BİRCAN “MEKKE’NİN FETHİ DERSTİR”

0
609

BİRCAN “MEKKE’NİN FETHİ DERSTİR”

Saadet Partisi Polatlı İlçe Yöneticisi Haydar Bircan, Mekke’nin fethi ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Mekke’nin fethinin İslam alemi için çok önemli sonuçları olduğunu kaydeden Bircan açıklamasında şu hususlara yer verdi.

SP’Lİ BİRCAN’DAN MEKKE’NİN FETHİ AÇIKLAMASI

Saadet Partisi ilçe yönetim kurulu üyesi Haydar Bircan, Mekke’nin fethinden Müslümanların alması gereken büyük dersler olduğunu belirterek “Mekke’nin fethi, tarihin en mühim olaylarından birisidir ve bu konuda alınacak sonsuz dersler vardır. Mekke’nin fethinin en büyük özelliği, kumandanı Allah’ın sevgilisi olan peygamberimiz, askerleri ise, Ashab-ı Kiram’dır.

“Benim ashabım gökteki yıldızlara benzer, hangisinin yolunu takip ederseniz saadet bulursunuz” buyuran Efendimiz Aleyhisselatü vesselam, askerleri o ashabdan müteşşekkül olan bir ordu ile hiç silah kullanmadan Mekke’yi fethetmiştir. Bu ne büyük bir olaydır ya Rabbi. Çünkü Müslümanların Mekke’de çektikleri zulmü, acıları, müşrikler tarafından yıllarca yapılan her türlü insanlık dışı muameleyi bir düşündüğünüzde,  Hicret mecburiyeti hasıl olmuştur.

Çileli ve mübarek mücadelenin ardından Cenab-ı Allah Mekke’nin fethini ona nasip etmiş, aman ya Rabbim bu ne müthiş bir olaydır. Fetih, tarihin en eşsiz,en parlak sayfasıdır. Bunu ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz zaman alınacak sonsuz dersler vardır. Efendimiz(S.A.V) muhteşem tevazuludur. Allah’ın sevgilisi, peygamberlerin sultanına yakışan bir davranış göstermiştir. Mekke’ye girerken; Mekke teslim olmuştur. Devesinin üzerinde secdeye kapanmıştır. Buna benzer fetihlerde bir sürü insan, kahramanlar gibi görülmemiş merasimler düzenlemişlerdir. O ise, bunların hiç birisine itibar etmemiş, çünkü büyüklük kendisinde. Kendisi büyüklüğü tarif için yetiyor zaten. Yıllarca kendisine zulmeden insanların hepsini affetmiş ve her insana haklarını tanımış, böylece insanlığa büyük yol göstermiştir. En büyük devrimi yapmıştır. Nedir bunlar?

1- Yaşam hakkı

2- Irz, namus ve nesebin korunması hakkı

3- Mülkiyetin korunması

4- Aklın korunması

5- İnanç ve ibadet hürriyetinin korunması hakkıdır.

Bir ülkede bu haklardan herhangi bir tanesi noksan olduğunda o ülkede inanç hürriyetinin varlığından bahsedilemez. Bu hakların hepsi Mekke’nin fethinde örnek olarak verilmiş, ondan sonraki bütün fetihlere ve insanlığa en canlı mühim ders verilmiştir.” Diyerek açıklamasına son verdi. Haber Merkezi

CEVAPLA