“BİR YILLIK EMEK TOPRAĞA GÖMÜLMEYECEK”

0
1782

“BİR YILLIK EMEK TOPRAĞA GÖMÜLMEYECEK”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz Yassıhöyük Mahallesinde yapılan hasata katıldı. yerinde incelemelerin ve durum değerlendirmesinin yapılmasından sonra Korkmaz Yassıhöyük Mahallesi Gordion Müzesini gezdi. İlçede hasat sezonu yaklaşık iki hafta önce başladı. Yoğun bir şekilde devam eden hasattan yüksek verim elde edilirken çiftçinin yüzü de güldü. Hasat sezonun açılması ile birlikte biçer düverlerin kontrolleri de ilçe tarım yetkilileri tarafından devam ettiriliyor.

KORKMAZ: AMACIMIZ ÇİFTÇİNİN 1 LİRASININ DAHİ BOŞA GİTMESİNİ ENGELLEMEK

Yerinde inceleme yapmak ve ilçe tarımında yaşanan son durumu incelemek üzere dün İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz Yassıhöyük Mahallesine geldi. Tarımda verim, biçerdöver kullanıcısının operatörlük belgesi, hasatta dane kaybı gibi durumları değerlendiren Müdür Korkmaz yassı Höyük Mahallesinde bulunan Hasan Karagöze ait 50 dekarlık buğday tarlasında biçerdöver kullanıp hasat yaptı. Arazi incelemesinde İl Tarım Müdürü Korkmaz’a İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve İlçe Tarımda görev yapan ziraat mühendisleri refekat etti Alanda yapılan dane kaybı testinde açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkma “ Bizim amacımız tarlada çiftçinin boşa giden 1 liranın dahi önüne geçmektir. Burada yapılan hasatta gayet güzel ve verimli olmuş.” dedi.

Türkiye’nin önemli hububat merkezlerinden Başkent Ankara’da hasat çalışmalarına başlanırken Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de çiftçinin alın terinin heba olmaması için biçerdöver kontrollerine başlayarak, biçerdöver operatörlerini sıkı takibe aldı. Kontroller İl genelinde 167 teknik personelle gerçekleştirilirken, Gıda, Tarım ve Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz Bitkisel Ürerim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ömer Arslan, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve Polatlı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü ile beraber Polatlı ilçesinde kontrol çalışmasına katıldı.

Çiftçilerle sohbet eden ve bir süre de kendi kullandığı biçerdöverle hasat yapan İl Müdürü Korkmaz, Ankara’da bu yıl genel olarak verimli ve bereketli bir hasat beklediklerini söyledi. Ankara’da bu yıl yaklaşık 500 bin hektar alanda buğday, 250 bin hektar alanda da arpa üretimi gerçekleştirildiğini kaydeden Korkmaz, Ankara’da 1,5 milyon ton buğday, 750 bin ton da arpa üretimi beklediklerini vurguladı.

Üretim sezonu boyunca 140 personelle tarlalarda hastalık ve zararlılara karşı mücadele ederek ürünleri korumaya çalıştıklarını ifade eden Korkmaz, hasat çalışmalarının başlamasıyla birlikte de hasat sırasında ürün kayıplarının önüne geçmek için biçerdöver kontrollerini başlattıklarını belirterek şunları söyledi: “Biçerdöver kontrolünde görevli teknik personellerimiz çiftçilerimizle birlikte hasadı takip ederek hasat sırasında oluşabilecek dane kayıplarını önlemeye çalışacaklar. Çiftçilerimizden de bu çalışmalarımıza duyarlı olmalarını ve biçerdöver operatör belgesi veya C sınıfı sürücü belgesi olmayan kişilere hasat yaptırmamalarını, hasat sırasında mutlaka dane kontrolü yaparak dane dökümü tespit ettikleri takdirde il ve ilçe müdürlüklerimize derhal ihbarda bulunmalarını rica ediyoruz. Çünkü dökülen daneler milli servettir. 1,5 milyon ton buğday üretimi beklediğimiz ilimizde her %1’lik kaybın 15 milyon TL’lik parasal değere karşılık gelen 15 bin ton ürüne tekabül ettiğini unutmayalım.”

Dane kaybına sebep olan biçerdöver operatörlerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereğince 219 TL idari para cezası uygulanacağını vurgulayan Korkmaz, hasatla birlikte anız yangınlarının da gündeme geldiğine dikkati çekerek, hiçbir açıklaması ve haklı gerekçesi olmayan bu vahşi uygulamanın doğal hayata, çevreye, toprağa ve verimliliğe büyük zarar verdiğini söyledi. Anız yakmanın suç olduğunu ve dekar başına 40,87 TL idari para cezası uygulanacağını, fiilin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ve meskun mahallerde yapılması durumunda cezanın 5 kat artırılarak uygulanacağını vurgulayan İl Müdürü Korkmaz, çiftçilerden anız yakarak geleceklerini karartmalarına son vermelerini istedi.  Haber: Tevfik Emre EFE

 

CEVAPLA