ARALIK AYI BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

0
939

ARALIK AYI BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Polatlı Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısını önceki gün gerçekleştirdi. Toplam 13 maddenin görüşüldüğü mecliste, gündem dışı konuşmalarda, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile AK Parti grup başkanı Gazi Karaoğlu arasında sözlü polemik yaşandı. Başkan tarafından yapılan hizmetleri taktir ettiklerini söyleyerek sözlerine başlayan Karaoğlu, eleştirilerini ve temennilerini dile getirdi. Karaoğlu’nun sözlerinden sonra cevap hakkını kullanan Başkan Yıldızkaya, başkanlık görevini sürdürüğü süre zarfında hem kendi projelerini hem de yarım kalan projeleri tamamlayacağını belirterek “Bir önceki dönemden kalan projelerin hemen tamamında hukuki sıkıntılar, başka başka sıkıntılar olduğu için bu projelerin hayata geçmesi biraz zaman alacak.” Dedi.

MECLİSTE YARIM KALAN PROJELER POLEMİĞİ

Belediye Meclisinde, Başkan Yıldızkaya’nın kendi projelerini tamamlama aşamasına getirdiğini kaydeden Karaoğlu, Yakup Çelik döneminde başlatılan projelere aynı hassasiyetin gösterilmediğini ifade ederek eleştirilerini şu şekilde sıraladı.

KARAOĞLU “ÖNCEKİ PROJELER NE ZAMAN BİTECEK”

Kendi dönemlerinden kalan projelere gerekli hassasiyet gösterilmediği yönünde eleştirilerde bulunan AK Parti Grupbaşkanı Gazi Karaoğlu, konuşmasında şu görüşlere yer verdi.

“Son günlerde gerek yerel basında, gerekse elektronik  bilboardlarda sık sık “Başlamış olduğumuz  projeler son noktaya geldi.” Şeklinde haberler duyuyoruz ve bunlardan gerçekten güzel  bizimde gururumuzu okşayan Polatlıyı yeni edinimler kazandığını gösteren çalışmalar bunlarıda hoş karşılamak güzel karşılamak Polatlılı bir vatandaş olarak bunlardan gurur duymak her tabiîki  insani vazifemiz yalnız başlanılmış işler birde  bitirilirken daha öncelerde  evveliyatında başlanılmış işlerinde bir kenara atılması atıl olarak bırakılması  hepimizi ve tüm Polatlı halkını üzmektedir.  Şimdi baktığımız zaman oysaki projelere bir İlahiyat Fakültesi, Fatih Sultan Mehmet Kültür Merkezi,  Katip Çelepi Gökevi, Yassıhöyük Termal Tesisi bunlar hiç de yarıda kalmayacak Polatlı’ya gerçekten değer katacak büyük  projeler ama bunlar bir köşede atıl olarak bırakılması çeşitli gerekçelerle ertelenmesi bizleri üzmektedir.  Aklımıza şu geliyor acaba bu projeler ve gerçekten büyük projeler aldığı  için Polatlı belediyesi bunların altından kalkamıyor mu? Ancak bu konuda hepinizin de bildiği  belediye meclisinde  iki kez   bir kez de değil iki kez sayın başkana  bu inşaatların tamamlanması ve bitirilmesi  anlamında yetki borçlanma yetkisi verilmiştir.” Dedi.

KARAOĞLU “TRABZON TIRI’NA ÖNEM VERİLMEDİ”

Ardından ikinci eleştirisine geçen Karaoğlu,  “Diğer bir hususta bir sitemi dile getirmek daha doğrusu iletmek istiyorum geçen günlerde Trabzon kültür ve değerlerini tanıtım tırı adı altında Trabzonlu hemşehrilerimiz hem Polatlı’da yaşayan binlerce Trabzonlu hemşehrileriyle Karadenizli hemşehrileriyle buluşabilmek hem de Polatlı halkıyla kültürel alışverişte bulunmak üzere kaymakamlıktan ve belediye başkanlığımızdan gerekli izni aldıktan sonra tanıtım tırlarıyla birlikte Polatlıya geldiklerini ve sayın başkanın bu konuda gerekli izni verdiğini ancak 2 gün sonra tanıtım tırı açıldıktan 1 gün sonra belediye zabıtalarınca bu tırın yerinden kaldırılması gerektiğini belediye başkanının bu yönde bir talimatı olduğunu belirterek tanıtım tırının beş gün Polatlı’da kalmayı düşünmüşlerdi aşağı yukarı kaldırılması gerektiğini bu konuda sayın başkandan sanırım randevu talebinde bulunmuşlar ancak bir türlü görüşme imkanları olmamış olmadığı içinde mecburen tırlarını kapatıp gitmek zorunda kalmıştır. Bu sitemi de dile getirmemi istediler ki şunuda çok iyi biliyorlar Polatlı Belediyesinin de bu anlamda bir tanıtım tırı şeklinde Polatlı’nın tanıtımına kültürel  ve   diğer değerlerinin tanıtımı konusunda bir çalışması olduğunu bildiklerini bizede başarılar dilediklerini  bizim kendilerine misafirperverliğimizi göstermediğimiz an kendilerinin en kısa sürede tanıtım tırlarıyla birlikte bizi trabzona davet ettiklerini de iletmemi  istediler.”

“KARAOĞLU RULMAN’I KINADI”

Hepimizin bildiği gibi bundan birkaç ay önce Ortadoğu rulman sanayinde bir sıkıntı yaşandı ve en sonunda nihayetinde iyi bir sonla neticelendi diye bildiğimiz bir husus vardı ancak iş akitlerine son verilen arkadaşlar göreve başladıktan belli bir süre sonra üçer beşer olmak üzere eldeki mevcut liste uyarınca işten çıkarıldıklarını söylüyorlar  tabiî ki biz burada özel bir şirkettir insiyatifi vardır personel alımı konusunda belli bir kriterleri vardır bunlara müdahale etmek gibi bir şansımız olmayacak kendi insiyatifinide kullanmıştır tabi ki kullanmasa Polatlı için yani iş akitlerine son verilmesi hepimizin arzu ettiği budur ancak ilginç olan şudur ki bir yerel gazetemizde de yer aldı bu ve yerel iş için bunlara müracat eden bir kaç kişininde  söylemi şu yönlü rulman Ortadoğu Rulman Fabrikasıdır şu anda çıkan arkadaşlarının yerine personel aldığı ancak ilginç olan ve bizimde meclis üyeleri olarak belediye olarak duyarlılık göstermemiz gereken hususun şu olduğunun düşünüyorum ve bu  nedenle bunu sizinle paylaşıyorum yapılan müracaatlar işe başvuru koşullarından birtaneside Polatlı’da ikamet etmemek Polatlılı olmamak koşulunu öne sürdüklerini söylediler ben ilk başta pek buna itibar etmedim böyle bir şeyin olup olmadığını ancak gerekli girişimlerde bulundum bizzat müracaat eden arkadaşlarla görüştüm evet işe alınma koşullarından birtaneside Polatlılı olmamak ve Polatlı’da ikamet etmemek bu bana çok tuhaf geldi çünkü yaklaşık 20-25 yıldır belki daha uzun zamandır tam Polatlı’da faaliyete geçtiği süreyi bilmiyorum 25 yıldır Polatlı’da faaliyet gösteren günden güne Polatlı insanıyla ve Polatlı halkıyla büyüyen değerlerine değer katan maddi anlamdada parasına para katan bu şirketin ve halihazırda da Polatlı’da üretimine devam eden şirketin  Polatlı insanı ne ayıbı var ne kusuru var ne eksiği var ne gediği yada ne yanlışı var ki işe başvurma koşulları yada işe alınma koşulların da Polatlıda ikamet etmemek yada Polatlılı olmamak koşulunu ön koşul olarak öne sürmesine de ben çok yadırgıyorum ve Polatlılı olarak Polatlıda yaşayan birisi olarak bunuda kınıyorum. Böyle bir durumun varlığı mevcut bu konuda ne yapabiliriz hep birlikte karar verip bir çözüm bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu fabrikalar ilçelerimizde kurulurken belediyelerimiz her dönemde olduğu gibi ki bu dönemde aynı şekilde bunların gerek kurulma aşamasında gerek altyapı aşamasında doğalgazında elektriginde suyunda gerekli desteği veriyor neden veriyor karşılığında şehrinde bir üretim olacak ekonomiye bir katkı sağlayacak istihdamada bir katkı sağlayacak düşüncesiyle  belediyeler bunca desteği verirken belli bir süreden sonra o şehrin insanının istihdam edilmemesi böyle bir koşulun koşulması da ve çok doğru bir yaklaşım olarak bulmuyorum bu anlamdada ne yapalirizin meclis olarak düşünmemiz gerektiğini düşünüyorum hepinize teşekkür ediyorum.” Dedi.

YILDIKAYA “ÖNCEKİ DÖNEMDEN KALAN PROJELERINIZDE HUKUKI VE BAŞKA SORUNLAR VAR”

Gazi Karaoğlu’nun yaptığı eleştirilere cevap veren başkan Mürsel Yıldızkaya “Gazi Bey’e teşekkür ediyorum. Eleştirilerinize tavsiyelerinize önce ilk ondan başlayayım. Almış olduğumuz iki tane bilboardla Polatlı Belediyesi  yapmış olduğu tüm çalışmaları Polatlılılara anlatmaya çalışıyor. Malum her tarafta olmadığı için herkese ulaşma şansımız olmuyor. Gazetelerimizinde ulaştığı kitle sayısı belli biz vatandaşımızı bilgilendirmek amaçlı bu bilboardaları çok iyi kullandığımıza inanıyorum. Orada Gazi Bey’in hakkımızı teslim etmesinede teşekkür ediyorum. Başlamış olduğumuz projeler bu ay olmazsa önümüzdeki ay içinde tamamlanacaktır. Bitirmiş durumdayız. Önce bunu söylemek istiyorum. Yani şu anda bilboardlarımızı iletişim aracı şeklinde kullanıyoruz ve çokta yüksek verim aldığımızı söyleyebilirim. Bunun dışında Gazi Bey üzüldüğünden bahsediyor kalan projelerle ilgili üzülmeye hiç gerek yok. Değerli arkadaşım biz daha önce söyledik bu projeler tamamlanacak dedik.  Ama bir önceki dönemden kalan projelerin hemen tamamında hukuki sıkıntılar başka başka sıkıntılar olduğu için bu projelerin hayata geçmesi biraz zaman alacak. Örneğin daha önce bahsettim ben size bunu ilahiyet fakültesi ihale edilmiş daha önceki dönemde bütçede karşılık yok. Bunuda söyleyim yani karşılığında sıfır lira para var ilahiyat fakultesinin yapımı için ama temeli atılmıştı başlayan bir proje devam ettirilmesi gerekiyordu burada işi alan müteahit  belediyenin işi ihale ettiği vatandaş o zaman ki belediyenin işini zamanında tamamlayamadı. Çevreye esnaflara zarar vermeye başladı. Bir çok esnaf arkadaşımız alacağını alamadı. Alacağına icralar geldi temlikler kondu derken bizde bu müteahitle yollarımızı ayırdık. Ondan sonraki süreçte yeniden bir tamamlama ihalesine çıkmak için faaliyete geçtik ve ekapada girdik sanırım ihale 18 aralık bu ayın 18’inde yeniden ihalesini yapıyoruz şu anda yüzde yirmi seviyesinde bir inşaatımız var. Allah’ın izniyle önümüzdeki Eylül, Ekim’e yada yıl sonuna İlahiyat Fakultesini tamamlamayı planlıyoruz. Yani buradaki sorun belediyemizin kaynak eksikliğinden değil, bu yasal sıkıntıdan kaynaklanıyor. Çünkü birinci olduğu halde işi alamayan firma pike bölge idare mahkemesine ve Yüksek Mahkemeye başvurmuş Danıştay’da bu ihaleyi tekrar bu firmaya verin diye bir durum ortaya çıktı. İlk defa böyle bir durum yaşadık. Bundan dolayı bu işin hukuki süreci uzadı bunu söylemek istiyorum. Yapılacak olan İlahiyet Fakültesine vatandaşlardan az çok katkılar alıyoruz ama ama almaya çalıştıgımız ile aldıgımız rakam inşaat maliyetinin yüzde beşi kadar katkı almış degiliz. Ama herkes karınca kaderince üçyüz beşyüz bir iki vatandaşımız bu konuda duyarlılık göstermeye devam ediyor.”

YILDIZKAYA “EPEYDİR O YOLDAN GEÇMİYORSUNUZ ANLAŞILAN”

Belediyenin yapmış olduğu çalışmaları Karaoğlu’nun pek takip edemediğini söyleyen Başkan Yıldızkaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü.“Epeydir o yoldan geçmiyorsunuz galiba tiyotra binası inşaatı başlamış durumda bu yılbaşında aldığımız borçlanma yetkisinden dolayı sanırım mayıs ayıydı borçlanma yetkimiz iller bankasına başvuru yaptık kredimiz onaylandı müteahit başladı betonu atıldı bugün sabah ugradık inşaata ne var ne yok diye kolonların çakıldığını görmek mümkün zaten bu iki buçuk milyonluk kredi ile de biz bu işi yani tiyatro binasını yüzde ellisini bitirebileceğimizi düşünüyor ve planlıyoruz. Bunun dışında TMO siloları ile bir borçlanma talebimiz olduğunu biliyorsunuz. Bunuda İller Bankasına gönderdik henüz karşılığı çıkmadı. Yani geçen hafta gelip baktılar incelemede bulundular ama muhtemelen onaylanacaktır  diye düşünüyorum. Onaylanmazsa bile özel bankadan kredilendireceğiz ve oranında yeniden keşfini yaptık. Çünkü orda bizim göreve geldiğimiz gün bitirilmesi gereken bir iş vardı ve bitirilememiş  ve bu tür işler tescilli bir yapı olduğu için her müteahit ihalesine giremiyor her imar bunu çizemiyor koruma kurulu bir karar veriyor. Bir kaç defa koruma kurulana girdi. Yeni proje onay aldık arkadaşlarımız bugün yarında bu ay içerisinde ihalesi olacak şekilde  keşfini inceliyorlar ve nasip olursa aralık ayı içerisinde ihalesini yapacağız ve seneye mutalak ve mutlaka altını çiziyorum bitiyor. Yani bu borçlandığımız bu yıl için borçlandığımız 5 buçuk milyon liranın beşyüzü şirketimize borçlanmıştı. Araç aldı beş milyonun yarısı iki buçuk milyonu, tiyatro binasına onaylandı. Kredisi iki buçuk milyonda TMO siloya onaylanmak üzere artı, Yassıhöyük Termal Tesisi ile ilgili söylemek isterim o binada sona yaklaştık. Aslında ama biz belediye olarak burayı çalıştırmayı düşünmediğimizden yatırımcı arıyoruz. Baştan sona yanlış bir yatırım çok net söylüyorum kim alınırsa alınsın baştan sona yanlış bir yatırım yatırımcıların gelip baktığında söyledikleri tek bir şey var burası zarar eder yani planlamadan yapılmış ama sona geldik son noktadayız istediğimiz takdirde bir omuz versek iki ayda bitirlcek bu proje yani en son gidip gördünüzmü görmenizi isterim camları çerçeveleri takıldı. İçinin tesisatı kaldı bitiş için çevre düzenlenmesi yapılıyor bitimek çok çok zor değil biz hala yatırımcı arıyoruz ama bulamaz isek yatırımcıyı sureti katiye de burayı bitireceğiz  yani şunu söyleyebilirim verdiğimiz sözler doğrultusunda hem kendi vermiş olduğum sözler teker teker yerine getiriliyor hemde kalan projeler devam ettiriliyor. Projenin küçüğü büyüğü olmaz hepsi bizim projemiz yani tiyatro binasını ben yüzde on ile teslim aldım bu proje benim projem ben yapacağım ve bu bizim eserimiz olacak. Yani yüzde on ile aldık yüzde doksanını biz yapacağız ona keza diğer projelerde olduğu gibi yani bu konuda endişeye mahal yok isterseniz tabi yazılıda bir talepte bulunursunuz açıklamaları bir şekilde yaparız.”diye konuştu.

YILDIZKAYA “KEŞKE POLATLI ESNAFININ YANINDA OLSAYDINIZ.”

Trabzon tırı konusunda da Karaoğlu’na cevap veren başkan Yıldızkaya, “Trabzon tanıtım tırı ile ilgili  açıklamanızda tribüne oynamaktır. Bende görüşümü iletiyorum. Burada keşke Polatlı esnafının yanında olsaydınız. Yani keşke Polatlı’da peynir satan, yağ satan esnafın yanında olsaydınız. Doğrusu budur bence çünkü yetkili firma bana geldiğinde “biz tanıtım tırı açacağız” dedi.  Tanıtım tırı ben ikinci gün de bir gün değil iki gün çalıştılar orda ikinci gün gördüm ki bu bir tanıtım tır değil resmen ticari meslek olmuş. Çarşının göbeğinde sadece gıda maddesi satan bir yer haline getirilmiş. Sadece bunları satıyor ve bu ticari kazanç haline gelmiş dolayısıyla Polatlılı esnaflarda çok haklı olarak kendilerine yüzde yüz hak da veriyorum başkanım bizim işimiz kesildi neden böyle yapıyorsunuz diye sitemde bulunuyorlar. Ben doğal olarak tarafımı esnafımdan yana kullanıyorum. Kaldı ki ertesi gün benimle görüşebilirlerdi. Ben şehir dışında olduğum için görüşemediler kendileride apar topar gitmişler. Biz misafir perverizdir, kültürlerini tanıtacak, Trabzon’lu kardeşimiz bizim başımızın tacıdır. Hergün kendileriyle görüşüyoruz. Asla böyle bir sıkıntımız olmaz. Ama burada bilgi eksikliği vardır. Yani bize gelip tanıtım yapacağız diyenler, o gün orda market açmışlar. Şehrin göbeğine bu doğru bir yaklaşım değildir. Yani bizimde tırımız var bilmiyorum bu haberi nasıl almışlar nerden duymuşlar tabi gazeteden haber yaptılar. Bu konuyu bize sormadan bizden bilgi almadan birileri beyanat veriyor. O beyanatı bizi suçluyarak yazıyor, gazetecelik bu mudur? Bir de bize sor bakalım. Bu olayın aslı astarı nadir? Yani o zaman ben şunu sormak isterim siz o tırın yanındakilerle berabersiniz. Yada Polatlı esnafının yanında mısınız? Ben Polatlı esnafının yanındayım ve bu konudada haklıyım. Benim garezim yok, bir sorunum yok.  Elbetteki bunu abartmamak lazım daha önce Isparta’nın tırı geldi buraya, adamlar hiç bir ticari iş yapmadılar. Pek çok küçük hediyelerle ürünlerini tanıtıyorlardı. Bu ayrı bir şey burda ticari bir kazanç oluşturmak çok ayrı bir şey ve bunu hoyratça yapmak ayrı. Bir şey bizim itirazımız bunaydı. Öbür türlü kimsenin ticaret yapmasına bir itirazımız olmaz. İnşallah bizim de tanıtım tırımız olacak, sadece tanıtım yapacak. Biz burdan götürüp kavun satmayacağız, karpuz  satmayacağız, soğanı satmayacağız başka bir memlekette. Bunu tanıtacağız tanıtımların amacı bu zaten. Bunlar tanıtımı çoktan aşmışlar.”dedi

“RULMAN BU TUTUMUNU SÜRDÜRÜRSE YAPTIRIMLARIMIZ OLUR”

Rulman konusunda eğer, Polatlılılara karşı fabrikanın bu tutumunu devam ettirmesi halinde belediyenin de bazı yaptırımlarının olacağını kaydeden Başkan Yıldızkaya, “Ortadoğu Rulman Sanayi ile ilgili meclis üyelerimize katılıyorum. Bende aynısını duydum. Maalesef bu grev süresince ben iki üç defa fabrikanın sahibi ile görüşme fırsatı buldum. Talep ettim görüştüm ara bulucu olmaya çalıştım. İşçi arkadaşlarımızın yanında olarak bunu yapmaya çalıştım ama fabrikatör kendine göre bir takım gerekçeler ortaya koyuyor. Adam  bizim memurumuz değil. Ben dedim ki “bu işi bitir hepsini içeri al” adam almadı bunu bir kaç defa yaptım. Şimdi de bende gayriresmi duydum. Polatlı’dan iş alınmayacak diye. Eğer böyle birşeye devam ederlerse bizim yaptırımlarımız olur. O zaman yani Polatlı’nın çocuguna, Polatlı’nın evladına işe almamak demek burda bu işi yapamamak anlamına gelir. Bakın burdan çok net söylüyorum. Basın huzurunda söylüyorum yani böyle bir şey olmaz. Yani işçi içerisinde yanlış yapanda olabilir, eksik yapanda olabilir ama işverenin bunu yasal çerçevede yürütmesi lazım. Polatlı’yı karşısına alarak burda iş yapamaz. Ben Polatlı’yı karşıma alıyorum. Ticaret yapacağım böyle bir dünya yok kardeşim ve sürekli tehditte bulunuyor.  “Çeker giderim kardeşim” Burada para kazanıyosun, hayrına durmuyosun. Burada yani Ortadoğu Rulman Sanayi fabrikasının sahibi bizim hayrımıza durmuyor burda para kazanıyosun ve Polatlıda büyüdün sen. Bu kadar üç beş işçi yanlış yaptı diye sürekli bir sopa gösteriyor bu kesinlikle  reddediyorum. Bu konuda Gazi Bey’ede katılıyorum bu konuda ne yapılır bilemiyorum hukuki anlamda yapacak da fazla bir şey yok ama böyle devam ettiği sürece bizimle bağlarını koparacak anlamına gelir. Belediyeyele ilişkilerini koparacak anlamına gelir. Ortoğu Rulman Sanayi Fabrikası bunuda çok net bir şekilde burdan ifade etmek istiyorum. Doğruda bulmuyorum. Yani ikibin kişi çalıştıran bir fabrikanın böyle bir meseleye takılıp, bunu kan davası haline dönüştürmüş olmasınıda kınıyorum. Böyle belirtmek istiyorum. Tabi bu süreçte, ben çocuklarımız adına, Polatlılı çocuklar adına, çok büyük gayret gösterdik o bölgede  onların dediğini ama adama dinletemedik. Bir şekilde çocuklar göreve çıkarken haklıydı, haksızdı yasaldı, onlar ayrı bir mesele. Biz arayı bulmaya olmuş bişey siz büyüksünüz kucaklayıp, affedin dedik. Ama malesef bunu yapmadı yapmadılar. Tabiki ticareten bir kuruluş. Çok da bir şey söyleme hakkımızda yok. Yasalar çerçevesinde. Ama dediğim gibi bu tarzda devam ederlerse, o zaman ilişkilerini koparacaklar ben bunu burdan net bir şekilde söylemek isterim.” Diyerek sözlerine son verdi. Haber Merkezi

CEVAPLA