MHPLİ ÖZEL: KADINA YÖNELİK ŞİDDET MUTLAKA ÖNLENMELİDİR

0
686

MHPLİ ÖZEL: KADINA YÖNELİK ŞİDDET MUTLAKA ÖNLENMELİDİR

Kadına yönelik şiddetle uluslararası mücadele günü nedeniyle  bir açıklama yapan MHP Polatlı Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Meclis Üyesi Mahir Özel, bir erkeğin eğitilmesiyle bir ailenin, bir kadının eğitilmesiyle tüm toplumun kurtulacağını söyledi.

ÖZEL: ERKEĞİ EĞİTİRSEN AİLEYİ, KADINI EĞİTİRSEN TÜM TOPLUMU KURTARIRSIN

Toplumun temelinin kadınlar olduğunu, sağlıklı toplumun eğitimli kadınlarla oluşturulabileceğini vurgulayan Mahir Özel şunları söyledi: ‘’Türkiye’nin yalnız kadın hareketine değil, geniş kapsam ve katılımlı insan hakları hareketine ihtiyacı vardır.

Erkeği eğitirsen aileyi, kadını eğitirsen tüm toplumu kurtarırsın.

Bu özgün ifadeyi eğitimlerimizde öne alarak özgün örneklerle anlatıyoruz.

İyi biliyoruz ki..

Türkiye’nin yalnız kadın hareketine değil, geniş kapsam ve katılımlı insan hakları hareketine ihtiyacı vardır.

Hedeflenen, en azından bizim hedeflediğimiz;  kavga, niza, ceza değil, çözüm odaklıdır.

O nedenle feminizm türü eylemleri ve bazı detaylarını gündeme almak çözüme yardımcı olmanın dışın da ayrıştırmayı körükler, problemi derinleştirir sıkıntıyı artırır..

Lakin acı gerçektir;

Ülkemiz de 20 kasım 2016 tarihi itibarı ile 236 kadının öldürüldüğü, 368 çocuğa yönelik cinsel istismar vakası rakamları medyaya yansıdığı şekliyle dramatiktir..

Özellikle son yıllarda Türkiye de kadına şiddet ve cinayetlerin artarak çok ciddi boyutlara ulaştığı gözleniyor.

Bu  nedenle  çok net görülüyor ki

Türkiye de kadın istismarı var.

Türkiye de çocukların istismarı var.

Türkiye de çocuk gelin faciası var.

Türkiye de yaşlıların problemleri var.

Türkiye de engelli insanlarımızın sorunları var.

Türkiye de kişi başı onbin dolar milli gelir komedisi ne rağmen (Taşaron sistem ve asgari ücret adı altın da)  açlık sınırından da düşük ücret uygulanan bir çeşit köle düzeni var..

Oysa toplumu ve Türkiye’ yi diğer gelişmiş ülkeler gibi yalnız erkeğin değil kadının da güç verdiği, omuz verdiği iki sağlam kanatla uçuracağını unutmamak adına davranışlarımızı bütünlemeliyiz..

Ve gerçekçi hedef,

Denge ve  ahenk için de toplumun gelişimi ve kalkınmasını sağlamak olmalıdır..

Asırlar var tek kanatla (kadınlar olmaksızın) uçmaya çalışan İslam coğrafyasının acıları, hüzünleri, hal-i  pür melali ortadadır..

Hasbelkader girdiğimiz  bu çıkmaz sokaklara karşın, açılacak yeni sağduyulu çıkış yolları ve kurtuluş metotları  toplumsal aklımızda yeterince yer buluncaya kadar gayret ve çabaların aralıksız sürmesi inancını taşıyorum..

Bunun elemini, acısını ve farkını; son yüzyıllarda çift kanatla uçmaya başlayan diğer (ileri bilimi – teknolojiyi ve tam demokrasiyi yakalayan) ülkeleri izledikçe, eksikliğimizi eziklik içinde yaşadıkça çok daha iyi görüyoruz..

Bu nedenle çıkış yolunda sağlam demokrasi kültürü, olmazsa olmaz şarttır. Bireylerin toplumsal ya da bireysel özgürlüğü ve öz güveni ancak ve ancak özgür toplumsal ortamda sağlanır. Özgün ve bilimsel düşünceler ve ürünler, üretimler de ancak bu türlü demokratik şartlarda yer bulan fertlerin varlığı ile ortaya çıkar.

Bu nokta da

Kadınlarımıza, özverili, çalışkan Türk kadınına inanıyoruz güveniyoruz..

Ve tüm bunları başaracak olanlar da girişimci ve üretken ruhları ile bizim kadınlarımız olmalıdır..

Buna öncelikle biz siyasiler olarak acil, Türkiye gerçeklerini öne alan, akılcı çözümler üretip ülkenin önünü açma durumundayız..

İlkesel öncelikli misyonumuz bu olmalıdır..

Anne, bacı, çocuk, eş, kardeş  tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum.’’ dedi. Haber: Tevfik Emre EFE

CEVAPLA