İstanbul’da terör saldırısı: 38 şehit 166 yaralı

0
943

İstanbul’da terör saldırısı: 38 şehit 166 yaralı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin, “Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiş 29 şehidimiz var. 166 şu ana kadar tespit edilen yaralımız var.” dedi. Açıklamadan sonra şehit sayısı 38’e yüksekdi.

İstanbul’da Dolmabahçe’de Vodafone Arena Stadyumu’nda oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı bittikten yaklaşık 1.5 saat sonra bombalı araçla terör saldırısı düzenlendi. Aynı dakikalarda Maçka Parkı’nda ikinci patlama oldu.

Polisler tarafından fark edilen canlı bomba kendini patlattı. Kalleş saldırılarda ilk açıklamaya göre 27’si polis 29 kişi şehit oldu, 166 kişi yaralandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha sonra yaptığı açıklamada ise şehit sayısının 38’e yükseldiğini duyurdu. Soylu şehitlerden 30’unun polis olduğunu ifade etti. Terör saldırılarının ardından 13 kişi gözaltına alındı. Teröristlerin yüzlerce kilo bomba kullandığı değerlendiriliyor. Valilikten yapılan son açıklamaya göre kalleş saldırı sonrası 155 yaralı var. Yaralılardan 14’ü yoğun bakımda. Şehitlerin isimleri de belli oluyor.

Beşiktaş’ta Vodafone Arena Stadı’nın hemen yanındaki ‘Beleştepe’ olarak bilinen yer ile Maçka Parkı’nda saat 22.30 sıralarında peş peşe iki patlama meydana geldi. Beleştepe mevkiinde Çevik kuvvet otobüsünün yakınındaki bir aracın patlatıldığı, Maçka Parkı’nda ise canlı bombanın kendini patlattığı öğrenildi. İlk patlama sonrası Maçka Parkı’nda bir canlı bombanın fark edilmesi üzerine, teröristin kendisini patlattığı belirtildi. Patlama sesiyle stadın çevresinde görevli polisler havaya ateş açtı. Yanan araç, TOMA ile su sıkılarak söndürüldü. Patlama sesleri kentin bir çok ilçesinden duyuldu.

İLK AÇIKLAMA: İKİ SİVİL, 27 POLİS ŞEHİT OLDU

Kalleş saldırılarda 27’si polis 29 vatandaş şehit oldu, 3’ü ağır 166 kişi yaralandı. İlk patlamanın ardından polisin Maçka Parkı’nda mont ve sırt çantalı bir kişiyi fark ettiği, polisin dur ihtarında bulunduğu anda teröristin üzerindeki bombayı patlattığı belirtiliyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, hain saldırıda okların terör örgütü PKK’yı gösterdiğini söyledi. Teröristler saldırıda yüzlerce kilo bomba kullanmış.

Bombalı saldırıda şehit olanlar arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 21 yaşındaki Berkay Akbaş’ın da bulunduğu belirtildi. Kartal Yuvası çalışanı Tunç Uncu da hain saldırıda yaşamını yitiren isimlerden.

SOYLU: ŞEHİT SAYISI 38’E YÜKSELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saat 11:35 civarında yaptığı yeni açıklamada ise şehit sayısının 38’e yükseldiğini duyurdu. Soylu şehitlkerden 30’unun polis olduğunu belirtti.

CEVAPLA