DEMİR: AKİF SADECE KALEMİYLE DEĞİL GÖNLÜYLE KALBİYLE YAZAN BİR ŞAİRDİR

0
483

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir , mesajında, “Milletleri millet yapan en önemli değerler birlik, beraberlik, dil, inanç, vatan, namus, şeref, bayrak, ideal, tarih gibi insani hasletlerdir. Büyük devlet ve millet olmanın göstergelerinden biri de tarihte yaşanan olayları ve insanlarımızı hayırla yâd etmektir.” Dedi.

Demir: Akif şair olmaktan çok bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanıdır

AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.  DEMİR “Tarih, sadece mazi değil, aynı zamanda yaşadığımız süreçtir. Dolayısıyla ortak hafızalarımızı tazeleyerek, ibret ve örnekler alarak geleceğimizi en ideal şekilde oluşturma gayretinde olmalıyız. Millet olarak her yönden kendimizi ilerletme yolunda azmettiğimiz birlik ve kardeşliğimizi pekiştirmeye çabaladığımız bu süreçte, İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif’i anmak ve anlamak önemli bir imkân olarak görülmelidir” dedi. Demir, mesajında şunları kaydetti:

“Devlet olma yolunda ilerlediğimiz günlerde, milli marş ihtiyacı ortaya çıktığında, devletin ileri gelenleri bunu ancak Akif’in yazabileceğine inanmışlardı. Çünkü o, kalemiyle yazmaktan ziyade, gönlüyle, kalbiyle yazan bir şairdir. Şair olmanın çok ötesinde bir mütefekkir, bir münevver, bir gönül insanıdır. 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de büyük coşku ve alkışlar içinde defalarca okunarak kabul edilen İstiklâl Marşı, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak Kurtuluş Savaşı’nı kazandığının belgesidir. Aynı zamanda bu değerlerle bugünün ve yarının nasıl yaşanması gerektiğinin mesaj ve ilkeleriyle doludur. Kurtuluş Savaşı’nı ve o günkü ıstırapları bize iyi anlatan, halkın yüreğini dirilten, inanç ve azim veren tarihi bir belge niteliğindedir. Bu marş sadece edebi bir metin değildir. Bütün milletlerin marşlarının yanında müstesna bir eserdir. Çok az konuyu ittifaka yakın ekseriyetle kabul eden 1. Meclis için İstiklâl Marşı, hem bir anlam hem bir ruh hem de halen devam eden bir tarihin yazılmasıydı. Ölüm kalım çizgisindeki mücadelede, umutla umutsuzluk arasındaki milletimize, ümit, cesaret ve şuur kazandıran bir haykırış ifadesidir, adeta bir dua gibidir.”

İstiklâl Marşı’nın, zulme, adaletsizliğe, sömürgeciliğe adeta bir meydan okuma olduğunu kaydeden Demir, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhuriyeti kuran iradenin mahiyetinin anlaşılmasında da bu marş çok önemli bir imkândır. Milletimizin daima ihtiyacı olan milli birlik ve kardeşlik için de, ortak bir ideali ifade eden bir mutabakat belgesidir. Bizi biz yapan değerleri şiirsel bir bütünlük içinde yansıtarak, vatan, hürriyet ve istiklâlin olmazsa olmazlarımız olduğuna işaret eder. Her an dudaklarımızdan dökülen İstiklal Marşı, esasen bir milletin serencamı, bir ülkenin topyekün felsefesidir.”

Akif’in tüm şiirleri ve fikirlerinin bizi biz eden, bize ışık tutan, bizim yolumuzu aydınlatan birer meşale olduğunu anlatan AK Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir, sözlerini şöyle tamamladı: “Mehmet Akif’in ortaya koyduğu Asım ideali, modeli hepimize örnek olması bakımından mesaj verir. AK Parti Kurucu Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle: “Asım, gücün, zulmün, zorbalığın karşısında asla boyun eğmeyendir. O, hakikati eğip bükmeyendir. O, şartlar ne olursa olsun, hakkı tutup kaldırandır. Kavgadan değil barıştan, çatışmadan değil kardeşlikten, bencillikten yana değil adalet ile üretip adalet ile paylaşmaktan yana taraf olandır. Mehmet Akif’in idealindeki Asım’ın işi gönüller kırmak, öfkeyi beslemek, kin gütmek değil, kırık gönülleri kazanmaktır, yaraları sarmaktır” Yine Mehmet Akif Ersoy’la ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Asım, bu toprakların, bu geniş coğrafyanın adeta vicdanıdır. Kahramanlığı övdüğü kadar geri kalmışlığı yermiştir. Bilimi yücelttiği kadar hikmeti de yüceltmiş, insan merkezli bir medeniyeti övmüştür.

Akif, Çanakkale dediği kadar İstanbul, Ankara, İzmir; Kurtuluş Savaşı dediği kadar Filistin, Medine, Kahire demiştir. Pakistan’ı, Bangladeş’i, Kosova’yı, Arnavutluk’u, Makedonya’yı ve Bosna’yı dilinden düşürmemiştir’ sözlerini dile getirmiştir. Bu anlamlı günün, birlik ve kardeşliğimizi kuvvetlendirmeye, ülkemizi ilerletme ve aydınlatma yolunda daha çok mesafe kat edilmesine, milletimizin tüm dünya insanlarına örnek ve ülkemizin lider ülke olarak 2023’e en iyi şekilde hazırlanmasına vesile olmasını temenni ediyorum.” Dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA