BAŞKAN YILDIZKAYA 2015 YILINI DEĞERLENDİRDİ

0
1138

BAŞKAN YILDIZKAYA 2015 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA basın mensupları ile birlikte belediye evinde gerçekleştirdiği toplantıda 2015 yılını değerlendirerek 2016 yılı yatırımları hakkında bilgi verdi. Yeni projelerin hayata geçmesi için 2016 yılının Polatlı’nın hizmet yılı olacağıan işaret eden Başkan YILDIZKAYA yeni projelerini de ilk defa bu toplantıda açıkladı. Sosyal belediyecilikten, tarih turizmine, ekonomik gelişmelerden belediye bütçesine kadar her konuya açıklık getiren Başkan YILDIZKAYA daha önceki dönemden yarım kalan projelerinde 2016 yılında hayat bulacağını söyledi.

YILDIZKAYA “Biz seçimlerde halkımıza ne söz verdiysek arkasındayız”

Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA 2015 yılını değerlendirerek 2016 yılı yatırımları hakkında bilgi verdi. YILDIZKAYA 2016 yılında hizmetlerin daha kapsamlı ve yatırıma yönelik olacağına işaret ederek kısaca tarih turizmi, Milli parklar konusu, istihdam merkezi çalışmaları, yeni projelerin hayat bulması, emekliler lokali, kadınlar lokali, Üç pınar mesire alanı projesi, Kosgeb girişimcilik ofisi, Polatlı tanıtım tırı, Ramazan ayı çalışmaları, 13 Eylül kutlamaları, Sinemada vizyon filmleri, Gençlik merkezi, Cep sinemalar, Mahalle muhtarlık binaları, yeni kapalı Pazar yeri, yeni hayvan satış alanı gibi projeleri anlattı.

Başkan YILDIZKAYA ayrıca daha önceki dönemden yarım kalan TMO beton silolarının ihalesinin yeniden yapılarak Kent Konseyi ve derneklere bu yerin kullanımının sağlanacağını söyledi. Kültür merkezinin %50 tamamlanarak Kültür Bakanlığına devrinin yapılacağını ifade den YILDIZKAYA Yassıhöyük tesislerinin de 2016 yılında tamamlanacağını ifade etti.

Başkan YILDIZKAYA 2016 yılında Türkeş parkına Selçuklu mimari yapıya uygun modern bir tesis yapılarak burada konaklamaların ve alış verişlerin sağlanacağını ifade etti. Ayrıca Hayvan barınağı, Hayvan oteli, Hastane taksi durağı ile Bisiklet duraklarını yapılacağını söyledi. Polatlı’nın Yenimahalle projesi ile yeni bir kent merkezine kavuşturulması için çalışmalarını da olacağını ifade eden Başkan YILDIZKAYA “Biz seçimlerde halkımıza ne söz verdiysek arkasındayız. Fazlasını bu ilçeye yapacağız ama tüm projelerimizi bir yılda yapmak gibi bir gücümüz yok her yıl söz verdiğimiz tüm projelerin hayat bulduğunu vatandaşlarımızla birlikte göreceğiz.” Dedi.

Belediye Başkanı Mürsel YILDIZKAYA “Bugün 2015 yılının son günü yeni yılın Ailenize Sevdiklerinize Polatlımıza ve Bütün ülkemize  hayırlar getirmesini temenni diliyorum .2016 yılının türkiyede huzur yılı olmasını diliyorum Şehitlerin gelmediği bir yıl diliyorum ülkenin birliği ve bütünlüğü açısından önemli adımların atıldığı bir yıl olmasını cenabı allahdan niyaz ediyorum bugün sizleri buraya davetimizin sebebi 2015 yılının bir değerlendirmesini yapmak.

2015 yılında Türkiye’de iki seçim yaşandı bu iki seçimde Polatlımız açısından çok sakin geçti ve ben bu sebeple bütün siyasi partilere bütün siyasi partilerin mensuplarına ve vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hakkaten örnek bir şehir olduğumuzu ve Polatlının kardeş bir şehir olduğunu birkez daha kanıtlamış ve göstermiş olduk tabi seçimler devlet organlarının işleyişinde çalışmaları akademete uğrata bilir ama buna ramen biz Polatlı belediyesi olarak 2015 yılını iyi değerlendirdiğimiz kanaatindeyiz. Bize göre 2015 yılı Polatlı ya hizmetleri açısından bir atılım yılı olmuştur önceki yıllara göre çok daha farklı bir hizmet yılı olmuştur. İnşallah 2016 da daha büyük atılımların olacağı bir yıl olmasını diliyorum. Ben bir siyasetçi olarak 2014 ve 2015 de hemşerilerimize bir vaatte bulundum. Seçim programım seçim beyannamemiz halkımızda karşılık buldu. Ve bu göreve seçildik. Ben ikl günden itibaren Büyük Şehir Belediyesinin zorluklarına ramen bazı kaynaklarımın eksilmesine ramen ve bazı yetkideki kargaşalara ramen hizömetlerimizi sözlerimizi aksatmadan yerine getireceğimizi beyan etmiştim. 2015 yılında da bu seçim kitapcığımızda bulunan projelerimizin 5 – 6 tanesine başladık ve takriben hemen hemen bitirme aşamasına gedik.

Şentepe mahallesinde vatandaşlar maalesef yolda Pazar ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Orada belediyemize ait olan birmülkiyeti Kapalı Pazar yeri ve kapalı bir iş merkezi  olarak planladık  hemen hemen  yılın 2 yılına doğru temel atabildik planların projelerin hazırlanması netleşmesi seçim yasakları derken seçim den sonraya kaldı bu projenin başlanması. Ama bugün %95 oranında tamamlamış bulunuyoruz. Ve Pazar yerinin altındaki iş yerlerini de cazibe merkezi haline getirmeyi düşünüyorum.

Şentepe mahllemizde kreş temeli attık ve buda hızla devm ediyor. Kaba inşaat çoktan bitti. Orda birza geç kaldık çünkü yer teslimi sırasında bazı sıkıntımız oldu. Ama oda çok hızlı bir şekilde devam ediyor oda en geç 2016 – 2017 eğitim yılı başında orayıda açmayı planlıyoruz

yine zafer parkını yeniden düzenledik. Orası eskiden bir mezberelikti. Denetim ve kontrol çok zor hale gemişti. Bugün burası leffaf ve şehrin girişinde hak eten yüz akı bir proje oldu çok güzel bir proje oldu. Orada yöresel ürünleri satılacağı bir yer oluşturduk bir cafe oluşturduk spor alanı ve yürüyüş yolu yaptık ve ışıklanması da bitti. Açılışınında hava şartlarının Açılışının da hava şartlarının dülmesi ile en kısa sürede yapmayı planlıyoruz.

Benim hanımlara bir sözüm vardı hanımlar konağı projem vardı. Bu projemizde % 90 seviyesinde tamamlanmış bir projemiz. Bu proje içerisinde hanfendilerin spor yapabilecekleri dinlenecekleri içerisinde kafeterya ve kreşin olacağı ve buranın işletilmesi konusunda da hanımlarımızdan da fikirlerini almak istiyorum binaları biz yaptık sizde nasıl işeletileceği konsuunda siz bayanlara sormak istiyorum

Mesire alanı sıkıntımızda var ve ihtiyacınmız vardı . üç pnar mahallemizde 27 m2 bir alanda projenin bugün yarın teslimini alıyoruz ve bu projenin içerisinde yürüyüş yolları ve bisiklet yolları var ve içerisinde bir ftbool sahası var bir tenis skortu var market var mescit var çok güzel bir rasteurant var ve arkasında da 205m2 lik alana sahip olan bir kır düğünü için alan var ve orayıda inşallah hazırlarız ama hıdırallez de açmayı planlıyoruz.

Şehitlik önünde emeklerimize yakışan bir proje yaptırmıştık ve bu projede sona yakşamış durumda  bitti bitiyorsona yaklaşmış bulunmaktayız. Ve bu projede her yaşda vatandaşımızın faydalanacağı insanlarımızın bir araya gelebileceği ve misafir ağırlayabileceği bir alan oluşturduk bunları aslında bu aylarda açmak isterdik ama hava şartlarından dolayı birkaç ay erteledik.

Geçen yıl sonuna doğru bu yılbaşına doğru hizmete açtığımız Ulubey bilim merkezi ve gök evi çok güzel bir proje ve çocuklarımız çok fazla istifade ediyorlar ve 2015 yılında bu bilim merkezi 14 bin 500 ziyaretçimiz ziyaret etmiş ve ben bunu Polatlımız açısından çok önemli buluyorum. Yani şehrin %15 i bu projeyi ziyaret etmiş.

Ve biliyorsunuz 82 tane köyümüz mahalle haline geldi ve dolayısı ile buradaki hizmetlerde belediyemiz ve büyük şehir tarafından yapılmakta ve biz muhtarlarımızın ve köylülerimizin taleplerini bu güne kadar azami derecede karşıladık ve köydeki camilerin bakım var onarımları köydeki konaklarıbn bakım onarımları yolların bakım onarımları köylünün ihtiyaçları karşıladık ve bu konuda hiçbir köylüleimizi ayrıma tabi tutmadan sandık sonuçlarını dikkate almadan objektif olarak yaptığımız  kanaatindeyim yine şehir merkezimizdeki bütün camilerin taleplerini karşıladık bize ne taleb edilmişse mutlaka yaptık oklarlımızın taleplerini yaptık aslında okullara yönelik bütçemizin olmamasına rağmen oklarlımız Polatlının okullarıdır bizim çocuklarımız okumaktadır. Bunlarında bir çoğunu gerçekleştirdik. Yine yeni mahalle de bir imar çalışması yaptık yıllarca yapılmış düşünülmüş ama vatandaşla ve belediye arasında  bir mütabaka sağlanamamış bir projeydi biz bunu remize ettik biz bunu yine düzenledik ve vatandaşlarıda davet ettik ve %100 e yakın bir mütabaka sağladık yani vatandaşlarımızın çok beğendiği bir proje ortaya çıkardık. Burada biz hizmeti yaptığımız işi vatandaş odalı yaptık ve bundandır ki vatandaş da memnuniyet gösterdi. gösterdi.  Bu ay başında belediye meclis üyemizden geçti  şimdi büyükşehir belediyesinde görüşülecek. Ve inşallah bu projeninde faliyete geçmesini diliyorum.

Ve bunun yanında şehir merkezinde 138 ada sorunu vardı yılladır bir kangren haline gemişti ve burayıda çözdük çözülenmeyen bir sorundu bunuda ordaki hak sahiplarinin tarafına geçerek yaptık onların yanında olarak yaptık ve bu işlerinde önümüzdeki aylarda orda yeni inşaatların başlayacağını ben haberdar oluyorum

Yeni Polatlı bedeliyesi tabi artık sosyal belediyeciliğe de önem veriyorum az önce yapmış olduğumuz halkımzıa vaat etmiş olduğumuz projeler çok çok önemli ve yapıyoruz zaten. Her ay 500 aileye gıda yardımı veriyoruz. Her ay 220 aileye sıcak yemek yarımı yapıyoruz. Yaklaşık 1000 aileye kömür yakacak yarımı yapıyoruz.

Yine engelli hizmetlerinde bir mesafe aldık cemil Meriç engelsiz hayat merkezinde çok farklı etkinliklerimiz var engelli araç hizmetleri sayısını  arttırdık ve geçen yıl 2015 yılı başında 220 engelli arkadaşımızı topluca tatile götürdük .

Ve bunların yanında ayakkabı boyacılarına bir sözümüz vardı. Caminin orda yaptık yine engelli kardeşlerimizin bir kısmına şehrin belirli yerlerinde simit tezgahı yaptırdık onların hem ekenomilerine katkı sağlamak hemde vatandaşın ihtiyacını karşılamak amacıyla.

Değişik mahallelerimizde 10 civarında park yaptık ve bu parklarının tamamını kendi imkanlarımız ile yaptık. Ve Mehmet akif mahallesi başta olmak üzere ve istiklal mahllesi başta olmak üzere şentepe olmak üzere basri mahallemizde birsürü parklar yaptık ve inşallah da önümüzdeki yıllarda da bunları yapmaya devam edicez.

Polatlıyı tarihi turuizim şehri yapmak için çok büyük gayret gösteriyoruz. Çünkü Sakarya savaşının antik kentinin Polatlının büyük bir mirası olduğuna ve bu mirasın çok iyi tanıtılması gerektiğine ve bu tanıtımında Polatlı ekonomisine çok büyük gelir elde edeceğimize inancım var. Ve bu nedenle POTA’yı kurduk. Bu merkezde şuanda 6 7 arkadaşımız çalışıyorlar. Ve rehber eksikliğini giderdik. Ve bu rehber sayısını arttırmayı planlıyoruz.

İhale süreci başladı yeni mahalle cami yanındaki binamızı Polatlı tanıtım merkezi olarak planlıyoruz. Bu yıl açısından bizim için önemli bir geçişme bakanlar kurulu şubat ayında Sakarya savaşının geçtiği alanlar milli park ilan edildi.

Yine 2016 yılında gençlere sözümüz vardı yıllarca çocuklarımız sinemadan mahrum oldu ve vizyon filmleri getirdik.  ve daha kaliteli bir hizmet verebilmek için ses siztemini yeniledik dekarayonu yeniledik film makinalarını yeniledik ciddi bir yatırım yaptık. Ve çocuklara da ücretsiz sinema hizmeti veriyoruz Pazar günleri

Ve Polatlı kentkonseyinin bir çalışması var atık pil çalışması var

Ve bir önceki dönemden kalan projeler var ve ilk günden itibaren bu projelerin bitirileceğinden ve tamamlanacağından söz etmiştik bir takım hukuki sebeplerden dolayı bu projelerin bitimi uzadı mesela ilahiyat vakültesi ile ilğili ve burayı satın alan müttehit ile de ilğili bir sorun vardı ve biz arayı yeniden ihaleye verdik ve iklim şartlarının el verdiği bir zamanda hemen başlayacaklar. Hedefimzide 2016 2017 eğitim yılında açmaktır. Bütçesi hazır ve ayırdık

Ve daha öncesinde toprak mahsülleri  ofisinde daha önce bahsettik bir silodaki tespitten dolayı geçikmiştir ve orayı bir kent konseyi binamız olarak değerlendircez hem kent konseyimize ve onun çalışma gruplarına ve hem sivil toplum kuruluşlarına hemşeri derneklerimize odalar tahsis edicez. Onunda keşfi bitti.” Dedi.  Haber Merkezi

CEVAPLA