYDE TOPLANTI YAPACAK

İlçe ziraat mühendislerinin köylerine gelemediklerini söyleyen üreticiler , mühendislerimiz dosyalardan başını kaldıramıyorlar burayı yetiştiremiyorlar söylemi üzerine Ankara Valisi Topaca “  mühendisleri müdürleri gönderelim buraya ayda bir kez gelsinler toplantı yapalım”dedi.

SARIOBA’DAN GELEN TEKLİF ANKARA’YA ÖRNEK OLACAK

Üreticilerin “ Biz bilinçsiz çiftçilik yapıyoruz” bize eğitim verilmeli talebi üzerine   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref  Fakıbaba “ Sizi tebrik ediyorum bizim bilgiye ihtiyacımıza var diyorsunuz. Türk milleti olarak bizim en büyük eksiğimiz bilgi eksikliği. Bu bendede var başkasında  da var. İstişare önemli.  Bu öneriniz tüm Ankara’ya örnek bile olabilir.  Ben sizlerin arasında olmaktan mutluyum. Benim sermayem sizlersiniz siz olmazsanız ben olmam. Biz 80 milyonluk bir aileyiz hiç ayırt etmeden  kocaman bir aileyiz. Türkiye cennet”dedi.

BAKAN ÜRETİCİLERİ TATİL SÖZÜ VERDİ

Bakan Fakıbaba’nın Türkiye cennet ülke demesi üzerine  bir üretici bu cennetten biz faydalanamıyoruz. 60 yaşını geçtim daha bu ayağım deniz görmedi “dedi. Bakan Fakıbaba  60 yaşındaki çiftçinin  serzenişine karşılık vererek  sizi bir haftalığına tatile göndereceğiz” diyerek Ankara Valisi Topaca’ya  gereğinin yapılması noktasında talimat vererek “ayarlayın ayakları denize değsin” dedi.

SARIOBA’YA 1 TRİLYON 100 MİLYAR DESTEK VERDİK

“Allah bu devletin eksikliğini vermesin.  Sarıoba köyümüze 1 trilyon 100 milyar destekleme vermişiz. Bu çok mu değil daha fazla olması lazım. Yemlerde girdilerin gümrük fiyatlarını baya indirdik. Borçlarının yapılandırma talebinizi aldık. Sıkıntı şu bin lira kazanda ben kazanmadım bu devlete hiç bir şey vermeyeceğim, hiçbir şey kazanmayanda  haklı olarak ben kazanmadım diyor. Sıkıntının temelinde bunu görüyorum.  O bin lira kazana  dese ki Allah bereket versin  ben  vergimi tam ödüyorum dese sıkıntı kalmayacak.  Destekleri alan arsa sahipleri köyde oturmuyor   desteği alıyor gerçekten eken kiralayan çiftçi destekten yaralanamıyor. Bunu yapmış olsak siz buğday 5 kuruş 6 kuruş olmuş çok farkında olmayacaksınız.

SARIOBA MAHALLESİNE 500 TONLUK YENİ DEPO YAPILACAK

İçme suyu noktasında sıkıntılarının olduğunu belirten köy sakinlerine ASKİ Polatlı Bölge Müdürü Hasan İpek bilgi verdi. İpek “Dün itibari ile arıtmanın faaliyete geçtiğini hem köy içine hem mevsimlik işçilere arıtılmış içme suyu veriyoruz dedi. Günlük 2,5 litre köye 1,5 litresini tarım işçilerimize veriyoruz yeterli geliyor” dedi. Vali Topaca dün itibari ile arıtma takıldı. Takip edin içme suyunda sıkıntı olursa bir sonraki gelişimizde tekrar konuşalım” dedi.   ASKİ projeler daire başkanlığı  Sarıoaba’ya  500 tonluk içme suyu deposunun yapılacağını belirterek  bu yaz çalışmanın başlayacağını ve yıl sonu bitirileceğini belirttiler.

PANCAR VE BUĞDAYDA KOTA KALKSIN

Sulu tarımda pancar ve buğdayın kotaya takıldığını ve pancar fiyatlarının kendilerini tatmin etmediğini ve iyileştirilmesini isteyen üreticiler “biz üretmek istiyoruz karşımıza engeller çıkıyor” diyerek düzetilmesini istediler.

POLATLI’YA  1 YILDA 52 TRİLYON DESTEK VERDİK

Polatlı’ya bir yılda 52 milyon destek verildiğini belirten Tarım  BakanıFakıbaba Bizi rahatsız eden özelliklerde  var r. Ekonomik ambargodan  şuradan buradan bunları beraber aşacağız. Sen kazanamıyorsan bende kazanmama lazım. Aradaki gelirin çok açılmaması lazım.  Bir şimdiye bakın birde  15 sen öncesine bakın. Polatlı’ya 52 milyon destek vermişiz” dedi. Haber: Tevfik Emre EFE

CEVAPLA