ATAK “UTANMA NEDENİ İLE SAĞLIĞIMIZI KAYBEDİYORUZ”

0
754

ATAK “UTANMA NEDENİ İLE SAĞLIĞIMIZI KAYBEDİYORUZ”

                Polatlı’nın yetiştirdiği önemli değerlerden birisi olan ve şuanda Ankara’da özel yerinde hastalarına hizmet veren Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak hemoroidal hastalıklar konusunda toplumun ve hastanın kaygılarını anlatarak gözler önüne serdi. Özellikle hemoroidal hastalıkları başta olmak üzere makat hastalıkları olan kişilerin utanma duygusu yüzünden tedaviden kaçındığını söyleyen ünlü Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, Minimal invaziv yöntemler adı verilen yöntemlerle hemoroidal hastalıklar ve diğer makat hastalıklarının ameliyatsız şekilde tedavi edilebildiğine dikkat çekti.

ATAK “HEMOROİDAL HASTALIK(BASUR) DİYORUZ”

Polatlı’nın yetiştirdiği önemli değerlerden birisi olan ve şuanda Ankara’da özel yerinde hastalarına hizmet veren Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak hemoroidal hastalıklar konusunda toplumun ve hastanın kaygılarını anlatarak gözler önüne serdi. Özellikle hemoroidal hastalıkları başta olmak üzere makat hastalıkları olan kişilerin utanma duygusu yüzünden tedaviden kaçındığını söyleyen ünlü Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, Minimal invaziv yöntemler adı verilen yöntemlerle hemoroidal hastalıklar ve diğer makat hastalıklarının ameliyatsız şekilde tedavi edilebildiğine dikkat çekti.

Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak konu ile ilgili gazetemize yönelik yaptığı yazılı açıklamasında daha sonra şu ifadelere yer verdi. Halk arasında “Basur”, “Mayasıl” olarak ifade edilen; bağırsak sisteminin sonlandığı kısımda, her insanda var olan hemoroidal yastıkçıkların baskı, örselenme gibi nedenlerle şişmesi, sarkması ve kanamaya elverişli hale gelmesine hemoroidal hastalık denmektedir. İş ve sosyal hayatı yoğun olanlarda, orta yaş dilimindekilerde, hamilelerde ve hemen hemen her yaşta insanımızda görülebilmektedir.

Bir hastalık düşünün ki bir yıl içinde ülke nüfusunun %4’ü buna yakalansın. Peki her insanın hayatı boyunca bu hastalıkla karşılaşma ihtimalinin %75 olmasına ne derdiniz? İşte buna HEMOROİDAL HASTALIK(BASUR) diyoruz.

Bu kadar sık görülen bir hastalıkta hastalarımızın tedavi olamamalarındaki en büyük neden UTANMA duygusudur. Çocukluktan itibaren bizlere öğretilen önemli ve insani duygudur UTANMAK.Sanılanın aksine sosyokültürel seviye yada sosyoekonomik seviye ile ilişkisi bulunmamaktadır.

Dr. Mert ATAK ortalama bir ay içerisinde muayene ettiği ve işlem uyguladığı 200 hastanın yaklaşık %80 nin “Hocam buraya kadar geldim ancak muayene olmaya çok UTANIYORUM” ifadesini kullandığını söyledi. Özellikle kadın hastaların, “kadın doğum uzmanı muayenesinde bile bu kadar utanmıyorum hocam” şeklinde ifade ettiklerini söyledi. Bir hastalık grubu düşünün ki utanmalardan dolayı onunla yaşamaya katlanan yüzbinlerce insan olsun.

Hastalarımız Utanma duygusu yüzünden Hemoroid başta olmak üzere tüm makat hastalıklarının erken dönemde olan ameliyatsız tedavi şansını kaybetmesine neden olmaktadır.

Daha önce utanma kanaması olan bir hastasının hikayesini anlatan dr mert atak hastanın muayene olmak istemediğini ancak 5 ay sonra tekrar geldiğinde hastanın oldukça kötü durumda olduğunu izlediğini söyledi. Hastanın yapılan tetkiklerinde rektum kanseri olduğunu ve maalesef geç tanı nedeni ile hayatını kaybettiğini söyledi.

Kalın bağırsağın son kısmına rektum adı verilmektedir. Rektum, mesafe olarak hemoroidler ile santimetreler düzeyinde yakınlık göstermektedir. Bu nedenle rektumda bulunan iyi huylu ve kötü huylu tümörler hemoroidler ile benzer sıkıntılar gösterebilmektedir. Her iki hastalıkta da kanama olur, her iki hastalıkta da makatta şişmeler ve meme şeklinde sıkıntılar oluşabilir. Bu nedenle utanma duygusu yüzünden hastalar erken dönemde saptanabilecek kanser hastalığını geciktirmekteler. Ve sonunda hayatlarını sadece UTANDIKLARI için kaybetmekteler.

Utanma nedeniyle sağlığımızı kaybettiğiniz bir diğer önemli hastalığımız ise anal siğiller yani kondilomlardır.  Makat ve çevresinde çıkan anal siğiller Hastaların doktora gitmesinden özellikle çekindiği Bu nedenle kendi kendilerine  bilimsel olmayan tedaviler uygulamak zorunda kalmaktadır. Sonuçta hastalık makat ve çevresine yayılmaktadır.” Dedi.

Konu ile ilgili açıklamalarını sürdüren ATAK “Makat siğilleri tuvaletlerden dokunma ile bulaşabilen bir hastalık olduğu gibi cinsel yolla da bulaşabilen bir hastalık olacağı için insanlar hemen; acaba Doktor böyle mi düşünür yoksa doktor farklı mı düşünüyor düşüncesiyle doktora gitmekten utanmakta ve çekilmektedir. Sebep ne olursa olsun hekimlerin görevi bu siğilleri tedavi etmek ve hastalığın dağılmasını engellemeye çalışmaktır. Bu nedenle sanılanın aksine Doktorlar asla hastalığın sebebini sorgulamaz ve hastalığın daha fazla yayılmasını engellemeye çalışır başlangıç aşamasında bir veya iki adet şeklinde çıkan bu siğiller hastanın utanması yüzünden gecikerek ve giderek kendi kendine tedavi etme çabası ile ya da Kulaktan duyma bilgilerle tedavi etmeye çalışarak giderek yaygınlaşır ve makatın etrafında sarabilir. Bu durumda teknolojik işlemler ile çıkarılabilen ve tekrarı engellenebilen bir hastalık tüm makat saran ve çok ciddi ameliyatlara neden olabilecek sonuçları doğurabilmektedir.

Utanma konusunda hastaların Bu duygularını pekiştirici önemli nedenlerden biri de bu konuda hizmet veren sağlık Merkezlerindeki temizlik hasta bakımı güler yüzlü personel ve hastane ilgi ve alakanın da olduğu izlenmektedir. Özellikle makat hasatalıkları konusunda tedavi sağlayan merkezleri daha temiz l ,güler yüzlü personel Ile hastaları bu Duygulardan uzaklaştırılabileceği ve hastaların daha rahat hissedebileceği bir ortam yaratılmasını bu konuda zaten sıkılarak gelen hastaların hekimine güveneceği ve bu sayede de tedavi olma şansını yakalayabileceği görülmektedir.

Dr. Mert ATAK hasta muayenesi öncesinde MUAYENE ŞORTU ile hastaların utanma duygusu azaltılması sağlanabilmektedir. Hastalar muayene şortu ile daha rahat muayene olduklarını ve utanma duygusundan uzaklaştıklarını ifade etmektedirler. Özellikle bu Utanma duygusu nu kendine çıkar sağlamaya çalışan firmalar internetten satışa sunduğu Sağlık Bakanlığı’nın onayı olmayan ilaçlar ve bitki kürleri ile hastalarımızın sağlığını tehlikeye atmaktadırlar. Sonuçta bu duygu yüzünden hastalarımız kaçınılmaz ve tedavisi daha zor olan durumlara neden olmaktadır.  Utanma duygusu yerini bilimsel yöntemlere ve doktorlara olan inanca bıraktığında tıp bilimin geldiği nokta ve teknolojinin sunduğu fırsatlar, uzman ellerde daha etkin, daha kesin ve hızlı çözümler sunmaktadır. Minimal invaziv yöntemler adı verilen bu yöntemlerle,makat  hastalıkları ameliyatsız şekildetedavi edilebilmektedir.

Hemoroid hastalığı tedavisinde: bant ligasyonu,infraredkoagülasyon ve HD yöntemi

Anal fissür yani Makat çatlağı tedavisinde: botoks tedavisi, Kıl dönmesi tedavisinde mikro sinüsektomi, Fenol tedavisi ve lazer tedavisi, Anal siğil tedavisinde ise  elektrokoter  ile eksizyon

Sık görülen makat hastalıklarında  uygulanan öncelikli ve özellikle ameliyatsız vemikrocerrahi yöntemlerdir bu yöntemler sayesinde hastaların utanma duygusundan arındıktan sonra ameliyatsız bir şekilde tedavi olma şansları mümkündür.

Bu yöntemler anestezi de gerektirmemekle beraber durumdan olumsuz etkilenebilecek hastalarda sedasyon(hafif uyku hali) altında uygulanabilmektedir .İşlem sonrası ağrı hissedilmemekte, işgücü kaybı yaşanmamaktadır. Yatış gerektirmeyenbu yöntemler hastaların konforlu bir biçimde evine gönderilmesine ve hastalığın tekrarlanma riskinin düşürülmesine fırsat tanımaktadır.” Dedi. Haber: Tevfik Emre EFE

CEVAPLA