BAŞKANLIĞA GİDEN YOLA REVAN OLANLAR

0
503

BAŞKANLIĞA GİDEN YOLA REVAN OLANLAR

  

      Ankara’nın sıcak gündemi yeni anayasa ve başkanlık sistemi  yerini ve önemini korumaya devam ediyor. Terör ve Suriye’deki savaş sanki ikinci plana düştü.

Basın da bir yanda başkanlık sistemini canla başla savunan hükümet yanlıları diğer yanda sesleri ve solukları cılız kalan OHAL yüzünden eli kolu bağlı kalan sessiz çoğunluk var.

Başkanlık sistemine muhalefet edenler aslında sokaklara çıkmak ister ama malum OHAL yasasına göre bir gözetim altına alınırsanız tam 30 gün içerde kalabilirsiniz. Bu yüzden insanlar temkinli olmak zorundalar.

       Başkanlık gibi böylesine siyasal sistemi kökten değiştirecek olan anayasanın değişecek 18 maddesi mecliste aynen geçer ne NİSAN ayı içinde de referanduma gidilmesi imkan dahilinde görülüyor.

Malumunuz ,anayasa değişikliği için AKP mecliste 330 rakamına ulaşamamanın sancısını çekerken muhterem BAHÇELİ başkanlık projesinin altını ısıtarak bu günlere taşıdı.

      Ben resmen muhteremin amacını tam olarak anlayamadım gitti. Çok değil HAZİRAN seçimlerinde yolsuzlukların hesabını sormazsam namerdim diyerek yola çıkmış,80 milletvekili çıkarınca da coşmuş, “BEN ANA MUHALEFETİM DİĞER PARTİLER HÜKUMET KURSUN” diyerek bu olmazsa erken seçim için HODRİ MEYDAN diyerek tüm partilere ama ondan önce de kendisine oy veren 7,5 milyon seçmene  meydan okumuştu.

KASIM seçimlerinde ise ancak 40 milletvekili çıkarınca parti içi muhalefet ayaklanmış AKP imdadına yetişmişti. Şimdi sn. muhterem AKP’YE vefa borcunu mu? Ödüyor ne!

Lafı fazla eveleyip gevelemeden ben MHP için duyduğum endişelerimden ve kaygılarımdan bi nebze bahsetsem galiba daha iyi olacak.

Bir defa MHP Türk siyasi hayatının en uzun soluklu ikinci partisi olarak mutlaka siyasal platformda olması gereklidir. Bana göre ülkemizdeki tüm bölücü ve yıkıcı güç odaklarının karşısında azimle durma iradesini gösteren yegâne parti olduğundan kimselerin şüphesi yoktur.

Türk siyasal yaşamına katıldığı 1969 yılından günümüze kadar TÜRK milliyetçiliğinden ödün vermeyen tek ama TEK partidir.

Bazılarına göre ırkçı yaftası yapıştırılsa da bu doğru değildir. Asla ırkçılık ya da kafatasçılık gibi ilkel bir davranış içine girmemiştir. Kuruluşundan Bu yana yüklendiği siyasal misyonda daima Türkiye’nin tüm etnik guruplarını hep kardeşçe kucaklamış her zaman birlik ve dirlik, barış ve kardeşlik TEMEL İLKESİ olmuştur.

       Parti için kaygılarım var demiştim. Evet, dar bölge seçim sistemine geçildiğinde sadece levhası olan bir parti olarak siyasette kalması çok büyük bir ihtimal.

CEVAPLA