ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 101.YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

0
762

ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN 101.YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü coşkuyla Polatlı’da da kutlandı. Çanakkale Deniz Zaferinin 101. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Kutlamalarında Sakarya Şehitliğine çelenkler bırakıldı. Saygı atışı, saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasının ardından şehitlik özel defteri imzalandı.

ÇANAKKALE ZAFERİ, CUMHURİYETE GİDEN YOLDA ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR

Kutlamalar daha sonra Asri Şehitlikte devam etti.  Burada son dönemde vatan savunmasında şehit olan vatan evlatları mezarları başında anıldı. Saygı duruşu ve saygı atışının yapıldığı Asri Şehitlikte vatan savunması için canlarını feda ederek beka âlemine göçen vatan evlatları için Kuranı Kerim okundu, dualar edildi. Şehit mezarlarına karanfil bırakıldı. Kutlamalar Asri Şehitlik ziyaretinin ardından 13 Eylül Kültür Merkezinde devam etti. Burada Çanakkale Zaferinin önemi ve savaşın gelişimi anlatıldı. Duatepe Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı tiyatro gösterisi ve konser izlendi.

Topçu ve Füze Okul Komutanlığında gazi ve şehit yakınlarına öğle yemeği verildi.

Ayrıca Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı(TÜRKAV),  Cumhuriyet Meydanında, Çanakkale savaşında askerlerin yemeği olan ekmek ve şekersiz hoşaf dağıttı. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Sakarya Şehitliği Özel defterine duygu ve düşüncelerini aktardı.

Başkan Yıldızkaya,  Şehitlik Özel Defterine şunları yazdı: ‘’Çanakkale Zaferi; bir milletin var olma, bağımsızlığını kazanma mücadelesi ve yokluklar içinde olmazı olur kıldığı bir kahramanlık destanıdır. Milletimizin özgür geleceğinin başlangıcıdır. 101 yıl önce bugün; Türk Milleti’nin Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen emperyalist güçlere karşı, kadınıyla çocuğuyla ordusuyla topyekûn verdiği bir zafer destanının yazıldığı gündür.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun Çanakkale Yarımadası’nı kuşatan düşmanı bozguna uğrattığı dünyanın en büyük savunma örneği olan Çanakkale Zaferi, emperyalizme karşı kazanılan bir özgürlük ve bağımsızlık savaşıdır. Tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar, Kurtuluş Savaşı ve nihayetinde Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda çok önemli bir kilometre taşıdır.

Çanakkale Zaferi’nin yarattığı umuda layık olmak dileğiyle, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, onların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümünü en içten duygularla kutluyorum.’’ Dedi.

Çanakkale Deniz Zaferini 101’inci Yıldönümü kutlamalarına, İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer,  Topçu ve Füze Okulu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Ünlü,  Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya,  58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, siyasi partilerin ilçe başkanları, Belediye Meclisi üyeleri, kurumların daire amirleri, öğrenciler,  şehit ve gazi yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Haber : Tevfik Emre EFE

CEVAPLA