DEMİR “ÜRETİCİYE MAZOTUN YARISI DEVLETTEN”

0
917

DEMİR “ÜRETİCİYE MAZOTUN YARISI DEVLETTEN”

Başbakan Binali YILDIRIM tarafından üreticiye müjde olarak açıklanan ve üreticinin en büyük gider kalemlerinden birisini oluşturan Mazotun yarısı devletten açıklamalarının ardından AK Parti ilçe Başkanı Aysel DEMİR konu ile ilgili değerlendirme yaptı.

“Bu destekleme şekli 2017 yılı ÇKS kayıtları içindir.”

AK Parti ilçe Başkanı Aysel DEMİR üreticinin yüzünü güldürecek uygulama hakkında şu açıklamada bulundu. DEMİR “Çiftçiye büyük müjdeyi Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım bey verdi. 2017 yılında bundan sonra çiftinin yapmış olduğu tarımsal mazot harcamalarının yarısı devlet tarafından karşılanacaktır.

Çiftinin sahip olduğu arazi ektiği ürün ve diğer faktörler göz önüne alınıp bir çiftinin bir dönüm arazide ne kadar mazot harcayacağı hesaplanıp her tarım yılında devlet çiftçiye kullanmış olduğu mazot miktarının yarısını ödeyecektir. Böylece çiftinin en büyük gider kalemi olan mazotta devletin çok büyük desteği olacaktır.

Sayın başbakanımızın açıklamış olduğu bu çiftçiye desteklemesi en kısa zamanda uygulamaya geçecektir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada devletimiz ve hükümetimiz çifçinin her zaman yanında olacak ve her zaman çiftçiyi destekleyecektir.

2017 yılı Tarımsal Destekleme Ödemeleri kapsamında çitçiye ödenecek olan Mazot desteğinin yarısının Devlet tarafından ödenmesi Başbakan tarafından açıklanmıştır.

Destekleme; Çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı bulunan ve beyan edilen arazilerdeki ürünlerin 1 dekardaki mazot giderleri belirlenip ve belirlenen dekar başına mazot giderinin parasal değerinin yarısının çiftçiye ödenmesi düşülmektedir.

Edinilen Bilgiye göre ;Bu kapsamda havza bazlı destekleme modelinde belirlenen 17 ürünün mazot maliyeti tek tek belirlenecek ve bu ürünlerin mazot desteği farklı olacaktır. Örneğin buğdayda 11 litre, arpada 10 litre gibi, Polatlı için belirlenen 7 adet ürün bulunmaktadır. Bu ürünler; buğday, arpa, aspir, yulaf, yem bitkileri, yağlık ayçiçeği ve nohuttur.

Bu ürünlerin haricinde kalan diğer ürünler için ise belli bir rakam belirlenecek ve bu kapsamda mazot desteği ödemesi yapılması planlanmaktadır. Bu destekleme şekli 2017 yılı ÇKS kayıtları içindir.” Dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA