HAYDİ, POLATLI BU FIRSAT KAÇMAZ!!

3
2185

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Açıkladı “Etimesgut‘taki Zırhlı Birlikleri 15 Eylül’e kadar taşınma sürecini tamamlayacağız” dedi.

Polatlı’ya getirilmesi beklenen Etimesgut‘taki Zırhlı Birlikler için Milli Savunma Bakanı IŞIK’da Anadolu Ajansına açıklama yaptı. IŞIK Başbakanın talimatıyla Etimesgut‘taki Zırhlı Birliklerin 15 Eylül tarihine kadar taşınacağının altını çizdi. Başbakan Etimesgut‘taki Zırhlı Birliklerinin Polatlı’ya taşınacağını ifade etmişti. Fakat Polatlı bu konuda herhangi bir hazırlık içine girmemesi işin sürecini sıkıntıya sokuyor.

POLATLI KENDİNİ HAZIR HİSSEDİYOR MU ?

Başbakan Binali YILDIRIM’ın ardından geçtiğimiz gün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’da Anadolu Ajansına verdiği röportajda 15 Eylül son tarihimiz o tarihe kadar taşınma işlemlerini gerçekleştireceğiz” dedi. Ama Polatlı’dan herhangi bir siyasi eyilim veya sivil toplumda kulis olmaması Kırıkkale’nin “Biz istiyoruz” diyerek Ankara’da kulis yapması şansımızı kaçırabileceğimiz endişelerini gündeme getirdi.

HAYDİ, POLATLI BU FIRSAT KAÇMAZ!!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Hükümetimiz, askeri liselerin kapatılması kararını verdi ve KHK ile yürürlüğe girdi. Bu binaların nasıl değerlendirileceği konusunda henüz hükümetdüzeyinde alınmış bir kararımız yok. Kuleli’den mezun olan pek çok insanımız, subayımız var, bunların hatıralarının bizim açımızdan önemli olduğunu bilmenizi isteriz. Buranın yine eğitim için kullanılması noktasında Bakanlığımızın hükümetimize bir önerisi olacak ama nasıl kullanılır konusunu tabii ki hükümet düzeyindeki çalışmalardan sonra netleştiririz.” dedi.

Işık, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

“Milli Savunma Bakanlığı, Akıncı Hava Üssü ve Etimesgut‘taki askeri birliklerin taşınması ne zaman tamamlanacak? Aralarında Kuleli Askeri Lisesi‘nin de bulunduğu kapatılan askeri tesislerin geleceklerine yönelik nasıl karar alınacak?” sorusuna Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu konuda talimatları oldu. Biz de bu konuyu Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlarımızla birebir çalıştık ve değerlendirdik. Bunun sonucunda 15 Eylül‘e kadar zırhlı araçların İstanbul ve Ankara‘dan, daha önce belirlenmiş yerlere taşınmasıyla ilgili süreci tamamlayacağız.” yanıtını verdi. Bunun, birliklerin tamamen oraya yerleşmesi anlamına gelmeyebileceğini, altyapıda bazı ihtiyaçların olduğunu belirten Işık, şöyle devam etti:

TOKİ ile de görüştük, bu giden zırhlı araçlar ve oradaki personelin kalabileceği, özellikle prefabrik yapıların hızlı bir şekilde inşası için TOKİ çalışmaya başladı. Bunu Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarımızla koordineli bir şekilde yürütüyoruz. İnşallah bu hafta pazartesi günü ilk sevkiyat gerçekleşecek. Onunla ilgili Kara Kuvvetlerimizin bize verdiği bilgi, önümüzdeki pazartesi günü ilk sevkiyatı Ankara‘dan Çankırı‘ya yapacağız. Çünkü orada zaten daha önceden hazırlanmış bir yerimiz, kışlamız var. Bu sevkiyat gerçekleşecek ve 15 Eylül‘e kadar buradaki zırhlı araçlar taşınmış olacak, planlamamız ona yönelik. Ondan sonra da birliklerin taşınmasını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz.”

Işık, Akıncılar‘da kaçışları engellemek için vurulan pistin de onarımının yapıldığını vurgulayarak, bu onarım bittiğinde savaş uçaklarının Merzifon‘a, Malatya‘ya, Eskişehir‘e gideceğini, Akıncı Üssü’nün peyder pey kullanım dışına çıkarılacağını bildirdi. Bununla ilgili Hava Kuvvetlerinin kendi çalışmasını yürüttüğünü belirten Işık, Akıncı’da bir demokrasi parkının kurulmasını önemsediklerini, bunu gerçekleştireceklerini dile getirdi.
“Aynı kampüs içinde olacak”

Milli Savunma Bakanlığını, Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinden çıkaracaklarını vurgulayan Bakan Işık, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bir çalışma yapıyoruz şu anda, henüz olgunlaşmadı ama paylaşayım. Üzerinde durduğumuz çalışma, Milli Savunma Bakanlığının, Etimesgut‘taki Zırhlı Birliklere taşınması. Daha sonra ihtiyaç durumuna göre Genelkurmay Başkanlığının ve kuvvet komutanlıklarının da Etimesgut‘a taşınması ve orada bir karargahın oluşturulması. Burada da arzumuz, ay yıldız şeklindeki mimariyle Türkiye‘nin Silahlı Kuvvetlerinin ve Silahlı Kuvvetlerine hizmet eden Milli Savunma Bakanlığının tek çatı altında toplanması. Bununla ilgili şu anda teknik çalışma yürütüyoruz ama Milli Savunma Bakanlığı kısa vadede taşınacak. Genelkurmay Başkanlığımız, Hava, Deniz ve Kara Kuvvetleri Komutanlığımızda da ihtiyaca göre orta veya uzun vadede, hükümetimizin vereceği karara göre bu taşınma işlemi olabilecek ama şu andaki temel planlamamız ileride Milli Savunma BakanlığıGenelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının aynı kampüs içerisinde, merkezde buluşması.” Dedi.

Işık, Kuleli Askeri Lisesi ile ilgili, “Hükümetimiz, askeri liselerin kapatılması kararını verdi ve KHK ile yürürlüğe girdi. Bu binaların nasıl değerlendirileceği konusunda henüzhükümet düzeyinde alınmış bir kararımız yok. Kuleli’den mezun olan pek çok insanımız, subayımız var, bunların hatıralarının bizim açımızdan önemli olduğunu bilmenizi isteriz. Buranın yine eğitim için kullanılması noktasında Bakanlığımızın hükümetimize bir önerisi olacak ama nasıl kullanılır konusunu tabii ki hükümet düzeyindeki çalışmalardan sonra netleştiririz.” dedi.
Savunma sanayi vizyonu

Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişikliklerin ardından Bakanlığın savunma sanayine yönelik vizyonuna ilişkin soru üzerine de Işık, savunma sanayininTürkiye‘nin, Türk ordusunun caydırıcı gücünün oluşması açısından kritik öneme sahip olduğunu bildirdi. Savunma sanayini “olmazsa olmaz” bir unsur olarak nitelendiren Işık, “Savunma sanayinin gelecek vizyonu aslında Türkiye‘nin gelecekte bölgede oynayacağı rolle de çok yakın alakalı” ifadesini kullandı.

Türkiye hiçbir gözün yan gözle bakamayacağı kadar güçlü bir orduya sahip olma noktasında her gün adım atmak durumunda” diyen Işık, şunları kaydetti: “Her ülke için ordu olmazsa olmazdır ama TSK bu ülke için çok hayati. TSK‘nın insan kaynağının geliştirilmesi noktasındaki çalışmalar bir taraftan yoğun şekilde hem kuvvetlerimiz hem Genelkurmayımız hem de bize düşen kısmıyla biz yaparken aynı zamanda Türk ordusunun caydırıcı gücünü geliştirmek için de savunma sanayini sürekli destekliyoruz, büyütüyoruz, geliştiriyoruz.

TSK’nın ihtiyaç duyduğu kritik teknolojilerin Türkiye‘ye kazandırılması için de çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu noktada dünyadaki savunma konseptinin seyri, Türkiye‘nin savunma ihtiyaçları gibi çok önemli kavramlar dikkate alınarak oluşturulacak savunma konseptine göre de savunma sanayinin hangi alanlara çok daha fazla odaklanması gerektiği temel bilimsel bir zemine oturtuluyor. Burada elbette Türkiye‘nin hava savunması, hava savunmasını destekleyen unsurlar, deniz gücünün çok daha etkin bir hale getirilmesi, karada Türkiye‘nin sınırlarından gelecek tehditlere yönelik TSK‘nın bir taraftan modernizasyonu bir taraftan çok yeni teknolojilerle donatılması bizim açımızdan son derece önemli. Bir de yeni gelişen kritik teknolojilerin savunma sanayide kullanılması bizim için önemli. Savunma sanayini geliştirmenin yolu Türk özel sektörünün önünü açmaktır. Savunma sanayine ne kadar fazla özel sektör firması özellikle KOBİ oluşturabilirsek savunma sanayide o kadar hızlı yol alırız ve savunma sanayide sadeceTürkiye‘nin ihtiyaçlarını değil, dünyada önemli bir oyuncu haline gelebiliriz.”

Işık, bununla ilgili adımları attıklarını, çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Türkiyebölgesinde kesinlikle caydırıcı gücü en yüksek olan ülke olmak durumunda. Bu bölgeyle ilgili hesap yapan herkesin Türkiye‘nin ve TSK‘nın gücünü hesaba katmak zorunda olduğu bir ülke konumunda bulunmalıyız” dedi. Haber Merkezi

3 YORUMLAR

CEVAPLA