Ceviz tüketmenin yararları…

0
244
Walnuts with leaf.

Her derde deva olarak bilinen ceviz, nasıl ve hangi miktarlarda tüketilmeli? Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Özlem Tay, günde 5 adet tüketilen cevizin faydalarını bir bir sıraladı…
Yapılan araştırmalarda, ceviz düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde;
Lipoprotein özelliği ile iyi huylu kolesterol olan HDL’yi yükseltir, kötü huylu kolesterol olan LDL’yi düşürür.
Kalp krizlerine neden olan kan pıhtılaşması riskini azaltır ve kan dolaşımını düzenler.
Diyabet hastaları için şeker düzeyinin uygun seviyelerde kalmasına ve bu hastaların, kalp sorunlarından korunmasına yardımcı olmaktadır.İçeriğindeki E vitamini, damarlarda plak oluşumlarını ve kalp tıkanıklığının oluşmasını engeller. Bununla birlikte damarların çevresini temizler ve genişlemelerini sağlar, böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Cevizin her gün düzenli olarak uyumadan 2 saat önce tüketimi de içerdiği triptopan nedeniyle uyku problemlerini çözdüğü belirlenmiştir. Beyin ve sinirler için vazgeçilmez bir besindir.
Ceviz linoleik, alfa linoleik ile birlikte vitamin E ve B6 vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sitemlerine olumlu yönde etki yapar. Özellikle stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenir, Uyku sorunu olanlar için de şifadır. Yatmadan 2 saat önce yenilen ceviz, içerdiği triptofan yardımı ile uyku sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Günde 4-5 adet ceviz tüketmek, triptofan’ın yüzde 17’sini karşılamaya yardımcı olur.
Güçlü kemikler ve parlak bir cilt için yararlıdır
Ceviz, içerdiği kalori miktarı ile kemik sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Kalsiyum emilimi, kemik ve bağ doku sağlığı için gerekli olan manganezin %43’ü, günde 4-5 ceviz tüketimi ile vücuda alınabilir. Omega 3 yağı ve zengin bakırı da yapısında bulunduran ceviz, cilt için de yararlıdır. Her gün 2-3 ceviz tüketimi, cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olur.Akşamdan bir cevizi kırıp ortasındaki zarı ve cevizi bir bardak suya atıp sabah aç karna cevizi yiyip suyunu içtiğinizde kollestolü düşürdüğü söyleniyor denemesi bedava hiçbir yan etkisi yok.
Hoşça ve sağlıcakla kalın.

CEVAPLA