KAR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

0
902

KAR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, son yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Köseoğlu gazetemize yaptığı açıklamada, özellikle Eylül, Ekim ve Kasım Ayında yaşanan kuraklığın hububat üreticisini karamsarlığa sevk ettiğini, ancak Aralık sonu ve Ocak ayı başında istenilen şekilde yağan karın, buğday ve arpa üreticisinde yeniden umutların yeşermesine yol açtığını kaydetti.

KÖSEOĞLU “KAR ÇİFTÇİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Kar yağışının, hububat üretiminde çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Köseoğlu, “Kar yağışı buğday ve arpa gibi ürünlerin yetişmesinde, yer altı sularının beslenip artmasında, çok büyük önem arz eder. Son yağan kar özellikle bölgemizde tarımla iştigal eden tüm çiftçilerimizin umutlarının yeniden yeşermesine neden oldu. Zira, Eylül, Ekim ve Kasım Ayında yaşanan kuraklık bildiğiniz gibi, üreticilerimiz üzerinde karamsarlığa neden olmuştu.” Dedi.

Yağışlarla birlikte üretim artışı beklendiğini ifade eden Köseoğlu, “Kuşkusuz bu mevsimde yağan kar, ilkbaharda ekimi yapılacak ürünler için faydalı olacak. Yine ek olarak Nisan, Mayıs aralığında yapan yağmurda büyük önem taşıyor. Bitkilerin büyümesi, gelişmesi ve ürün vermesi için hepsinin döneminde olması gerekiyor. Son yağışlar bizi mutlu etmekle birlikte, hasat sezonuna güvenle bakmamıza neden oluyor. Polatlımızın ekonomik durumunu düşündüğünüzde, tarım çok büyük faktör. Çiftçimizde olduğunda, ilçemizdeki tüm kesimler mutlu oluyor.” Diyerek sözlerine son verdi.

CEVAPLA