ECEVİT’İN ARDINDAN

0
415

ECEVİT’İN ARDINDAN

 

Sayın Bülent Ecevit 6 Kasım 2006 günü vefatına kadar Türk siyasi hayatının son 50 yılına damgasını vuran siyaset adamlarından birisiydi. Biz kendisini tanımak ve onunla birlikte siyaset yapma mutluluğuna erişen şanslı insanlardan birisiyiz. Siyaseti Bülent Ecevit’ten öğrendik desem yeridir. Öğrencilik yıllarında CHP’nin yanında Sosyal Demokrasi Derneğini kurmuştuk. 12 Mart 1971 Muhtırası ile birlikte kapatıldı. Kendisini dernek üyeleri ile birlikte Bahçelideki evinde ziyaret ettik.Rahşan Ecevit bizi kedileri ile birlikte karşılamıştı. Sayın İsmet İnönü ile ters düşerek CHP Genel Sekreterliği’nden ayrıldığında Kemal Satır gurubuna karşı onu destekledik..12 Eylül 1980 darbesine kadar üniversite gençliğinin yarıdan fazlası Ecevit’i destekliyordu.

1980 yılına kadar her seçim döneminde dağa taşa “umudumuz Ecevit” yazdık.Ecevit kitleleri peşinden sürükleyen karizma tik bir liderdi. Emekten yana, köylüden yana Türkiye’nin tam bağımsızlığını savunan bir liderdi. Onun düşüncelerini “ne ezilen ne ezen, insanca hakça bir düzen” sözleri ile özetleyebiliriz. 1980 den sonra CHP’nin mirasını reddederek DSP’yi kurdu. O zaman Ecevit’le yollarımız ayrıldı. Bu gün hala Ecevit’in CHP’den ayrılarak DSP’yi kurmasının bir tarihi hata olduğunu düşünüyorum. Zira Atatürk ve İnönü’den sonra CHP’nin başına geçen en büyük liderdi. CHP’nin olağan seçmeni dışında en az %10 Ecevit’in şahsına oy veren seçmen kitlesi vardı. Sosyal demokrat yada demokratik sol düşüncede olan seçmen ikiye bölünmüş oldu.CHP Cumhuriyeti kuran partidir. Kuruluş felsefesi 6 okun ilkelerinde saklıdır. CHP var oldukça kimsenin Cumhuriyeti yıkmaya gücü yetmeyecektir. Cumhuriyet tarihimiz siyasi parti mezarlığı olmuştur. Ama CHP 1920’denberi ayaktadır. CHP kadroları ile bir dönem ters düşmemiz partimizi terk etmemizi gerektirmez. CHP’yi Cumhuriyet karşıtı, anti laik ve Türkiye’nin bağımsızlığından ve bütünlüğünden ödün veren kadrolara terk edemeyiz.

Yerel seçimleri Ecevit’in başbakanlığı döneminde sosyal demokrat kadrolara kazandırmak için bir dönem DSP’yi destekledik. O zaman da dediğimiz gibi DSP Ecevit sayesinde vardı. Onun ölümünden sonra dağıldı. Ecevit karizma tik liderdi, kendi gücü ile sosyal demokrat kadroları üç defa iktidara taşıdı. Ecevit’’in ölümünden sonra DSP’yi yaşatmak isteyenler başaramadı.

Siyasete DSP’de başlayarak genel başkan yardımcılığına kadar yükselen Tufan BURAL’ın CHP Polatlı Belediye Başkanı adayı olduğunu gazetelerden okuyoruz. 19 Kasım 2013 günü CHP TBMM gurup toplantısında kendisine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından CHP rozeti takıldı. Kendileri ile bir dönem DSP’de birlikte politika yaptık. Hatta Amerika’daki Türk Yürüyüşü’ne birlikte gittik.Tanıdığım en katı DSP’li çıktı. Diğer DSP’lilerle arkadaşlığımız bütün sıcaklığı ile sürmesine rağmen Tufan bey CHP’ye geçenlerle selamı sabahı kesti. 10 yılı aşkın bir süredir, aramızda hiçbir kişisel neden olmamasına rağmen bizden selamını esirgiyor. Demokrasiler farklı görüşlerin bir arada yaşadığı ve hoşgörü ile karşılandığı siyasal rejimlerdir. Kimseyi sizin gibi düşünmüyor diye silemezsiniz.

İşte şimdi kendileri de  yuvaya geldiler. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti tehdit altındadır.Bütün yurtseverlerin birlikte olma zamanıdır. Biz seçim ittifakı tezini ve bütün ulusalcıları destekliyor, başarılar diliyoruz. 2011.2013

Hasan Aydın                        .

 

CEVAPLA