CHP “KADINLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

0
593

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle CHP Polatlı İlçe Örgütü, önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda bir etkinlik düzenledi. Çok sayıda partilinin katıldığı törende, bir konuşma yapan İlçe Başkanı Selami Ovacık, Türk toplumunda kadının hala hak ettiği yerde bulunmadığına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi.

CHP’DEN ANLAMLI ETİNLİK

CHP Polatlı İlçe Örgütü tarafından dün Cumhuriyet Meydanı’nda bir etkinlik düzenlendi. Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan ilçe başkanı Selami Ovacık şu ifadelere yer verdi.

“ATATÜRK’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

“Günümüzde 8 Mart’lar, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi istemlerinin; bir kez daha dile getirildiği gündür.

8 Mart kadının örgütlenme ve eşit yaşam hakkı için mücadele günlerinin simgesidir.8 Martlar dünyanın her yerinde her şehrinde kadının mücadele özgürleşme ve dayanışma günüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınına gereken değeri vermiş ve kadınların medeni ve siyasi haklara kavuşması seçme ve seçilme hakkının tanınması gibi önemli haklara kavuşmasını sağlamıştır. Atatürk’e sonsuz teşekkür ediyoruz.

“KADIN HAKKININ ADI VAR”

8 Martlarda tüm dünya kadın haklarından ,onların ne kadar fedakar ,cefakar ve kutsal olduğundan bahsedilir. Emekçi kadınların hakları sözde de olsa teslim edilmeye çalışılır, kadınların hak ettikleri hayatı yaşayabilmeleri için planlar yapılır ,projeler geliştirilir. Ancak Dünyadan farklı bir durum ülkemizde yaşayan kadınların olması gereken yerde olmaması. Yoksulluk, eşitsizlik cinsel istismarlar ,tacizler ,tecavüzler ve sosyal adaletsizlik dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir. Halen tüm toplumlarda kadınlar daha az eğitim almakta eğitimi yarıda kesilmektedir, okuma yazma öğrenmeleri engellenmektedir. Türkiye’ de kadınlar siyasal hayatta ve gerek kamu gerekse özel işletmelerde yönetici olarak az temsil edilmemektedir.

“EZİLENLER HEP KADINLAR”

Kadınlar bugün ülkemizde erkeklere göre %25-50 oranında daha az ücretle çalıştırılmaktadır.

Kadına yönelik şiddet “kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma” olarak tanımlanmaktadır. Kadınlara yönelik şiddet halen en utanç verici insan hakları ihlallerindendir. Dünya ve Türkiye de kadınlara yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Resmi rakamlara göre 7 yılda 1400 artış göstermiştir. Ülkemizde kadınlar, yaşamın her alanında şiddete maruz kalmaktadır.

Kadına yönelik şiddete yasal önlemlerin alınması ile ilgili bir sorun da, kadına yönelik şiddet davalarında “haksız tahrik indirimi” uygulanmaktadır; Halen mevcut yasalara göre yargı organlarınca cinsel tacize uğrayan çocuk ve kadınların ruh sağlığının bozulup bozulmadığını değerlendirmeleri istenmektedir. Şiddete uğramak kadınlarda birçok ruhsal hastalığın oluşumunu tetiklemektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınlarımızın mücadelesinin destekçisiyiz ve yanındayız.

“ARTIK BİR ŞEYLER YAPMANIN ZAMANI”

Artık kadınlarımız, Cumhuriyetin kadınlara sağladığı kazanımlarını yitirmemelerinin gerektiğinin bilincine varmalıdır. Kadınların yaşam haklarını garanti altına almak üzere ciddi ve kapsamlı bir eylem planı hazırlanmalı, gerekli tüm adımlar atılmalı ve fiili olarak yaşama geçirilmelidir. Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan “haksız tahrik indirimleri” kaldırılmalı. Namus cinayetleri, uluslararası hukuk açısından yargısız infaz olarak kabul edilmektedir. Bu cinayetleri engellemek için farklı düzeylerde stratejiler geliştirilmelidir. Şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadınlar tüm yasal haklarını kullanmaları sağlanmalıdır. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ile mücadele için geliştirilecek etkili politikalar hızla yaşama geçirilmelidir. Kadınlarımızı anladığımız, saygı duyduğumuz, yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma mal ve mülk edinme; çalışma, işini seçme özgürlüğüne saygı duyulduğu ölçüde mutlu bir dünya kurmuş oluruz. Türk kadının daha rahat bir hayat sürdürmesini isteyen, onun omuzlarındaki ağırlığın farkında olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın analarına haklarını vermiştir. Haklarını alan Türk kadını, bu gelişmenin ardından sosyal hayattaki yerini almıştır. Bizlere düşen görev;Gazi Mustafa Kemal Atatürk’den devraldığımız bu görevi daha ileri seviyeler taşımaktır.

Kendi deyimiyle ülkemiz kadınlarını “Muasır  medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır.”

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak  Birlik dayanışma ve mücadele günü olan bu günde bütün dünya ve ülkemiz kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutluyoruz.” Diyerek açıklamasına son verdi.

TÜRKER “8 MART YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDİYOR”              

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık’ın ardından bir konuşma da Kadın Kolları Başkanı Canan Türker’den geldi. Türker, Sayın Basın mensupları, sevgili arkadaşlarım bu gün burada toplanmamızın nedeni toplumun yarısını oluşturan çilekeş kadınlarımızın günüdür. Yurdun her yöresinde kadınlarımız; Polatlı’da soğan tarlalarında, Karadeniz’de fındık tarlalarında, Trakya’da ayçiçeği tarlalarında, Ege’de zeytin ağaçlarında, üzüm bağlarında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kaçaktan erkeğini merakla beklemede, şehirlerde büroda, fabrikada işyerinde yanında bebesi, akşam yemeğini yetiştirmek üzere telaşla evine yetişmeye çalışan çilekeş kadınlarımız. İşte bu gün üreten, doğuran, ana olan cefakar kadınlarımızın günüdür.

 Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler  tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün önemi ve anlamı her geçen gün mücadelemizde aydınlatıcı bir rol üstleniyor. Her ne kadar içi boşaltılıyorsa da 8 Mart yol göstermeye devam ediyor.

1857 yılında Amerika’nın New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi şartlarda çalışma istemiyle greve başladı. Bu direniş esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. 129 kadın işçi eşit işe eşit ücret ve daha iyi koşullarda yaşamak istedikleri için katledildiler.

Dokuma işçilerinin hayatlarına mal olan alevler tüm dünyayı sardı ve kadın mücadelesine ışık oldu, ışık olmaya devam ediyor.

Bu eylemde kadınlar ön saftaydı. Çünkü onlar insanın insanı sömürdüğü kapitalist sistemde iki kat sömürüye tabidirler, hem işçi olduklar için hem de kadın oldukları için.

Kapitalist sistem, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve psikolojik her alanda emekçi kadınların yaşamını alt üst etmektedir. Filistin’de, Balkanlarda, Afganistan’da, Irakta, Suriye’de ve ne yazık ki ülkemizde tecavüze uğrayan, diri diri yakılan vahşice katledilen kadınlar bunun somut örneğidir. 2016 yılında Türkiye’de 317 kadın ateşli silahlarla öldürülmüştür.

KİMSE KADINLARI GÖRMEZDEN GELEMEZ

Sömürü düzeninden kaynaklı sonuçlardan farklı olarak kadın bir de aile içi şiddete maruz kalıyor. Ailenin kutsallığı ailenin erkeği yada diğer erkekler tarafından gelen tacizi, tecavüzü, dayağı ve baskıyı görünmez kılıyor.

Siyasi iktidar bunları önlemek için yasal değişiklikleri yapmadığı gibi var olan yasaları da uygulamıyor ve haksız tahrik indirimi ile de şiddetin faillerini koruyor.

Biz aydın, Cumhuriyetçi, laik kadınlar olarak özgürlüğümüzün yolunu tıkayacak, kazanımlarımızı yok sayacak değişikliğe DUR diyeceğiz.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Emekçi kadınların mücadele günüdür. Bizde 8 mart 1856 yılında hayatını kaybeden kadınlarımızın yolunda yürüyeceğiz, dayanışmayı, mücadeleyi ve umudu büyüteceğiz ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün“Şunu anlamak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözünü mücadelemizde rehber edineceğiz ve nasıl ki yaşamın yarısı biz kadınlarsa, mücadelenin ön saflarında da biz olacağız. KADIN ERKEK EL ELE, DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR BİRLİK OLSA!

SELAM OLSUN  EMEKÇİ KADINLARIMIZA”diyerek açıklamasına son verdi.”Diyerek açıklamasına son verdi.

Haber: Ali Rıza OVACIK

CEVAPLA