ÇETİNKAYA BÜYÜKŞEHİR YASASINI “BÜYÜK ŞER YASASI” OLARAK ELEŞTİRDİ

0
876

ÇETİNKAYA BÜYÜKŞEHİR YASASINI “BÜYÜK ŞER YASASI” OLARAK ELEŞTİRDİ

MHP Ankara İl Başkanlığı tarafından Ankara Holiday otelde sabah kahvaltısı sonrasında Ankara yerel basının davet edildiği Ankara yerel gündem değerlendirme toplantısında MHP Ankara İl Başkanı Fatih ÇETİNKAYA birçok konuya değindi. Ankara’nın içinde bulunduğu sorun ve sıkıntıları slayt gösterisi ile basın mensuplarına anlatan ÇETİNKAYA büyükşehir yasasını büyük şer yasası olarak değerlendirdi.

ÇETİNKAYA “Ankara iyi yönetilmiyor” dedi

MHP Ankara İl Başkanlığınca “Ankara Yerel Gündem Geleneksel Değerlendirme Toplantısı” partinin il başkanlığı yöneticileri, ulusal ve yerel basın mensupları ve davetlilerin katılımıyla Holiday Inn hotelde düzenlendi. Polatlı Yerel Basınından İstiklal Gazetesi, Ayrıntı Gazetesi ve Duatepe Gazetesinin katıldığı toplantıda Ankara ile ilgili görüşlerini anlatan MHP Ankara İl Başkanı Çetinkaya, Ankara’nın en önemli gerçeklerinden birisinin günlük hayatı etkileyen ulaşım ve trafik olduğunu söyledi.

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Ankara’nın ve Ankaralıların yaşadığı sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaşam memnuniyetinin mutluluğun ölçüsü olduğunu ifade eden Çetinkaya, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2015’te Türkiye geneli için hazırladığı raporun Ankara için olumsuz olduğunu söyledi. Rapor ile ilgili “Başkentimiz, yaşam memnuniyetinde 64’ncü.Yaşam Memnuniyeti Kriterleri baz alınarak yapılan yaşam endeksi sıralamasına 81 il arasında 17’nci sırada yer almaktadır. Yine bu araştırmada, Ankaralıların yüzde 56’sı mutlu olduğunu ifade ederken, yüzde 51,3’ünün sosyal hayatından memnun olmadığını ifade etmesi dikkat çekicidir” ifadelerini kullanan Çetinkaya, Ankaralıların genel anlamda mutsuz olduğunu dile getirdi. 2014’te yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Yasasına da değinen Çetinkaya, Yasasının Ankaralılara yük getirdiğini söyleyerek, Büyükşehir Yasası kapsamında köylerin köy kalmaya devam ederken, mahalle muamelesi gördüğünü belirtti.  Ankara’nın yaşam alanlarının, rezidans, plaza, alışveriş merkezleri gibi üçü bir arada kümelenmiş merkezlere dönüştüğünü söyleyen Çetinkaya, “Bin kişi başına düşen alışveriş merkezi (AVM) alanında 284 metrekare ile Ankara, AVM’si en çok iller arasında birinci sırayı almaktadır. Ülkemizdeki AVM sayısı Avrupa, Kuzey Amerika ve dünya ortalamasının üzerindedir.” dedi. Ankara’nın ulaşım sorununa da değinen Çetinkaya, toplu taşımada raylı sistemin yaygınlaşmadan ve niteliği artırılmadan, konforlu ulaşımın sağlanamayacağını söyledi.

Trafik, ulaşım, Suriyeli Mülteciler

Milliyetçi Hareket Partisi Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Ankara değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Ankara’nın sorunlar yumağı bir kente dönüştüğünü, adeta kentin kamplaştığına dikkat çeken Çetinkaya “Ankara ne yazık ki, mutsuz ve bahtsızdır”  dedi. MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, ulaşım ve trafiğin çileye dönüştüğünü, gençliğin işsiz olduğunu ve geleceğimizin sigortası çocukların uyuşturucu belasıyla boğuştuğuna da dikkat çeken konuşmasında Büyükşehir Yasası’nın da “Büyük Şer Yasası”na döndüğünü ifade etti. Çetinkaya daha sonra, Ulaşım ve trafik sıkıntıları, Metro ulaşımında sıkıntılar, Ankara’daki eksiklikler, Akyurt fuar alanı ne oldu? Suriyeli mültecilerin durumu, madde bağımlıları, İşsizlik, Askeri alanların durumu, Stad ne zaman yapılacak? Kentsel dönüşüm, Büyükşehir yasası konuları hakkında açıklamalarda bulundu. Büyükşehir yasasını eleştiren Çetinkaya; “Köylümüz, en küçük bir yapı inşaatı için Büyükşehirdeki müteahhitle aynı statüye sokulmuştur. Yasa, köylümüze danışılmadan, referandumsuz, oylamasız hayata geçirilen bir yasadır. Dolayısıyla bu yasa, resmiyette hayata geçerken fiiliyatta yok hükmündedir. Çareler arayan insanlar, hayatlarını kurdukları bu topraklardan vazgeçme aşamasına getirilmiş bulunuyorlar. Kültür yozlaşmasının da tetiklendiği bu yasanın sonuçları milletin efendisi olan köylüyü Büyükşehirin kölesi haline getirmiş bulunmaktadır. İnsanlarımız Büyükşehir değil adeta Büyük Şer Yasasına boğduruluyor.”dedi.  Haberin ayrıntılarını yarın ki sayımızdan takip edebilirsiniz. Haber Merkezi

CEVAPLA