KENT KONSEYİ ÇOCUK MECLİSİNDEN “LİLA ÖRDEK” İMZA GÜNÜ

0
147

Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi tarafından geçtiğimiz gün saat 11.00’de Polatlı Halk Kütüphanesi’nde Çocuk Kitabı imza günü etkinliği gerçekleştirildi. İsmail Aslanhatun, kaleme aldığı “Lila Ördek” isimli çocuk kitabını, Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Çocuk Meclisi üyeleri için imzaladı.

ÇELİK “ÜLKEMİZİN GELECEĞİ SİZLERE BAĞLI, SİZLERİN İYİ YETİŞMENİZE BAĞLI”

Polatlı Kent Konseyi Çocuk Meclisi tarafından geçtiğimiz gün saat 11.00’de Polatlı Halk Kütüphanesi’nde Çocuk Kitabı imza günü etkinliği gerçekleştirildi. Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik’in de katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, İsmail Aslanhatun, kaleme aldığı “Lila Ördek” isimli çocuk kitabını imzalayarak öğrencilere hediye etti. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Çelik,  “Bizim Kent Konseyi Çocuk Meclisimiz var. Bu etkinlikte Çocuk Meclisimizin bir etkinliğidir. Çocuk meclisi olarak yaptığımız etkinlikte değerli hocam İsmail Aslanhatun,’un çağdaş masal kitabı “Lila Ördek” eserini belediye başkanımızdan rica ettik, hediye olarak öğrencilerimize dağıtalım dedik o da kabul etti. Değerli hocam bu kitabı size imzalayarak verecek. Biz Kent Konseyi olarak, bu etkinlik bir başlangıçtır. Sizlerle çok güzel şeyler yapmak istiyoruz, sizleri çok önemsiyoruz, çocuklarımız bizim göz bebeğimiz. Sizi çok seviyoruz, ülkemizin geleceği sizlere bağlı, sizlerin iyi yetişmenize bağlı. Sizin iyi yetişmeniz de iyi eğitim almanıza bağlı. Onun için öğretmenlerimiz bizim için çok önemli. Öğretmenlerimizi can kulağıyla dinleyeceğiz. Okula devamsızlık yapmayacağız. Okumak çok önemlidir. Sizden sanal bağımlılığa karşı duyarlı olmanızı istiyorum. İnternetten faydalanalım ama bizim derslerimize olumsuz etki yapmasın. Bende eğitimci olarak tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Aynı ailedeyiz, ama herkes eline telefon, tablet alıyor kimse kimseyle konuşmuyor. Bu bizim oyunlarımızı da etkiliyor. Hafta sonları çıkın, aileleriniz kontrolünde arkadaşlarınızla bir araya gelin, sosyalleşin, kopuk olmayın. Bu çok önemlidir kişisel gelişiminiz için. Belediye Halkla İlişkililer Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü, Kent Konseyi İşbirliği ile sizlere oyun şenlikleri yapacağız. Şehrimizin çocuk meclisine üye olmanızı tavsiye ederim. Oyuncak atölyesi yapmayı, el becerilerinizin gelişmesi için bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Üretken olmak çok önemlidir. Dünyada gelişmişliğin en önemli kriteri üretkenliktir. NE kadar üretiyorsanız o kadar varsınız. Gelişmiş ülkeler üretkenlikle gelişiyorlar. Tüketicilikle bir yere varılmıyor. Şu anda maalesef tüketicilik bizi çok ciddi şekilde tehdit ediyor. Spor yapmanızı çok önemsiyoruz. İllaki sporla ilgilenelim. Ulu Önderimiz ne demiş, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Biz sağlıklı, zihinsel ve ruhsal gelişmeye ihtiyacımız var, onun için spora, sanata yönelmenizi size öneriyoruz. İnşallah gelecekte ülkemiz sizlerle düzelecektir.” Şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLAR, OKUMAYI KENDİNİZE ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN.”

Kent Konseyi Tekin Çelik’in ardından öğrencilere tavsiyelerde bulunan “Lila Ördek” kitabının yazarı İsmail Aslanhatun, “Çocuklar bizim geleceğimizdir. Biz bulunduğumuz makamları, görevleri her şeyi ilerde çocuklarımıza bırakacağız. Bu bir bayrak yarışıdır. Ben yazmaya çocukluğumdan başladım. Daha kitaplaştırmadığım bir çok çalışmam var, hepsi arşivimde duruyor. “Lila Ördek” benim ilk kitabımdır. Okumayı kendinize sürekli alışkanlık haline getirirseniz bir süre sonra yazmaya da başlarsınız. Çünkü bu bir şekilde taşacak. Bizim kutsal kitabımız Kuran’da ilk emir “Oku”dur. Yazmanın ilk şartı okumaktan geçiyor. Okumak sadece kitap olarak değildir, çevreyi gözlemlemek, insanları gözlemlemek, tabiatı gözlemlemek, ailemizdeki ilişkileri gözlemlemek, bunlaırn hepsi birer okumadır. Tabi siz bunların hepsini yapamayabilirsiniz ama kitapla başlayabilirsiniz. İlk ayet oku diye başlıyor. İlk inen beş ayetin içinde geçen birincisi okudur, beşinci ayet ise yazmayı kalemle öğretendir. Önce okuma vardır, sonra bir şey üretmek vardır. Çocuklar, okumayı kendinize alışkanlık haline getirin.

“ÇOCUKLARA NE KADAR ÖNEM VERİYORSAK O KADAR HIZLI GELİŞİRİZ”

Bu hafta dünya çocuk kitapları haftasıdır. Kitap haftası ayrıdır, çocuk kitapları haftası çok farklıdır. Bizler bir şey üretebilmek istiyorsak önce bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Ülkemizde çok güzel gelişmeler yaşanıyor, bunların yapılabilmesi için bilgiye sahip olmamız gerekiyor. Onun için biz sizlere güveniyoruz, en önemlisi siz kendinize güvenin. 1947 yılından beri ülkemizde bu hafta kutlanıyor. Çocuklara ne kadar önem veriyorsak o kadar hızlı gelişiriz. Okumaktan bahsediyoruz, neden okumamız gerektiğinden bahsediyoruz. Ülkemizde okuma oranı çok düşük. En fazla okuma oranı Fransa ve İngiltere’de. Türkiye’de ise binde bir, yani bin kişi bir kitap okuyor. Bu oranların yükselmesi sizin gayretlerinize bağlı, lütfen kütüphaneleri ziyaret edin. Kitap okumaktan asla ve asla korkmayın. Bunun faydasını ilerde çok göreceksiniz. Öğretmenlerinizin amacı size bu alışkanlığı kazandırmaktır. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Haber: Ali Rıza OVACIK

CEVAPLA