PAZARCILAR VE SEYYAR SATICILAR ESNAF ODASI KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

0
104

Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası’nın Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Esnaf ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Türkiye’nin birçok ilinden pazarcılar odası başkanları, İlçemiz oda başkanları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen kongre, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Faaliyet raporunun okunmasının ardından kürsüye çıkan Karaca, Yıldızkaya’danSalı pazarı için söz aldı.

YILDIZKAYA, “KARACA’NIN HİKÂYESİ BİR BAŞARI HİKÂYESİDİR”

Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası’nın Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Esnaf ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Türkiye’nin birçok ilinden pazarcılar odası başkanları, İlçemiz oda başkanları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen kongre, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Faaliyet raporunun okunmasının ardından kürsüye çıkan Karaca, Yıldızkaya’danSalı pazarı için söz aldı.

Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası’nın Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, MHP İlçe Başkanı Uğur Güngör, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Esnaf ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Türkiye’nin birçok ilinden pazarcılar odası başkanları, İlçemiz oda başkanları ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen kongre, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kürsüye çıkarak konuşma yapan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Kongremizin hayırlı uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Yılın ilk günündeyiz, 2018 yılının insanlık alemine huzur getirmesini diliyorum. Esnaf oda seçimleri başladı. İnşallah önümüzdeki haftalarda, aylarda Polatlı’mızdaki bütün odaların seçimlerini gerçekleştireceğiz. Ben bu seçimlerde göreve talip olan bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Her birine ayrı ayrı başarılar diliyorum.

Ali Başkanla hizmette fikren bazı ayrılıklarımız olsa da, ,Ali Karaca’nın hikayesi bir başarı hikayesidir. Takdiri hak etmektedir, kendisini tebrik ediyorum. Polatlı’da, TÜrkiey2de federasyon başkanı olmak herkese nasip olmaz. Onun arkasında dimdik duran Polatlılı pazarcı kardeşlerimi tebrik ediyorum. Biz, sizlerin destekleriyle göreve geldikten sonra toplumun bütün kesimlerine olduğu gibi pazarcı kardeşlerimize de elimizden gelen hizmet etmeye gayret gösterdik. Hatta ilk projemizi Şentepe Kapalı pazaryeri olarak kabul ettik ve birçoğunuzun da katılımıyla görkemli bir törenle açılış yaptık. Helali hoş olsun. Bugün hem Şentepeli hanımefendiler hem sizler daha nezih bir ortamda esnaflık yapıyorsunuz.

Fatih Mahallesi ve Şehitlik Mahallesi’nin pazaryerine ihtiyacı var ama defalarca bu konuyu görüştük. Maalesef bölgede belediyemiz mülkiyeti olan bir arsamız yok. Bunun için gayret gösteriyoruz, inşallah tekrar yarın itibari ile çalışmalarımıza başlayalım yerini bulalım 2018’de ben size bunu yapayım. Pazaryeri yapmak bizim asli görevimiz, Polatlı’nın halkına iyi hizmet etmek, sizlere iyi şartlar sunmak bizim asli görevimizdir. Salı Pazar konusunda, oranın mülkiyetinin değişmesiyle ilgili sorumluluk benden önceki dönemde, bunu belirtmek isterim. Ama olan oldu biz fatih ve şehitlik bölgesinde bir yer bulup bu hizmeti hep beraber gerçekleştirelim. İnşallah kongreniz hayırlı uğurlu olur. Ali Karaca’yı çıktığı yolda tekrar tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum, sizleri de saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” Diye konuştu.

SALI PAZARI KONUSU BELEDİYE MECLİS GÜNDEMİNE ALINACAK

Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Salı Pazarı benim babamın mülkü değil, olsa ben bugün hemen vereyim ama orası bir park. AK Parti İlçe Başkanımız da burada, en kısa sürede belediye meclisimizin gündemine alalım buranın vasfını değiştirelim, buranın vasfını pazaryeri olarak değiştiremediğimiz taktirde yasal olarak buraya çivi çakamayız. Yasal olmayan bir şeyi siz de benden istemezsiniz zaten. Bunu gündeme alalım, eğer bu gündeme geçirebilirsek söz 2018’de ben size Salı pazarını yapayım.” Diye konuştu.

KARACA, ““SALI PAZARINI BİZE VER BAŞKAN BE!”

Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Ali Karaca ise, “Türkiye’de 338 bin pazarcı esnafını temsilen ben Polatlı Pazarcılar Odası Başkanı temsilen Türkiye genelindeki çok büyük aileye sahip olan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yapmış olduğu araştırma nezdinde 1 milyon 878 bin kişilik bir aileyi temsil etmekten onu duyuyorum. Sizin bildiğiniz gibi biz 2014 yılında federasyona aday olduk. Allah öncelikle Polatlı’da pazarcılık yapan kardeşlerimden, abilerimden, ablalarımdan bende emeği, hakkı olan hepinizden Allah razı olsun. Küçük gördüğünüz Polatlı Pazarcılar Odasından Türkiye’deki 1 Milyon 878 bin kişiyi temsil eden kardeşimizle ne kadar gurur duysak azdır. Allah hepinizden razı olsun. Biz pazarcıyız, biz farklıyız, pazarcılık ayrı bir kültür isteyen bir şeydir. Peygamber Efendimiz bile Pazardan Pazara gezer hurma satarmış deve satarmış. Pazarcıların gönlü açıktır, sofrası açıktır. Pazarcı, Pazar yerinde tezgah kurulduğu zaman pazara düşen çürükleri toplamaya gelen garibanlara müdahale eder. Sağlamından verir. Bizler merhametliyiz. Bizler çok şükreden insanlarız. Allah’ımıza çok şükür ki az kazansak da çok şükreden bir toplumuz. Bizler dört yıl boyunca oda olarak birçok faaliyet yaptık. Polatlı’ya göreve yeni gelen Belediye Başkanımızla sağ olsun oturduk, Allah razı olsun Şentepe’de bize kapalı pazaryeri yaptı ve o Pazar kuruldu orada iki tane market var. Bunların isimlerini telaffuz etmek istemiyorum, bunlar bu garibanları yok etmekte gözü olduğu için Allah onları yok ediyor bizi ayakta tutuyor. Diğer marketler geliyor gidiyor ama biz buradayız. Para Polatlı’da kalsın, dışarıya çıkmasın, hep bunu söylüyoruz. Biz pazarcıyız, biz esnaf ve sanatkarız, biz bu kadar büyüğüz.

Salı pazarımız vardı elimizle güzelim pazarımızı elimizden aldılar. Ne hikmetse Polatlı’da iki tane firma var, inşaat forması. Polatlı’da bir bina yapıyorlar hemen altını markete veriyorlar. Biz senden bina almıyor muyuz? Bu bakkallardan, sanayicilerden, bu esnaf senden daire almıyor mu? Polatlı halkı bir Beypazarı kadar, bir Haymana kadar milliyetçi olamadı kusura bakmayın. Esnaf bu şehrin temel direğidir, esnaf sizin gece gündüz bekçinizdir. Bakkala gidince yazdırıyorsunuz, sabah paranız var koşa koşa markete gidiyorsunuz. Neden gidiyorsunuz? Bizim bizden başka dostumuz yok, Polatlı’da sel akar kum kalır esnaf sanatkar yerinde durur. Bakkalda durur, kasap da durur, pazarcı da durur.

Türkiye genelinde bütün pazarcı esnafımızı, toptancı hal esnafımızı ilgilendiren 5957 sayılı haller yasasını çıkardık. Buradan pazarcının anayasası olan pazaryeri yönetmeliği 29 sayfalık bir yönetmelik çıkardık. Türkiye genelinde birçok sıkıntı yaşayan pazarcı kardeşlerimizin bu sıkıntılarını çözüme kavuşturmak için sağ olsun başta Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, sayın hükümet temsilcilerimiz özellikle gümrük ve ticaret bakanımız tam bir esnaf babası, tam bir pazarcı babası. Biz masada oturduğumuz zaman karşımızda içişleri bakanlığı temsilcileri yerel yönetimler bizi korudular orada. Pazarcının geleceği olan pazaryerlerinin daha modern olması için bütçe çıkardılar. Allah nasip ederse bundan sonra 2018 yılında Türkiye’nin neresinde bir pazaryeri yapılırsa yapılsın o belediyenin imkanı yoksa Gümrük ve Ticaret bakanlığı bu konuda destek verecek. Bizim için özel bütçe oluşturdu.

Bizler dört yıl boyunca federasyona biraz daha çok zaman ayırdık, sizlerden biraz zamanımı kısıtladım, sizlerle çok ilgilenemedim ama cenazenizde, düğününüzde, kazanızda belanızda yanınızda oldum, yine de sizi ihmal ettiysem, hepinizin benim omuzlarımda hakları var, hakkınızı helal edin. Haziran ayında yine federasyonumuzun seçimi var ben Türkiye geneline çıkacağım. Benim olmadığım bir yerde inşallah sizler de beni temsilen bizim eksiklerimizi giderecek çözümler bulursunuz.

Bizim Fatih Mahallesi’nde bir pazaryeri projemiz var. Daha önce bizim Fatih Mahallesi’nin orada sanat okulunun karşısında boş bir arsa vardı başkanımız bizim kaymakamlık milli eğitim müdürlüğü bir araya geldi orası olmadı. Anadolu Lisesi’nin oraya pazaryeri düşünüyorduk, orada da belediyemizin yeri kısıtlıymış ama şu an Salı pazarına ihtiyacımız var. Başkan burada bir büyüklük, bir ağabeylik yapar. Salı pazarını bize ver başkan be! Bu pazarcı burayı hak ediyor, bu pazarcı seni destekledi. Hepimiz destekledik. Polatlı kazanacak, marketler mi ucuz satıyor, biz mi? Kim ucuz satarsa halk oraya gidecek, kazanan Polatlı halkı olacak.

Dört yılda bir toplanıyoruz, dört yılda bir dertleşiyoruz. Her zaman Rabbime şükrediyorum. Çünkü Ali Karaca dün bir pazarcıydı. Ben İstanbul’da Cumhurbaşkanımızın karşısında salonda 18 bin pazarcı varken konuşuyordum, kendi kendime dedim, baban mezardan kalkıp seni görse 5 dakika dayanamaz tekrar ölür. NE olmuş benim oğlum diye. Allah sizden razı olsun, siz olmazsanız ben bir hiçim. Rabbim kazancınızı bolluk bereketle doldursun. 2018 yılı Müslümanların birlik ve beraberlik yılı olsun, Kudüs bizimdir, Kudüs bizim kalacak, hepiniz Allah’a emanet olun.” İfadelerine yer verdi.

Pazarcılar ve Seyyar Satıcılar Esnaf Odası

Başkan

Ali Karaca

Yönetim Kurulu Asil Üye

1.Hüseyin Yücel

2.Veysel Yıldız

3.Harun Karataş

4.Cihan Hakbilir

5.Hasan Yılmaz

6.Nuran Atay

Denetim Kurulu Asil Üye

1.Ferruh Yaman

2.Abdullah Gökçe

3.Dinçer Yıldız

Yönetim Kurulu Yedek Üye

1.Muttalip Akman

2.Murat Çetiner

3.Murat Beşkaya

4.Sencer Yıldırım

5.Hidayet Akvan

6.Mustafa Doğan

7.Eyüp Yüce

Denetim Kurulu Yedek Üye Aday Listesi

  1. Cüneyt Çil
  2. 2.Volkan Küçük
  3. 3.Vural Karaca

CEVAPLA