ASMMO POLATLI TEMSİLCİSİ AYDIN’DAN MÜJDE

0
860

Vergi ve SGK Borçlarını yapılandıran ve zamanında ilk taksitlerini ödeyemeyen mükellefler hakkında ASMMO Polatlı Temsilcisi Abdullah Semih Aydın çok önemli açıklamalarda bulundu.

AYDIN “İLK TAKSİTLERİNİ ÖDEYEMEYENLERE 2. ŞANS VERİLDİ”

Vergi ve SGK borçlarını yapılandırmışmış olmalarına rağmen ilk taksidi değişik nedenlerle yatıramamış mükelleflere ikinci bir şans tanındığını açıklayan Aydın, bir basın toplantısı düzenleyerek konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Aydın yaptığı basın toplantısında şunları söyledi.

“Vergi ve SGK borçlarını yapılandırmış olan mükelleflerden ödemelerini yasal süresinde yapamayanlar   için 2. bir şans daha getirildi.  Normalde Aralık ve Kasım ayında yapılması gereken yapılandırma ilk taksitleri vardı ve ödemeyenlerin yapılandırmaları bozuluyordu. Dolayısıyla, Bakanlık tarafından herhangi bir sebepten ötürü ödemeyi yapamayan mükellefler için, yapılandırmalarını yeniden ödeme şansı getirildi. Hem de 4 ay öteleme şeklinde yapıldı.

Normalde bu ayın sonu itibari ile verginin ikinci taksidi geliyor, bu ikinci taksit ödemesi 4 ay ötelenmiş durumda. Yani nedir? Aralık ayında ödenmesi gereken ve Kasım ayında ödenmesi gerekip de ödenmeyen taksitler, Mayıs ayının sonuna kadar uzatıldı. Ocağın sonunda ödenmesi gereken Haziranın sonuna, Şubat’ın sonunda ödenmesi gereken yine aynı şekilde Haziran’ın sonuna kadar uzatıldı. Böylelikle mükelleflere büyük kolaylık sağlanmış oldu. Tabi yeni Torba Yasa içerisinde sadece vergi uzatımı, SGK ödemelerinin uzatımı gibi şeyler söz konusu değil, bunun yanında birkaç şey daha var. Mesela emekli ikramiyeleri konusu, yine SGK borçlarına yapılandırmalar var. Yapılandırılmış borçların ödeme zamanı gelmiş, fakat ödeyememiş mükellefler için 2 şans. Herhangi bir sebeple ödeyememiş vergiler için Kasım, SGK yapılandırmaları için Aralık ayıydı. Bu tarihlerde borçlarını ödeyemeyen mükelleflerin yapılandırmasının bozulmasını engellemek amacı ile 2.bir şans verildi. Ve 4 ay uzatım geldi. Bu sadece ilk taksitler için geçerli değil, tüm taksitler için geçerli. Yani diyelim ki!  18 taksiti varsa, 18 taksite böldürmüşse, bu borçların bütün taksit sürelerine 4 ay öteleme geldi. Herkes ödemesi gereken taksitini 4 ay sonra rahatlıkla ödeyebilecek.” Diyerek mükelleflere müjde verdi. Haber: Ali Rıza OVACIK

 

 

 

CEVAPLA