EKMEK ARTIK 200 GRAM

0
72

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapılan değişiklik yeni yılla birlikte yürürlüğe girdi. Buna göre Türkiye’de ekmek çeşitleri en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10’ar gram artırılarak piyasaya arz edilerek ekmek israfının önüne geçilmesi hedeflendi.Zorunlu olmayan ancak israfın önlenmesinin amaçlandığı tebliğe, ilk günde Türkiye genelinde Çanakkale ve Antalya illeri dışında uyulmadı. 2 il ekmekte 200 gram uygulamasına geçti.

200 GRAM EKMEK 1 TL

Antalya uygulamayı zamla birlikte hayata geçirdi. Kentte, 1 Ocak tarihi öncesi 250 gramı 1 liradan satılan ekmek 200 grama düşürülerek aynı fiyatta satılmaya başlandı. Bazı iller asgari ücret artışı ve girdi fiyatlarındaki artışı gerekçe göstererek ekmek zammına hazırlanıyor. Zam, gramajın düşürülmesi ile hayata geçirilmesi planlanıyor. ürkiye’nin 7 bölgesinde ekmek farklı gramaj ve fiyatlarda satılmaya devam ediyor. En az 200 gram uygulamasına sadece 2 il geçti. Diğer iller genellikle 250 gram ve üzerinde ekmek üretmeyi sürdürüyor.

VATANDAŞ EKMEĞİN GRAMAJININ DÜŞTÜĞÜNÜN FARKINA VARMADI

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının israfı önlemek amacıyla yaptığı değişiklikle ekmek çeşitleri yeni yıldan itibaren en az 200 gramı 1 liradan satılacak. Antalya’da 1 liradan satılan 250 gramlık ekmeğin gramajının düşürüldüğünü ise birçok vatandaş fark etmedi.

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle ekmekte yeni uygulama başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde değişiklik yaptı. İsrafı önlemek amacıyla yapılan değişiklikle en 200 gram olmak koşulu ile ekmeğin 1 liradan satılması öngörüldü. Türkiye genelinde birçok ilde bu yeni uygulama hayata geçti.DHA muhabiri, Antalya’da vatandaşlara uygulamadan haberdar olup olmadığına yönelik mikrofon uzattı. Bir fırında soruları yanıtlayan 6 vatandaştan ekmeğin gramını bilen çıkmadı. Vatandaşlar, ‘Ekmeğin gramını bilmiyorum’, ‘Ekmeğin 1 liradan satıldığını biliyorum gramını bilmiyorum’, ‘1 liraya satılıyor ve 80 gram’, ‘Değişikliği bilmiyordum ama hayırlı olsun, memleket alıştı bunlara’, ‘Ekmek 1 lira gramajı ise 80 ya da yoksa 180 olarak biliyorum. Kepekli aldığımız için değişikliğin farkına varamadım’, ‘Fiyatı 1 lira ama gramajını bilmiyorum, ustalara güvendiğimiz için gramı bilmiyoruz. Herkese sağlıklı yiyecekler versinler yeter’ şeklinde yanıtlar verdi.

Tebliğ değişikliğine göre artık, ekmek çeşitleri 250 gramdan değil 200 gramdan başlayacak. Dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğin detaylarına göre, ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri, 1 Ocak 2018’den itibaren en az 200 gram ağırlıktan başlayarak 10’ar gram artırılarak piyasaya arz edilecek. Toplu tüketim yerleri için çeşitli sözleşme ve taahhütler çerçevesinde üretilen, doğrudan tüketiciye arz edilmeyen ekmek, kepekli ekmek, tam buğday unlu ekmek, tam buğday ekmeği ve ekşi hamur ekmekleri muhtelif ağırlıklarda üretilebilecek. Tartım sonuçlarına göre uygunsuzluk görülmesi durumunda, her ekmek için ayrı ayrı tartım ve rutubet analizi yapılacak. Rutubet oranı baz alınarak, ekmek ağırlığı yeniden hesaplanacak. Tebliğin yayımından önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri, ilgili hükümlere bir ay içinde uyacak. Gramajın düşmesiyle gizli zam yapılacağı, 250 gramı en fazla 1.25 TL’den satılırken, 200 gram ekmeğin de 1.25 TL’den satılacağı iddia edilmişti. Ancak iddiaları Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı yalanlamış, 200 gram ekmeğin 1 liradan satılacağını açıklamıştı. Haber Merkezi

CEVAPLA