Polatlı Belediyesi ve Ticaret Odası ile İş-Sizi Buluyor

0
1245

Polatlı Belediyesi ve Ticaret Odası ile İş-Sizi Buluyor

Nitelikli iş gücünü artırmaya yönelik gerçekleşen UMEM Beceri-10 projesinin 8.grubu eğitime başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen projenin amacı sürekli gelişen ve kendini yenileyen teknolojiye uygun eğitim alanları oluşturmak, işgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak ve işsizlerimizin daha nitelikli eğitim alabilmelerini sağlamak. Bu kapsam Polatlı’da da geçtiğimiz dönemler de yedi kurs açılmıştı.

Satış Görevlisi kursu ise geçtiğimiz gün Polatlı Huzurevi Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde, Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Barış, Okul Müdürü Hüseyin Üstüntaş, Polatlı Belediyesi Arge-İstihdam Merkezi Sorumlusu Doğan Yumuşak,Eğitmen Uğur Balcı’nın katılımlarıyla açıldı.

BARIŞ “Bu proje kendini yenilemeyi amaçlar”

Ekonomik krizlerin ülkemiz üzerinde etkisi azaltmak için, istihdam kapasitesini artırmak, işsizlik çözüm bulmak ve vasıflı eleman yetiştirmek için 2009 yılında başlatılan beceri geliştirme eğitimleri ile mesleki eğitim hedeflendiğini belirten PTO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Barış, ‘’ Bilhassa Sanayi sektöründeki eğitim ortamının olmaması ve diğer sektörlerdeki eğitim eksikliği sebebiyle ortaya çıkan bu proje kendini yenileyen ve sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurup eğitim ortamı oluşturmayı amaçlar. Bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği olan projede hem işveren hemde çalışan kazançlı çıkar. İşveren nitelikli eleman sahibi olur ve çalışanda bir meslek dalında vasıflı olur.’’ Dedi.

PTO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Barış, ‘’ Bir vatandaşımız iş başvurusu için bir firmaya gittiğinde ne iş olsa yaparım diyor. İşte UMEM Beceri-10 eğitimleri sayesinde vatandaşlarımız bir meslek dalında uzman oluyor. Artık ne iş olursa yaparım değil ben şu konuda uzmanım diyerek nitelikli iş sahibi oluyor. Aynı zamanda istihdam yapan firmalar için, 18 ile 29 yaş arası erkekler ve tüm kadınlar için 42 ay süreyle, 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. İlçemizde de odamızın meslek komitelerinin taleplerine göre farklı sektörlerde kursları açıyoruz. Bu açtığımız kurs ilçemizdeki sekizinci kursumuz olacak. Önümüzdeki günlerde de Mobilya Elemanı kursunu açacağız. Satış Görevlisi kursuna katılan arkadaşlara başarılar diliyorum. Önümüzdeki süreçte sektörden gelen talepler üzerine meslek edindirmeye yönelik iş garantili kursları açmaya devam edeceğiz  ‘’ dedi. UMEM Beceri-10 kurslarının önemimi vurgulayan ve “Satış Görevlisi”  kursuyla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hüseyin Üstüntaş ise, ‘’ UMEM Beceri-10 kursları ile kişilere imkan sağlanıyor. Hayatlarında yeni bir sayfa açılıyor. Meslek sahibi olmayan birçok vatandaşımız bu proje kapsamında meslek sahibi oluyor. ‘’ şeklinde konuştu.

75 gün sürecek teorik eğitimin ardından kursiyerler Polatlı Ticaret Odası üye firmalarda 3 ay boyunca staj yapacak olup sosyal güvenceleri ve maaşları İŞKUR tarafından ödenecektir. Haber Merkezi

CEVAPLA