“DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER”

0
604

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102, yıl dönümü ve şehitleri anma günü yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlanacak. İlçemizde bu kapsamda 15 Mart Çarşamba günü Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü nedeniyle tören ve koşu programı düzenlendi. Programda Kaymakam Mahmut Nedim TUNÇER bir konuşma yaptı.

İLÇEMİZDE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 102. YILI PROGRAMI

18 Mart Çanakkale Zaferinin 102, yıl dönümü ve şehitleri anma günü yurt genelinde olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlanacak buna göre program 15 Mart tarihinde Sivrihisar Hükümet Konağı önünde Şanlı Türk Bayrağımızın, deniz suyunun ve kutsal toprağın Sivrihisar Kaymakamı Sayın Erdinç Yılmaz’dan Polatlı Kaymakamı Sayın Mahmut Nedim Tunçer’e teslimi, Polatlılı Atletlerin Sivrihisar Hükümet Konağından Sivrihisar çıkışına kadar koşuları (2km), Ardından Polatlı’ya İntikal, Polatlı Kaymakamlığı binası önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar atletlerin koşusu, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak törenin başlangıcı, saygı duruşu ve istiklal marşı, şiir, Polatlı Kaymakamı Sayın Mahmut Nedim Tunçer’in konuşması ve Türk Bayrağımızın, deniz suyunun ve kutsal toprağın Polatlılı atletler tarafından Ankaralı atletlere devir teslimi şeklinde gerçekleşti.

Programa; Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Topçu Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Jandarma Komutanı Özcan Demirel, Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, MHP İlçe Başkanı Gürsel Bilgiç, CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, İstiklal Madalyalılar ve POLŞAHDER Başkanı Savaş Dinçer katıldı.

Sivrihisar’da başlayıp Polatlı Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden programda Polatlı Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer şu sözlerle konuştu.

“18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin 102. etkinlikleri kapsamında 13 Mart 2017 tarihindeÇanakkale’den yola çıkan Balıkesir Bursa,Bilecik ve Eskişehir’denPolatlı’mıza gelen kutsal emanetlerin Polatlılı atletlerimiz tarafından Ankaralı atletlerimize teslim edilme töreni yapacağız. Bu kutsal emanetler, 18 Mart 2017 tarihinde sayın cumhurbaşkanımıza takdim edilecektir. Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük örneklerindenbirinin yaşandığı Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine zaferle çıktığı binlerce şehit verdiğimiz Çanakkale’den yola çıkan emanetlerin anlamı çok büyüktür. Vatan topraklarını kendi hayatlarından değerli bilen şehitlerimiz Çanakkale’de verdikleri unutulmaz savunma ile kahramanlık bağımsızlık ve onurlu bir yaşam simge4si olmuşlardır. Bugün bağımsız Türk Devletinin vatandaşı olarak bu topraklarda yaşıyorsak bunu dün canını ortaya koyan şehitlerimize borçluyuz. 18 mat1915 günü zamanının en ileri donanması Çanakkale Boğaz’ında beklemeği bir savunmayla karşılaşmış ve geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Emperyal güçlerin başlattıkları kara harekâtı da aynı şekilde hüsranla sonuçlanmıştır. Bu zafer 1. Dünya savaşı sonrasında başlattığımız kurtuluş savaşının ilham kaynağı olmuş ve ilk meşalesini tutuşturmuştur. Çanakkale zaferi kahraman askerlerimizin bir iman ve kahramanlı destanıdır. Çanakkale zaferi birçok yönden dünya tarihine altın harfleriyle işlenmiştir. Türk askerinin kahramanlık fedakârlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur. Türk ulusu bu zafer ile kaybettiği özgüvenini tekrar kazanmıştır. Bağımsızlığın simgesi şanlı bayrağımız, Çanakkale deniz zaferinin yaşandığı Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve kara savaşlarının yaşandığı Gelibolu yarım adasından alınan kutsal toprağa sayın cumhurbaşkanımıza taktim ederek bu destanı bir kez daha hatırlayacağız. Bu kahramanlık destanını yazan başta MustafaKemalAtatürk olarak üzere Çanakkale savaşında şehit olan bütün kahraman askerlerimizin ve tüm şehitlerimiz önünde saygıyla eğiliyor, rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz” dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA