POGADER’den 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı;

0
186

“YEREL BASIN CEBİNDEN MATBAA, KÂĞIT PARASI ÖDEDİ, AYAKTA KALDI”

 

“Basın özgürlüğü ne kadar kısıtlanıyorsa halkta o kadar kısıtlamalar ve dayatmalara maruz kalıyor demektir.”

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. EFE “Her yıl kutlanan fakat kutlanmayan 24 Temmuz Basın Bayramı yine sönük ve cılız bir şekilde geçti gitti.” Dedi. EFE basın bayramı ile ilgili yaptığı açıklamasında basın özgürlüğü ve özellikle yerel basının günümüz şartların birçok ekonomik problemlerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

 

 

EFE “GAZETECİLİK ÖZVERİ İSTER”

Polatlı Gazeteciler Derneği Başkanı Tevfik Emre EFE konu ile ilgili daha sonra şu görüşlere yer verdi. EFE “24 Temmuz basın bayramı her yıl olduğu gibi bu yılda sadece gazete sütunlarında basın özgürlüğünden ve basından sansürün kaldırılmasının yıl dönümü kutlamaları yapıldı gibi haberlerle yer aldı. Aslına bakılırsa basın kendi içinde özgürlük sorunu yaşıyor diyebiliriz. Basın özgürlüğünden bahsedilen bugünde kendi basınımız ne kadar özgür ne kadar değil buda yerine göre tartışılır.

Bakın basının önemini bu millet 15 Temmuz 2016 tarihinde çok iyi anladı. Birileri bu olaylar ortaya çıkmadan önce kendi basınını yaratmaya çalıştı ve başardılar. Ama bizim gibi yerel Anadolu basınını kimse satın alamadı. Gerekirse yokluk içerisinde cebinden gazete kâğıdının matbaasının parasını verdi ama kalemini gazetesini satmadı. İşte satmadığı için bu millet bu memleket ayakta kaldı. Yoksa milletin bağımsızlığı ve temeline dinamit yerleştirmeye çalışan bu zihniyet yerel Anadolu basınını da ele geçirseydi o zaman basın özgürlüğü ve demokrasi kavramı daha farklı cereyan edecekti.

Bir memlekette veya basının yayın yaptığı bir bölgede basın ne kadar özgürse halk ve okuyucuda o kadar özgürdür. Basın özgürlüğü ne kadar kısıtlanıyorsa halkta o kadar kısıtlamalar ve dayatmalara maruz kalıyor demektir.

24 Temmuz bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündür. Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi’nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edilmiştir. Daha sonra kutlamalar “geleneksel gazeteciler günü” adı altında yapılmaya başlanılmıştır.

Türkiye’deki basın kuruluşları zaman, zaman 24 Temmuz 1908 öncesini hatırlatan dönemlerden geçtiler ama 24 Temmuz simge olarak önemini hiç kaybetmedi.

Basının günümüzde ki konumu ve özgürlüğüne gelindiğinde ise kafalar biraz karışıyor. Basın özgürlüğünün bugünde esas tartışılması gereken konu olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Halkın haber alama özgürlüğünün basın özgürlüğü ile bütünleştiği ülkelerde demokrasi adına düşüncelerin ortaya koyulması ve farklı düşüncelerin mevcut’u eleştirmeleri kadar güzel ve uygar hiçbir şeyin olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Özgür bir basının olmadığı toplumlar kör, sağır ve dilsizdirler deyimini aklımıza getirdiğimizde basının toplumdaki yeri ve önemini sanırım daha rahat ortaya koyabiliriz.  Basının iletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlarından biri olarak bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araçtır.

İlçemizde de şuanda 4 yerel gazete, 1 haftalık gazete, 2 radyo, 2 aylık dergi yayın hayatını sürdürmektedir. Bu kurumlarda çok sayıda gazeteci görev yapmakta evinin geçimini bu işten aldığı maaşıyla sağlamaktadır. Ülkemizde çoğu illerde olmayan medya ilçemizde varlığını en layıkıyla sürdürmektedir. Buda Polatlı için büyük bir şanstır, Ankara’nın hemen yanında bulunan ilçemizde basın gücünü her geçen gün katlamakta, hedef kitleye ilçedeki güncel konuları, olup bitenleri günlük yayınlanan gazeteleri ile yansıtmaktadır. Kamuoyu birçok olayı yerel basın sayesinde öğrendiği gibi kurum ve kuruluşlarda basının varlığıyla çalışmalarını şekillendirmektedirler.

Yerel basın internette, sosyal medyada da çok ileri derecede kendini kanıtlamış, binlere her gün ulaşmış, ulaşmaktadır. İlçemizde olup bitenleri yurt dışında şehir dışında olan hemşerilerimize sosyal medya üzerinden yerel basın her gün haberleri güncel konuları iletmiş ve orada bulunan vatandaşlarımızı da haberdar etmektedir.

Fakat ne yazıktır ki ilçede bu kadar güçlü ve kapsamlı birçok medya kuruluş olmasına rağmen yinede basına yeterince değer verilmemektedir. Yerel medyanın en büyük sorunlarından biriside ekonomik girdilerin fazlalığı ve gelir kaynaklarının ilçede yetersiz olmasıdır. Bu anlamda sadece ilanlarla ayakta durma mücadelesi veren gazetelerde çok sayıda gazeteci istihdam edilmekte ve çalıştırılmaktadır.

Büyükşehir yasası ile değişen ilan denetleme ve dağılımı en çok yerel gazeteleri ekonomik yönde olumsuz etkilemiştir. Ankara’da bulunan tirajı ve resmi ilan geliri bizlerden 10 kat daha yüksek olan il gazeteleri ile ilçemizdeki gazeteler aynı denetime tabii tutulmakta, aynı kategoride yaptırımlarla eş değerde tutulmaktadır.

Halkın haber alma özgürlüğünün bulduğu yerel basının güçlenmesi ve günümüzde ilçede söz sahibi olması son derece önemlidir.

Aynı zamanda basında çalışan çok sayıda gazetecinin de bu etkenlere bağlı olarak sosyal hak ve ekonomik durumları güçlendirilmelidir.

İşte bu duygu ve düşüncelerle, mesleklerini icra ederken hayatlarını kaybeden basın şehitlerimizi saygıyla anarken aziz milletimize hizmet etmek için mesai kavramı tanımayan, fedakâr ve cefakâr tüm meslektaşlarımın basın çalışanlarının Basın Bayramı’nı kutlarım.”dedi.

Haber Merkezi

CEVAPLA