AHISKA SÜRGÜNÜ TÜRK OCAKLARI’NDA ANLATILDI

0
109

Türk Ocakları Polatlı Şubesi, Cuma günü gerçekleşen ocakbaşı sohbetlerinde Gazi Üniversitesi Türk Dili Öğretim Görevlisi, Bizim Ahıska Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zeyrek’i konuk etti. Zeyrek, “72. Yılında Ahıska Türklerinin Bitmeyen Sürgünü”nü anlattı.

“72. YILINDA AHISKA TÜRKLERİNİN BİTMEYEN SÜRGÜNÜ”

Türk Ocakları Polatlı Şubesi, Cuma günü gerçekleşen ocakbaşı sohbetlerinde Gazi Üniversitesi Türk Dili Öğretim Görevlisi, Bizim Ahıska Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Yunus Zeyrek, konuşmacı olarak katıldı. Ahıska Türklerinin tarihi boyutunun ele alındığı sohbette Zeyrek, şu bilgilere yer verdi.

1578 yılında Osmanlı’nı fethine kadar Atabek Beyliğinin devam ettiğini vurgulayan Zeyrek, bölgenin 1878 yılına kadar Osmanlı hâkimiyeti altında bulunduğunu belirtti. Ahıska’nın her karışının Türk koktuğunu söyleyen Zeyrek, 93 Harbi neticesinde Rusların Kars’a, Erzurum’a kadar ilerlediklerini aktardı. Enver Paşa’nın bölge için çok ısrarlı olduğunu söyledikten sonra Ahıska’da işgalden kaçıp gelenlerin yakınmalarından bahsetti. O dönemde Ahıska ile alakalı hiçbir müzakerenin olmadığından bahseden Zeyrek, girişim olduğu takdirde ya da plebisit neticesinde Ahıska bölgesinin tekrar alınabileceğini kaydetti.

  1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde 17-50 yaş arasındaki tüm Ahıskalıların askere gönderildiğini ekleyen Zeyrek, Ahıska’da demiryolu faaliyetlerinin başladığını ifade etti. Sürgün kararının Stalin tarafından 31 Temmuz 1944’de imzalandığını ve demiryolu açılışının 7 Ekim günü olduğunu 15 Kasım’da ise sürgünün başladığını söyleyen Zeyrek, Ardahan’a giden yolu temizlemek için Ahıskalıların sürgün edildiğini belirtti. Stalin’in imzaladığı kararnamede ayrıca, Ahıskalıların casusluk ve kaçakçılık yaptığı iddiası ile sürüldüğünü de ekledi. 1944 Kasım’ında köylere giriş çıkışın kapatıldığını insanlara hazırlanmaları için bile süre tanınmadığını ve yük vagonlarına doldurulduklarını aktaran Zeyrek, en kısa yolculuğun 3 hafta sürdüğünü ekledi.

Ahıskalıların çoğunluğunu Orta Asya’ya gönderildiğini belirten Zeyrek, gittikleri yerlerde 12 yıl boyunca sıkıyönetim kurallarına tabi tutulduklarını söyledi. Sovyetlerin Ahıskalılar hakkında yaptıkları kara propagandalar neticesinde bölgedeki Türk halklar ile Ahıskalıların kaynaşmasının uzun sürdüğünü anlatan Zeyrek, Ahıskalıların haklarından sürekli mahrum kaldığını söyledi. “Stalin’in ölümünden sonra gelen hükümet sürülen toplulukların eski yerlere gidebileceklerini söylerken Kırımlılar ve Ahıskalılar bu haktan mahrum kalmıştır.” Dedi. Haber Merkezi

CEVAPLA